1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Злочин задля традиції: на Закарпатті готуються палити «скати»

1913
Суспільство Новини Перечина

У багатьох селах на Закарпатті і досі є традиція палити шини у Великодню Суботу. До цього часу парубки масово зносять шини до спеціального місця, аби уже потім тут розвести феєричний вогонь.

Злочин задля традиції: на Закарпатті готуються палити «скати»

Давній традиції не зраджують й на Перечинщині. Зазвичай для розведення вогнища із підготованих скатів (їх звозять машинами, возами) обирають просторе місце. Найбільш підходящими для Суботнього передвеликоднього вогнища є пасовища. Розводять вогонь пізно вночі парубки та вартують «вогняний стовп» до самого ранку. Всю ніч біля вогнища веселяться, грають у карти.

На жаль, якою б давньою не була ця традиція, а тягнеться вона ще із язичницького періоду, палити шини забороняють екологи та священники. Адже дим від палаючої резини є надзвичайно шкідливим, отруює довколишнє середовище.

Люди розповідають, що після таких «отруйних вогнів» їх сади покриваються чорним попелом, адже хмара із диму разом із вітром сягає добрячих дистанцій. Тим паче, забороняється розводити вогонь на відкритій місцевості зараз, коли в Україні – повномасштабна війна. У той же час більшість людей ігнорують ці заборони. Не надто суворо їх дотримується і молодь, яка і цьогоріч підготувала шини до спалювання

Не зраджуючи традиції, вчиняють злочин

За словами жителів Перечинщини, у деяких господарів напередоні були викрадені автомобільні шини з обійсть. Люди забили на сполох.

–Крадіжку ми уже виявили на ранок Пятниці, – розповідає пані Марія із Тур’я-Ремети. – Вкрали шину й із клумби, де хотіла садити квіти, – додає мешканка. – Розумію, що це традиція, хоч я і проти паління шин. Люди уже подуріли, – обурюється жінка.

До слова, у Тур’я-Реметі, багато років поспіль місцева молодь спалювала шини в урочищі «Горбки» (де було пасовище). Сліди від масштабного вогнища від скатів тут можна спостерігати і зараз – під плівкою моху спостерігається чимале згарище. Поряд із цим, не так і давно це урочище постраждало від паліїв сухостою – довелось стати свідком жахливих наслідків.

Раніше, розповідають старожили, для цієї традиції використовували дрова, а не гуму. Кожен господар давав «на огинь» щось непотрібне з обійстя, що добре горить – непотрібні дошки, стільці. Окрім того, несли і хворост з лісу. В останні десять років пішла мода на спалювання старих шин з автомобілів – вони горять дужче на відміну від дров і димлять не те слово. Однак ця традиція із використанням шин абсолютно суперечить здоровому глузду й батьки мали б застерігати дітей щодо цього, а не навпаки.

То ж зберігаймо традиції, а не «моду» на спалювання шин перед Великоднем.

Нагадаємо, до Великодня закарпатці готують масляну овечку – справжній шедевр у кошику (ФОТО)

 

 

 

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber