1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Де на Закарпатті шукати найбільший в Україні бункер, що притягає мандрівників з усього світу (ФОТО, ВІДЕО)

19.02.2022 14:00 0 Суспільство
 

Унікальна оборонна "лінія Арпада", яка дісталася закарпатцям з часів Другої світової війни, стала популярною туристичною локацією.

Останні років десять закарпатські активісти затято популяризують мілітарі-туризм, відновлюючи історичні місця і створюючи унікальні мілітаристичні музеї. Так, донедавна бункер у с. Велика Грабівниця на закарпатській Воловеччині був частково засипаний і засмічений. Місцеві ентузіасти та підприємці взяли його в оренду й розчистили завали. Вони відреставрували та облагородили територію довкола, й сьогодні на лінію Арпада приїздять мандрівники з різних країн, аби на власні очі побачити масштаби унікальної історичної пам’ятки. А подивитись і справді є, на що.

Останні років десять закарпатські активісти затято популяризують мілітарі-туризм, відновлюючи історичні місця і створюючи унікальні мілітаристичні музеї. Так, донедавна бункер у с. Велика Грабівниця на закарпатській Воловеччині був частково засипаний і засмічений. Місцеві ентузіасти та підприємці взяли його в оренду й розчистили завали. Вони відреставрували та облагородили територію довкола, й сьогодні на лінію Арпада приїздять мандрівники з різних країн, аби на власні очі побачити масштаби унікальної історичної пам’ятки. А подивитись і справді є, на що.

У бункері було зведено склади, лікарню, казарми й чотири доти. Товщина армованих стін складає майже 2 метри, всередині виведена вентиляційна труба, за допомогою якої солдати відкачували вихлопні гази з інженерної кімнати. Також було збережено природний нахил тунелів для стоків та виведено труби питної води. Самі тунелі, що сполучали казарми й кімнати, спроектовані таким чином, щоб в них могли розминутись військові в повному обмундируванні. Гарнізон налічував півтисячі солдат, які робили систему окопів з вогневими позиціями неприступною.

Лінія Арпада складалась з чисельної кількості таких самих укріплень, зламати її було неможливо. Тому в рамках Східно-Карпатської операції радянськими військами було вирішено обійти її з тилу. Якщо брати саме бункер в с. Верхня Грабівниця, то десантно-штурмові дивізії взяли його в кільце майже за 10 днів, висадившись попередньо на вершинах. Це дало змогу під'їхати до території військовій техніці, яка впродовж 3 днів бомбардувала бункер, після чого угорські офіцери пішли на переговори й підписали капітуляцію. Іронічно, що оборонна лінія Арпада, яку зводили пів десятиліття, практично не виконала своєї цілі.

У 1945 році бункер лінії Арпада був законсервований: його всі входи і виходи підірвали. В такому стані він перебував більше ніж 20 років, поки в 1968 році його не почали використовувати солдати Мукачівського прикордонного загону Радянської Армії, розташувавши тут свій запасний командний пункт. До 1991-го об'єкт охороняли і оберігали саме ці прикордонники. Правда після розвалу Радянського Союзу Міністерство Оборони України віддало споруду на баланс місцевої сільської ради.

За часи 90-х та 2000-х років бункер було повністю знищено вандалами, які заради власної наживи повирізали та повикрадали з нього всі металоконструкції: кабель, труби, ліжка, унітази, умивальники, душові, броньовані двері тощо.

Цікавим також є те, що під час реставраційних робіт в бункері було виявлено декілька радянських стін, вони позначені знаком питання. Сюди приїздили спеціалісти та за допомогою ехолокаційної техніки винесли вердикт – за стінами щось є. Любителі легенд припускають, що, може і золото Третього Рейху. На жаль, жодної документації з тих часів не залишилось ні в нас, ні в Угорщині, а руйнувати стіни – не найкраща ідея, оскільки вони можуть бути заміновані з того боку.

Зараз збережено більше ніж 800 метрів всіх тунелів бункера. І хоча це, звичайно, не весь бункер, яким він був за часів Другої Світової війни, але все одно в Україні цей комплекс є найбільшим серед подібних споруд, збережених з того часу, і також є одним із найбільших, що збереглися у Східній Європі. На даний час доступними для відвідувачів є близько 500 метрів підземних тунелів і приміщень різного призначення. Поступово ведуться реставраційні роботи в зараз недоступних місцях.

Для любителів гострих відчуттів проводиться спеціальна екскурсія під назвою "Бункер у темряві". На цю годинну екскурсію треба взяти з собою ліхтарик. А в темряві бункер для декого навіть і цікавіший, тому що саме під освітленням ліхтарів видно кожну деталь бункеру, кожну його тріщинку. Розповідь екскурсовода йде частково без світла. Таке "занурення" в минуле справляє велике враження і вимагає від відвідувача, як мінімум – відсутність страху темряви. Як нагорода для тих, хто наважиться на екскурсію в темряві –  дегустація закарпатських вин тут же, в бункері.

Окрім підземелля у Великій Грабівниці є ще чотири у Колочаві. Вони прекрасно збереглися. Комплекс підходить для цінителів історії часів Другої світової війни. Тут зібрана унікальна колекція військових укріплень, обладнання та цінних експонатів.

Як доїхати

Бункер лінії Арпада розташований в селі Верхня Грабівниця Воловецького району Закарпатської області. Краще їхати з Ужгорода, Воловця або Мукачева. 

 Джерело.

Нагадаємо, в Угорщині затримали українця, що перебував у розшуку

Читайте на ГК:Жахлива знахідка на Закарпатті: поліція оприлюднила шокуючі кадри (ВІДЕО)
Читайте на ГК:“Бо налякав його доньку”: закарпатець уникнув покарання за вбивство /РІШЕННЯ СУДУ
Читайте на ГК:На Закарпатті заживо згоріла 82-річна пенсіонерка: тіло жінки виявили рятувальники (ФОТО)

 

 

 

 

 

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська