1. Новини Закарпаття
  2. >

Ще кільком категоріям чоловіків дозволять виїжджати за кордон: законопроект уже в Раді

09.08.2022 17:45 Суспільство

У Раді зареєстровано три законопроекти про розширення категорій чоловіків, яким хочуть дозволити виїзд за кордон.

У Раді зареєстровано три законопроекти про розширення категорій чоловіків, яким хочуть дозволити виїзд за кордон.

Всі вони мають не багато шансів стати законами, проте уже зараз певним категоріям чоловіків, або за конкретних умов, виїзд дозволено.

 Про це пише Бізнес Цензор.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну чоловікам призовного віку (18-60 років) заборонено виїжджати з України.

Право виїзду за кордон у службових цілях мають три категорії чоловіків:

- чоловіки, які постійно проживають, працюють, мають договірні зобов’язання за кордоном;

- чоловіки, які заброньовані за підприємствами, установами, організаціями;

- чоловіки, що є непридатними або обмежено придатними до військової служби.

Детальніше роз’яснення щодо виїзду за кордон чоловіків надала Державна прикордонна служба, яке можна прочитати за посиланням.

Наразі у Верховній Раді зареєстровано три законопроєкти, які пропонують змінити діючу під час війни мобілізацію та правила перетину кордону чоловіками.

Нардепи пропонують кардинально різні зміни до законів "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України".

Так, один нардеп від президентської партії "Слуга народу" Георгій Мазурашу пропонує дозволити всім працюючим чоловікам під час війни виїжджати з України, інші його однопартійці - навпаки, додатково заборонити залишати країну нардепам та представникам силових структур.

За діючим сьогодні законодавством не можуть бути мобілізованими до війська під час дії воєнного стану особи, що:

- заброньовані держорганами, установами або підприємствами

- з інвалідністю або ті, що за висновком військово-лікарської комісії тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я.

- мають троє і більше дітей молодше 18 років;

- самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років;

- виховують дитину з інвалідністю до 18 років;

-виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, ДЦП тощо.

- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування;

- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії потребують постійного догляду;

- які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

- опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за інвалідом II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати догляд;

- жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу;

- народні депутати;

- працівники органів військового управління підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України тощо;

- здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти

- наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ тощо;

- жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час військових дій.

Вони мають право під час війни перетинати кордон за діючими "Правилами перетинання державного кордону громадянами України", затвердженими Кабміном вперше ще у 1995 році.

Детально про умови перетину кордону для чоловіків від 18 до 60 років під час дії воєнного стану можна прочитати тут.

Проте у Верховній Раді пропонують змінити правила мобілізації чоловіків та виїзду їх за кордон. Нардепи зареєстрували кардинально різні за змістом законопроєкти.

Заборонити виїзд чоловікам та нардепам

22 червня нардеп від партії "Слуга народу" у 70му окрузі (Закарпатська область) Михайло Лаба зареєстрував законопроєкт № 7484. Співавторами документу зазначені також однопартійці Олександр Кузнєцов ( мажоритарщик по 106 округу (Луганська область) та Анатолій Остапенко.

Вони пропонують в законі "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" прямо прописати заборону чоловікам від 18 до 60 років перетинати кордон під час дії воєнного стану.

Зокрема пропонують заборонити виїзд під час війни нардепам та представникам силових структур, як от працівникам установ, підприємств, організацій Міноборони, ЗСУ, Держслужби спецзв’язку, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Нацполіції тощо, що загалом не можуть бути мобілізовані.

З таким рішенням не погоджується головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради, що у Висновку зазначило: "не можна погодитись з повною забороною виїзду для таких осіб, оскільки виконання їхніх посадових (службових) обов’язків може бути пов’язане з роботою за кордоном".

Крім того, деякі чоловіки за станом здоров’я, або через судимість за тяжкі злочини не можуть бути військовозобов'язаними, а тому заборона для них перетинати кордон "навряд чи можна визнати доцільним законодавчим кроком".

У експертному Висновку зазначається, що Кабінет Міністрів навпаки постійно розширює категорії осіб, яким дозволяється перетин кордону під час воєнного стану.

"Очевидно, це зумовлено питаннями забезпечення економіки держави та все більш зростаючим безробіттям всередині країни у зв’язку з обмеженням виїзду для тих осіб, які періодично працювали за кордоном. Наприклад, за даними Міністерства соціальної політики, в 2019 році нараховувалось 3,2 млн трудових мігрантів. В окремі періоди, під час сезонних робіт, було 7-9 млн мігрантів. З обмеженням виїзду чоловікам при введенні воєнного стану в державі та оголошення мобілізації такі особи залишились, фактично, безробітними", - йдеться у експертному висновку до законопроєкта.

Як зазначають експерти, більш логічним вирішенням питання було б надання можливості тимчасового виїзду чоловікам, що мають трудові договори та письмові зобов’язання повернення в Україну, за відсутності планів у ЗСУ щодо їхнього призову найближчим часом.

Виїжджати всім працюючим татам

30 червня як альтернативний законопроєкт був зареєстрований під № 8474-1. Його подав також партієць "Слуги народу" з Чернівецької області Георгій Мазурашу.

Він, навпаки, пропонує суттєво розширити коло осіб, що не підлягають призову. Зокрема, за його проєктом не можуть бути призвані до війська:

- жінки та чоловіки, які мають двох дітей до 14 років,

- жінки та чоловіки, що мають одну дитину до 14 років при умові вагітності жінки,

- жінки та чоловіки, що мають одну дитину віком до 3 років.

Крім того, нардеп пропонує звільняти від мобілізації військовозобов’язаних, що працюють на повну ставку на підприємствах оборонного, агропромислового комплексу, або "на інших офіційно працюючих підприємствах", або які є фізичними особами-підприємцями і не мають податкових заборгованостей.

Крім того, Мазурашу хоче дозволити виїзд за кордон чоловікам, що мають діючі робочі (або спортивні) контракти в інших країнах; мають або мали раніше робочі візи в інші країни; нерухомість, бізнес (в якості власників, співвласників) або посвідку на постійне проживання; члени сім’ї яких перебувають на законних підставах в інших країнах; є моряками (капітан, інші особи командного складу, особи суднової команди), що мають діючі Свідоцтва фахівця; є студентами або вступили до навчальних закладів інших країн; для участі у міжнародних змаганнях, які проводяться визнаними в Україні міжнародними федераціями, або державними структурами чи юридичними особами інших країн (за погодженням з державними структурами, або з міжнародними/ національними федераціями з відповідних видів спорту); для участі у навчально-тренувальних зборах, продовження тренувального процесу команд і окремих учнів, відрядженні/уповноважені зареєстрованими відповідно до чинного законодавства благодійними або волонтерськими організаціями, або цивільно-військовими адміністраціями для поїздки в інші країни за гуманітарним вантажем або за транспортним засобом для передачі військовим підрозділам.

Тобто мова йде про велику кількість категорій військовозобов’язаних осіб, що за проєктом нардепа можуть уникнути мобілізації та виїхати з країни під час воєнного стану.

У експертному висновку до законопроєкту особливий скепсис викликало положення про можливість виїзду офіційно працюючих військовозобов'язаних: "Ця пропозиція є необґрунтованою. Адже, нею фактично пропонується звільнити від призову (...) переважну більшість працюючих військовозобов’язаних, що ставить під загрозу можливість поповнення сил оборони особовим складом".

Проте на сайті президента України вже висять дві петиції на підтримку проєкту Мазурашу. 22 липня була зареєстрована перша петиція, поки вона набрала менше 2 тис підписів з необхідних 25 тис. Вдруге петицію на підтримку проєкту зареєстрували 3 серпня, там менше 500 підписантів.

Вийти з військового обліку

Третій законопроєкт під № 8474-2 зареєстрував нардеп від партії "Батьківщина" Олексій Кучеренко. Як зазначається у експертному висновку, практично тотожний першому проєкту Михайла Лаби.

Головними відмінностями від основного проєкту є те, що Кучеренко пропонує заборонити виїзд з України чоловікам з 18 до 60 років, які не були виключені з військового обліку. Тобто якщо чоловік у обліку не перебуває, він має право лишати країну.

Згідно діючого законодавства вибути з військового обліку у військових комісаріатах дозволяється, якщо особа:

- вже призвана чи прийнята на військову службу;

- проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

- визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

- досягли граничного віку перебування в запасі;

- припинили громадянство України;

- були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

- направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

- не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;

Також пропонується надати дозвіл на виїзд за кордон військовозобов’язаним, заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими держорганами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами.

Підхід з дозволом виїжджати всім чоловікам за межами військового обліку не знайшов підтримки у експертів з апарату Верховної Ради: "Виходячи зі змісту законопроекту, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, призвані чи прийняті на військову службу, зможуть безперешкодно виїхати за межі України, що є нелогічним законодавчим кроком".

За їх висновком, всі три законопроєкти потребують "техніко-юридичного вдосконалення".

Нагадаємо, В Україні хочуть змінити закони про мобілізацію та виїзд за кордон: що пропонують нардепи.

Читайте на ГК:Екстремальна погоня по-закарпатськи: чоловіки тікали від правоохоронців, що взяли слід (ФОТО)
Читайте на ГК:Альтернативні джерела енергії для закарпатців: чи здатні ВЕС у горах "подарувати надію" простому народу?
Читайте на ГК:На Закарпатті продають будинок біля берегу Тиси: скільки коштує житло на кордоні з Румунією?