1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

Парламентський комітет із закордонних справ Угорщини відреагував на знесення пам'ятника турулу у Мукачеві

08.11.2022 12:15 Суспільство ВАЖЛИВО

Комітет із закордонних справ парламенту Угорщини в резолюції засудив демонтаж скульптури турула в Мукачеві та закликав уряд України дистанціюватися від цієї акції.

Комітет із закордонних справ парламенту Угорщини в резолюції засудив демонтаж скульптури турула в Мукачеві та закликав уряд України дистанціюватися від цієї акції.

Зокрема комітет зазначив, що був збентежений інформацією про «демонтаж скульптури турула в Мукачеві, який відбувся за скандальних обставин».

«Комітет рішуче засуджує цю безглузду і варварську акцію, спрямовану на залякування закарпатських угорців, знищення культурної спадщини та отруєння угорсько-українських відносин», – ідеться в документі. У ньому також звучить заклик до українського уряду дистанціюватися від цієї акції, подібно до низки місцевих офіційних представників.

Комітет вважає, що з моменту ухвалення Закону про освіту п’ять років тому, восени 2017-го, Україна «стало й систематично обмежує» культурні, освітні та мовні права закарпатських угорців, нехтуючи добровільними зобов’язаннями, викладеними в міжнародних конвенціях і двосторонніх угодах, захищати етнічну, культурну, мовну та релігійну ідентичність національних меншин, пише Карпатський об'єктив.

Через це комітет у своїй резолюції вчергове висловив стурбованість регулярними переслідуваннями законних організацій закарпатської угорської громади та офіційними провадженнями, спрямованими на залякування їхніх демократично обраних лідерів.

У документі наголошується, що парламентський комітет із закордонних справ відданий зміцненню співпраці, діалогу і взаємній довірі між Угорщиною та Україною, у чому особливо важливу роль відіграє угорська громада Закарпаття.

Комітет виступає за суверенітет України та її територіальну цілісність, відчуває біль страждань, спричинених військовою агресією росії, але наголошує, що війна не може бути приводом для обмеження прав закарпатських угорців.

Цей крок несумісний із демократичними вимогами до країн-кандидатів на вступ до ЄС щодо верховенства права, які Україна зобов’язалася поважати на початку процесу вступу, ідеться в резолюції.

Скульптуру турула в Мукачівському замку було встановлено в 1896 році як один із семи пам’ятних знаків на честь міленіуму. Чехословацька влада знесла пам’ятник у 1924-му, а Червона армія, яка ввійшла в область, у 1945-му переплавила бронзову скульптуру вагою близько тонни. Копію пам’ятника виготовив скульптор Михайло Белень, і 2008 року її встановили в оригінальному вигляді.

Проєкт відновлення повністю профінансував Імре Пак, американсько-угорський бізнесмен, уродженець Мукачева. Згідно з рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради, 13 жовтня пам’ятний знак, який вважається символом міста, був демонтований із Мукачівського замку. Замість нього встановили малий герб України – тризуб.

Нагадаємо, На Закарпатті попрощаються із полеглим на війні Героєм (ФОТО)

Читайте на ГК:Угорщина проти подвоєння фонду ЄС для передачі зброї Україні – FT
Читайте на ГК:Угорська екуменічна служба доставила на Закарпаття генератори та дитяче харчування: їх передадуть на Херсонщину
Читайте на ГК:"Хочемо рухатись до миру": Угорщина не буде тренувати українських військових
Читайте на ГК:Угорщина заблокувала виділення для України 18 мільярдів євро
Читайте на ГК:Реформатська служба допомоги Угорщини доставила на Закарпаття тисячу наборів із продуктами харчування
Читайте на ГК:Угорщину звільнили від обмежень цін на російську нафту — Сійярто