1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Мовби скляні: у садах закарпатців ростуть вітамінні «зіркові» рослини (ФОТО)

18.05.2022 15:50 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

На перший погляд, бур’ян, може бути надзвичайно корисним та лікувальним.

На перший погляд, бур’ян, може бути надзвичайно корисним та лікувальним.

Ряд корисних рослин закарпатці збирають роками у власних обійстях, висушують, варять мед, лікувальні настої. Поряд із цим, серед безлічі трав є і ті, із якими ведуть боротьбу, намагаючись вивести з власних городів. Однією з таких є рослина – мокриця. Іншими словами, зірочник середній – однолітник сімейства Гвоздичні.

Вважається бур’яном. Вкритий ворсинками, стелиться по землі. Має овальне загострене листя й дрібні білі квіти у вигляді зірочок. Одна рослина може принести до 15000 насінин. Живе усього три-чотири тижні. Насіння зберігає схожість багато років і проростає при низьких температурах.

Після дощу рослина стає «кришталевою». У стеблах, покритих ворсинками, утримується вода, на сонці вона блищить і здається, ніби мокриця зі скла. Росте на родючому, вологому ґрунті, в тіні.

Килим із квітів-зірок ми знайшли у тінистій місцині на Перечинщині у ході задуманої грибної розвідки днями. На жаль, ані білих грибів, ні підосичників у тамтешніх лісах не вдалось відшукати. Напевно, будуть пізніше.

Вітамінна лабораторія

У мокриці наявне джерело вітамінів: А, В1, В2, В3, З, Е, мікроелементи (йод, магній, калій, цинк, залізо, фосфор, селен, кобальт), фітонциди, алкалоїди, дубильні речовини, ефірні олії. Дубильні речовини (таніни) очищають організм від токсинів, шлаків, радіації, пригнічують шкідливі мікроорганізми.

Таніни використовують у лосьйонах та мазях від дерматитів. Вітамін Е – потужний антиоксидант, який відновлює тканини. Вітамін А підвищує імунітет, покращує зір, сприяє росту організму. Вітамін В1 – покращує роботу м'язової і нервової систем. В2 – бере участь в утворенні гормонів, еритроцитів. В3 – знижує тиск, розширює судини.

Лікувальні властивості

Мокриця чинить заспокійливу дію й покращує загальний стан організму. Її застосовують у лікуванні серцево-судинних захворювань, органів дихання, сечової системи, хвороб нирок. Вона добре впливає на систему органів травлення, допомагає у лікуванні дисбактеріозу та діареї, щитоподібної залози, катаракті, протестоїть запальним процесам. Також зірочник допомагає зміцнити роботу судин й зменшити набряки. Вітамін С, який міститься у рослині, важливий при лікуванні цинги.

Використовують в їжу

Корисні властивості цієї рослини відомі давно, як і щавелю, кропиви, подорожника, сонячної кульбаби тощо. З мокриці готують овочеві салати. Нею спокійно можна замінити популярний шпинат, яким торгують на ринках цієї пори.

Окрім того, із зірочника роблять чудове пюре у поєднанні з цибулею, морквою й зеленню. Добре поєднується зі смаженими грибами. Її додають до пирогів та пельменів у якості начинки, бутербродів, супів, других страв та омлетів.

Омолоджує, бадьорить

Надокучливий на перший погляд бур’ян допомагає покращити зовнішній вигляд. Насичений вітамінами й корисними речовинами зірочник позитивно впливає на стан організму людини. Використання мокриці допомагає зміцнити стан шкіри, волосся, а наявність у ній вітаміну Е допомагає позбутись надмірної ваги тіла. Компреси з відваром мокриці підвищують пружність шкіри й звільняють від вугрового висипу на обличчі.

Протипоказання

Використовуючи мокрицю в якості ліків, насамперед, необхідно порадитися із лікарем. Не слід використовувати зірочник гіпотонікам, адже рослина понижує артеріальний тиск. Теж небезпечними є спритові настої на основі мокриці при виразці .

Нагадаємо, у закарпатському обійсті впіймали на камеру "фотогенічного візитера" у колючках (ФОТО)

Читайте на ГК:Жахаючий слід від сокир в одній із громад Закарпаття: березовий сік обернувся трагічним фіналом (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпатті сталася надзвичайна ситуація: відомі деталі події (ФОТО)
Читайте на ГК:Були в шоці від побаченого: надзвичайна ситуація “сполошила” місцевих жителів (ФОТОФАКТ)

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська