1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

На Закарпатських полонинах «яфузи» чешуть міхами: скільки коштує ягода (ФОТО)

1403
Суспільство Новини Перечина

На Закарпатських полонинах дозріла брусниця. Вітамінною ягодою торгують на ринках, здають до приймальних пунктів.

У селах Ужгородщини також полюють по цінну ягоду. За словами місцевих, на Полонині Руній цьогоріч вродило, нівроку, цієї ягоди. Хоч греблю ними гати. Збирають «чуфези», як величають брусницю на діалектній говірці, всією сім’єю. Поспішають до полонини із самого ранку, а повертаються ближче до вечора. Ягід настільки багато, що люди мішками чешуть брусницю.

Відтак поспішають із зібраними ягодами до найближчих приймальних пунктів. Здають чуфези і у приймальних пунктах Тур’я-Ремети. Кілограм ягід в неочищеному вигляді збувають від 15 гривень. У той же час на ринках Ужгорода ягоди можна продати й дорожче.

За літр очищеної брусниці на Корятовича в Ужгороді люди просять від 40 гривень. Із брусниці газдині готують компоти.

Її висушують, заморожують, роблять варення та джеми, настоянки, соуси тощо. За словами збирачів ягоди, полюватимуть по брусницю до настання перших заморозків. Брусниця – чагарник дуже добре витримує низьку температуру. Ягодою безсмертя брусницю назвали ще наші предки, і не даремно, адже володіє брусниця відмінним лікувальним ефектом.

У ягоді міститься ряд вітамінів, у тому числі, А, В, С і Е, дубильних речовин та кислот: саліцилова, яблучна, винна, лимонна тощо. Серед мінералів, якими багата брусниця, є магній та марганець, фосфор, залізо, калій та кальцій. На Закарпатті називають брусницю ще кам’янкою (на Свалявщині), гогодзи, борівкою та бруслиною, суфезами, яфузами, бугеледзами.

Живе рослина майже 100 років. Її часто плутають із журавлиною, адже на вигляд дуже схожа на неї. Брусниця росте не лише у диких умовах. У Білорусії, Литві, Скандинавських країнах, Фінляндії існують цілі брусничні плантації.

Нагадаємо, Українським заробітчанам закриють в'їзд на роботу до Польщі.

Читайте також: