1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Мукачеві помітили отруйну Аргіопу тигрову – павука-осу значних розмірів (ФОТО)

01.08.2021 21:22 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

У європейській частині Євразії можна зустріти всього декілька видів аргіопи, а самиці павука схильні до канібалізму самців.

Самицю павука Аргіопа Брюнніха в Мукачеві помітили у дворогосподарстві в середмісті. Втім, значних розмірів павучиха-оса вже не подавала ознак життя.  

Як виглядає
Аргіопа тигрова або  (Argiope bruennichi) —  досить великий  яскравий павук з родини колопрядів. Довжина тіла дорослої самки в середньому становить 3 сантиметри, але зустрічаються і більші екземпляри. Самці мають набагато менші розміри - в середньому довжина тіла не перевищує п'яти міліметрів. Самку аргіопи впізнати досить легко по її яскравому забарвленню. Голова - чорна, головогрудь вкрита густими волосками попелястого кольору, черевце смугасте (чергуються яскраві жовті та чорні і білі смужки). Ноги самок дуже довгі, забарвлені в чорний колір з блідими жовтими кільцями. Через наявність смужок самки аргіопи були названі павуками-осами, зустрічається і назва павук-зебра. Самці аргіопи не мають такого яскравого забарвлення, їх тіло має або чорний, або сірий колір.  Після спарювання самиця часто з'їдає самця, хоча деяким вдається втекти і запліднити ще одну самицю. Якість нащадків при цьому не залежить від того, чи з'їсть самиця самця, тому причини канібалізму в аргіоп залишаються невідомими.
 
Спосіб життя
Аргіопи живуть невеликими колоніями, чисельність яких не перевищує 20 особин. Павуки вважають за краще селитися в лісах, полях і луках, де багато рослинності. Своє павутиння вони розтягують між кількома рослинами, прикріплюючи основні нитки до стебел. Ловильне павутиння аргіопи відрізняється дуже маленькими осередками і неймовірно красивим візерунком (як і у багатьох інших павуків-кругопрядов). Весь час павук проводить, сидячи в центрі павутини на нижній її стороні. В основному аргіопи полюють на коників, мух і комарів, але не відмовляється і від інших комах, які потрапили в мережу. Свою жертву павуки за лічені секунди паралізують отрутою, обмотують павутиною, а потім так само швидко поїдають.

В наших широтах в серпні самиця аргіопи робить декілька глечикоподібних жовтуватих коконів, куди відкладає кілька сотень яєць. Кокони зовні вкриті щільним павутинням, що нагадує пергамент, а всередині павутина більш розпушена і забезпечує збереження яєць взимку. Розміри кокона — 2 см у довжину, 1,5–2 см у діаметрі, ширина «горлянки» близько 1 см. Навесні з яєць виходять маленькі павучки, кожен з яких приблизно через тиждень починає будувати власну ловильну павутину. У період цього тижня вони розселяються, іноді здіймаючись у повітря на павутинках.

 Де живе
Павуки аргіопи населяють південну і центральну частину Європи. Всього вчені виділяють понад 150 видів (з роду аргіопи), які зустрічаються практично у всіх куточках планети, виключаючи полярні зони.У європейській частині Євразії можна зустріти всього декілька видів. Втім, як правило,  аргіопи не живуть у гірській місцевості.
 
Небезпека!!!
Павуки аргіопи не становлять великої небезпеки для людини, так як їх отрута досить слабка. Втім,  отрута аргіопи діє  як паралітичний агент, знерухомлюючи м'язи комахи. Вкусити людину може тільки самка цього павука і то, якщо взяти її в руки. Сам укус досить болючий, тому що свої жалкі органи павук вводить глибоко під шкіру. Через кілька секунд після укусу, місце навколо ранки починає червоніти і розпухати, з'являється відчуття оніміння. Через кілька годин біль починає стихати, а набряк проходить через дві-три доби. Реальну загрозу укуси аргіопи представляють тільки для людей, у яких спостерігається алергія на укуси комах.

Нагадаємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, дракон і велетенська птаха: у Мукачеві споглядали химерний захід сонця (ФОТО)

Читайте на ГК:З води вже витягнули бездиханне тіло: річка забрала життя закарпатця (ФОТО)
Читайте на ГК:Одна з найдовших в Україні: на Закарпатті розквітла алея Сакур (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Туристичний європейський автобус застряг у "аксесуарах" мукачівських вулиць: у соцмережах обговорюють курйозний випадок на Закарпатті (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська