1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

"Фіолетовий" бізнес для простого народу: як заробляють на "чорному золоті" закарпатці

1296
Суспільство Закарпаття

У регіоні тривають чорничні жнива. Місцеві жителі підкорюють гірські вершини за однією із рятівних цьогорічних сезонних ягід.

Іншими словами чорницю величають на Закарпатті яфиною. У багатьох районах області чорничний сезон стартував із середини липня. Полюють за яфинами жителі Тячівщини, Міжгірщини, Рахівщини, Перечинщини. Аби скоріше було збирати ягоди, більш натреновані финарі використовують чесалки - спецгребінці із дротяними зубцями, якими "зчісують "чорне
золото" із куща прямо в відро - зручна тара яфинаря, міцно привязана довкола пояса ременем.

Збирати чесалкою чорну яфину напрочуд легко та економно, а це вагомі плюси для її збирачів. У той же час, є й негатив у такому збиранні чорниці, кажуть екологи, адже такими своєрідними спецінструментами люди чешуть практично усе підряд - не лише спілу яфину, а й зеленець, що би мав ще дозріти в процесі. На жаль, саме скупість людей в цьому плані, як відзначають заготівельники, що приймають яфину в місцевих жителів, є причиною того, що більшість врожаю не встигає дозріти у повній мірі. А це у подальшому значна шкода яфиновим кущам, адже вони потерпають від нещадного "зношування" я финарми. Відзначмо, у результаті повільного дозрівння яфини цьогоріч на одній із закарпатських полонин, яку люди
почали підкорювати ще минулого місяця, не дочекавшись офіційного старту "жнив", постало питання щодо відстрочення терміну збору ягоди місцевими
жителями. Проблему підняли в одній із громад Перечинщини. Тут на сполох забили підприємці через неспілу ягоду, яку збирачі поспішають їм здати. Та, не зважаючи на "на наполоханість" заготівельників та підприємців, люди і далі збирали чорницю на полонині й наразі той нелегкий та мозолистий процес триває й далі.

Із чорним "карпатським золотом" жителі поспішають до пунктів приймання. Тут здають ягоду в неочищеному вигляді по 35 гривень за кілограм. На базарах той самий літр та вже очищеної яфини можна придбати від місцевих газдинь за 80 гривень.

Торгують своїм крамом - чорницями, ожиною, молочною продукцією й на ринку в Перечині. Сюди до торгівельних павільйонів спішать із продукцією жінки із Вільшинок, Тур'я-Ремети, Тур'я-Бистрої, Ракова, Пасіки тощо. Збираються у дорогу на першому автобусі, який іде зі Сваляви на Ужгород, а повертаються додому після обіду.

- Важко збирати яфину, годувати зараз худобу, коли все дороге, але це наш заробіток, - молоко та сметана нас виручають в фінансовому плані, як і чорниці, які збираємо цілими сім'ями, - відзначають в один голос жіночки- продавчині, з якими вдалось поспілкуватися.

За словами однієї із яфинарок, за день вдається заробити на яфинах до 3000 тисяч гривень. Тож заробіток хоча і важкий, але, все ж, актуальний. Чорничний бізнес, кажуть збирачі ягоди, потроху "рулить" поки сезон. Водночас, поки в низинах ще збирають яфину, в інших районах області, "чорничні жнива" підійшли до завершення.

Нагадаємо, Мальовничі гори Закарпаття: у мережі показали неймовірні кадри краєвидів на Тячівщині.

Читайте також: