1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Сотні жертв. У Канаді рекордна спека до +50º

183 Суспільство Світ

Через кліматичні зміни світ все частіше буде зіштовхуватися з подібними явищами, попереджають експерти.

Сотні жертв. У Канаді рекордна спека до +50º

В одній з провінцій Канади - Британській Колумбії - близько 500 осіб загинули через аномальну температуру. Глава провінції Джон Хорган заявив, що ці місця ще ніколи не переживали таку спеку. Експерти вважають, що через кліматичні зміни світ все частіше буде зіштовхуватися з подібними явищами. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Країнам, що розвиваються, буде ще гірше

У Канаді три дні поспіль фіксували небувалі температурні рекорди. Так, в місті Літтон, яке розташоване в Британській Колумбії, приблизно о 16.20 за місцевим часом метеостанція зареєструвала 49,5 градуса за Цельсієм. Йдеться про денний - а також історичний для Канади - рекорд.

"Ми переживаємо найспекотніший тиждень в Британській Колумбії", - заявив на прес-конференції глава провінції Джон Хорган. Він закликав жителів робити холодні компреси і за можливості перебувати в найбільш прохолодній частині будинку.

Попередній рекорд у Британській Колумбії в 44,4 градуса за Цельсієм було встановлено також в Літтоні в 1941 році.

Міністерство з питань навколишнього середовища оприлюднило попередження, написавши, що "стійка, небезпечна і історична хвиля спеки збережеться цього тижня".

Надзвичайна спека в Канаді приводить до сотень людських жертв. Тільки в провінції Британська Колумбія за минулий тиждень було зафіксовано 486 раптових смертей, які можуть бути наслідком спеки. Це на 195 відсотків більше, ніж звичайний показник для цієї пори року.

Медики попереджають, що дані щодо померлих поки не остаточні. У Канаді на виклики часто спочатку виїжджає поліція, тому медичні висновки про причини смерті робляться з невеликим запізненням.

Схожі повідомлення приходять і з інших регіонів на північному заході Канади. "Ванкувер ніколи не відчував такої спеки, і, на жаль, десятки людей помирають через це", - повідомляють в поліції Ванкувера.

Правоохоронці зазначили, що більшість померлих були літніми людьми, багато з них мали супутні хронічні захворювання, які посилилися через спеку.

Жителі намагаються не залишати будинків без крайньої необхідності, але в Канаді будівлі рідко оснащені кондиціонерами, оскільки зазвичай літня температура повітря не перевищує 30 градусів Цельсія, зазначає BBC News.

Місцева влада повсюдно встановлює тимчасові фонтани і поливні системи. Також відкриті так звані центри охолодження - порожні міські приміщення з кондиціонерами, де люди просто лежать на розкладачках або на підлозі на тонких матрацах.

Небувала спека панує і на північному заході США. В американських Портленді, штат Орегон і Сіетлі, штат Вашингтон, також зафіксовані найвищі температури з 1940 року. Кондиціонери і вентилятори розпродані в багатьох місцях. Деякі жителі намагаються сховатися від спеки в підземних гаражах і навіть в автомобілях з кондиціонерами.

Метеорологи пов'язують погодну аномалію з ефектом так званого "теплового купола", викликаним високим атмосферним тиском.

Нинішнє природне явище - вкрай інтенсивне, а зіставні феномени реєструються "в середньому лише раз на кілька тисяч років", пише газета Washington Post з посиланням на одного з експертів.

Однак він зазначає, що антропогенні зміни клімату "зробили ці типи незвичайних проявів більш ймовірними".

Професор в галузі фізики клімату, співробітник програми Оксфордського університету з моделювання кліматичних змін Тіп Палмер також говорить, що через кліматичні зміни світ все частіше буде зіштовхуватися з подібними явищами.

"Важливо також розуміти, що спека, яку переживає зараз Канада - ніщо в порівнянні з тим, що чекає на деякі країни світу, що розвивається. Їм загрожують не тільки високі температури, але і рівень вологості, за якого людський організм просто не може виживати. Важливо розуміти, що це неминуче відбудеться", - сказав він.

За 4,5 мільярда років своєї історії Земля пережила періоди і потепління, і похолодання. Температурні перепади були викликані зміною орбіти, по якій наша планета обертається навколо Сонця.

Але дослідження вчених наприкінці 20 століття показали, що з 1980-х років потепління стало відбуватися набагато швидше, ніж раніше.

При цьому, згідно з даними вчених, в останні дві тисячі років Земля перебуває до Сонця на такій орбіті, при якій в колишні часи наступав період її природного охолодження.

Але, як говориться в дослідженні, опублікованому в 2013 рік у журналі Science, це природне охолодження зараз не відчувається через безприкладне потепління, викликан емісією парникових газів.

У 2019 і 2020 роках концентрації основних парникових газів продовжували зростати, зазначають метеорологи. Економічний спад на тлі пандемії викликав тимчасове скорочення нових викидів парникових газів, але це не зробило помітного впливу на атмосферні концентрації. І в 2021 році концентрація газів продовжить збільшуватися.

У доповіді Стан глобального клімату 2020 Всесвітньої метеорологічної організації ООН говориться, що середньорічна температура торік була на 1,2 градуса Цельсія вищою, ніж в доіндустріальний період.

У 2015 році 195 країн і Євросоюз підписали Паризьку угоду щодо клімату, яка передбачає утримання підвищення температури на планеті в межах 1,5 градуса в порівнянні з доіндустріальним рівнем.

Однак екологи попереджають, що мета в 1,5 градуса вже застаріла.

Читайте також: