1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатські середньовічні замки депутати збираються віддати в оренду (ПЕРЕЛІК)

17.07.2021 20:18 Суспільство Голос Карпат

Це руїни Невицького, Угочанського, Середнянського, Квасівського та Королевського замків, що мають статус пам'яток архітектури.

Це руїни Невицького, Угочанського, Середнянського, Квасівського та Королевського замків, що мають статус пам'яток архітектури.

Відповідний проєкт рішення, підготовлений до розгляду 29 липня, оприлюденний на сайті Закарпатської обласної ради.

Зазначається, що мета передачі в оренду - підвищення ефективності використання комунального майна.

"Таким чином, з метою підвищення ефективності використання майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, а також забезпечення збереження і належного використання пам’яток архітектури національного значення, доцільним є передати останніх в строкове платне користування", - йдеться у пояснювальній записці до проєкту рішення.

Крім замків, на затвердження пропонується перелік нерухомого комунального майна, що може передаватись в оренду, який включає адмінбудівлі, спортивні та освітні комплекси, приміщення медичних установ та бібліотек, аптек тощо.

Зазначимо, що Мукачівського та Хустського замку у цьому переліку немає.

Історична довідка:

Невицький замок — напівзруйнований замок біля села Кам'яниця Ужгородського району Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення. Замок уперше згадується на початку XIV ст. як опорна база місцевого феодального бунту проти королівської влади Карла Роберта Анжу. У XIV ст. замок переходить до володінь роду графів Другетів, які будують на місці дерев'яного замку кам'яний. У 1644 році під час релігійних воєн трансільванський князь Юрій I Ракоці зруйнував замок.

Угочанський замок Канків — зруйнований замок на Закарпатті, пам'ятка архітектури національного значення. Розташований на східній околиці міста Виноградова, біля підніжжя Чорної Гори. Вперше замок згадується в анонімній угорській хроніці ("Gesta Hungarorum") 903 року у зв'язку з приходом угорців в Тисо-Дунайську низовину. У той час він був укріпленим городищем місцевого слов'янського вождя, що захищало народ від нападів угорців. За свою історію замок пережив кілька руйнувань. Остаточно був зруйнований в останній третині XVI століття за наказом австрійської імператорської влади, яка в цей час вела активну боротьбу проти угорського дворянства.

Середнянський замок — замок, розташований в селищі міського типу Середнє Ужгородського району Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення. Середнянський замок утворює одна чотирикутна башта-донжон (18,6 х 16,5 м), висота якої сягає 20 м, а товщина стін — 2,6 м. Це єдиний замок Закарпаття, в якому в незакінченому виді збереглись риси романського стилю. Нині він хоча по праву й вважається однією з головних пам'яток Закарпаття, перебуває в жалюгідному стані недоглянутого румовища.

Квасівський замок — феодальний замок XII—XIII ст. Побудований у романському стилі, стояв на торговельному шляху з Мармароша в Задунав'я, та контролював сухопутний соляний шлях і вихід із Боржавської долини. Розташований в селі Квасово Берегівського району Закарпатської області, на скелі, висота якої з боку річки Боржави сягає 15 м. З заходу обмежений глибоким ровом. Пам'ятка містобудування та архітектури України національного значення, він також є раннім зразком кам'яного середньовічного оборонного мистецтва Європи.

Королевський замок Нялаб — замок на Закарпатті, пам'ятка архітектури національного значення (№ 178). Розташований в смт Королеве. Королевський замок є важливою архітектурною пам'яткою і свідком багатьох подій. Побудований він на горі вулканічного походження. Унікальність цієї гори в тому, що вона відрізана від всіх інших гір, що розміщені довкола, і відстань до найближчої (з боку села Велика Копаня) не менше 2 км. Сама гора, на якій розташовані руїни замку, має досить солідні розміри: висота — 52 метри, довжина 600 метрів, а ширина — від 100 до 250 метрів у різних місцях.

Нагадаємо, у Виноградові відбулись засідання постійних комісій міськради.

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська