1. Новини Закарпаття
  2. >

14 жовтня– одне з найбільших церковних свят: що не можна робити у цей день /ВІДЕО

14.10.2022 08:15 Суспільство Лайт

В церковному календарі 14 жовтня - Покрова Пресвятої Богородиці. Це велике християнське свято, яке має особливе значення для українців.

В церковному календарі 14 жовтня - Покрова Пресвятої Богородиці. Це велике християнське свято, яке має особливе значення для українців.

Про це інформує ТСН.

Покрова Пресвятої Богородиці: історія свята

Згідно з легендою саме цього дня військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу православне місто Констянтинополь і намагалося його захопити. Мешканці міста пішли до храму і гаряче молилися, просячи Господа та Діву Марію відвернути лихо від них. Раптом Богородиця з'явилася в небі перед людьми і вкрила місто своєю покровою, яку тоді називали омофор. Після цього люди стали невидимими для ворогів.

Один з переказів навіть розповідає, що Аскольд та його дружина були так сильно вражені цим чудом, що відразу перестали атакувати, прийняли святе хрещення і відтоді сповідували християнство.

Покрова Пресвятої Богородиці: традиції та прикмети

Серед наших предків до Покрови завершувалися всі сватання і приготування до весіль. А починався цей період традиційно 28 серпня на Успіння Пресвятої Богородиці.

Також до середини жовтня намагалися закінчити всі найважливіші сільськогосподарські роботи. Так як урожай вже зібрали, то наступала можливість трішки погуляти на весіллях. Звідси взяли свій початок весільні осінні тижні.

Дівчата, які мріяли вийти заміж, повинні були прийти в храм на Покрову та помолитися: "Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку", "Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду", "Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою". Сезон весіль закінчувався за два тижні до Пилипівського посту (15 листопада).

Також в Київській Русі проводили різноманітні ритуали-обереги. Наприклад, зранку спалювали старі матраси із соломи, дітей обливали водою з решета, щоб вони не хворіли, спалювали старе взуття та одяг, а старша жінка в сім'ї вишивала рушника, який потім висів над іконою Богоматері в домі.

Існували на Покрову Пресвятої Богородиці і народні прикмети:

  • Прийшла Покрова – на дереві голо;
  • Яка погода на Покрову  – такою буде і зима;
  • Сніг у весілля на Покрову – щастя молодим;
  • Весело Покрову проведеш – гарного нареченого знайдеш;
  • Відліт журавлів до Покрови — на ранню зиму;
  • Якщо на Покрову випав сніг, то буде він і в Дмитрів день (8 листопада).

Покрова Пресвятої Богородиці: що не можна робити:

Цього дня дуже важливо не сумувати, а веселитися. Здавна вірили, що поганий настрій на Покрову буде супроводжувати вас весь наступний рік. Також не можна було відмовляти у гостинності. Тому завжди для гостей намагалися накрити багатий стіл.

Існують і інші традиції, що не можна робити на Покрову Пресвятої Богородиці:

  • займатися важкою фізичною працею, господарством, прибиранням, пранням тощо;
  • починати будівництво чи ремонт;
  • матюкатися, лаятися, лихословити, злословити тощо;
  • просити в борг чи позичати іншим;
  • вживати спиртні напої;
  • дівчата не мали право відмовляти сватам, тому що тоді будуть чекати на сватання ще три роки;
  • стригти нігті, бороду, волосся або навіть митися.