1. Новини Закарпаття
  2. >

На Закарпатті планують відкрити музей радіотехніки (ФОТО, ВІДЕО)

12.06.2021 19:15 0 Суспільство
 

Понад 250 радіоприймачів зібрав закарпатець. Чоловік планує відкрити музей.

Музей радіотехніки планують відкрити на Закарпатті цього літа. Про це Суспільному розповів колекціонер зі Сваляви Петро Дербаль. Чоловік відновлює радіоприймачі 20-60-х років минулого століття. Назбирав уже понад 250. Каже: радіостанції через ці приймачі слухали у дитинстві люди його віку, а також їхні батьки. Більшість техніки в робочому стані.

Петро Дербаль живе у Сваляві. Радіотехніку збирає понад 12 років. Чоловік розповідає: має колекцію з понад 250 приймачів: це з Великобританії, США, Франції, Швеції, Нідерландів, Угорщини, Польщі, Латвії, а також із колишніх Чехословаччини та Радянського Союзу. Ось таку жіночу сумочку-радіо брали з собою на пікнік у Канаді дівчата в 50-х роках ХХ століття.

"Це на батарейках лампова. Якісь станції зараз навіть ловить", — каже колекціонер.

Найбільшою прихильницею колекції він вважає свою кішку Жулю, яка лежить біля техніки і гріється під сонцем.

Петро Дербаль почав цікавитися радіо й телетехнікою ще в дитинстві, а потім в армії. Мав практику будувати військовий телецентр і обслуговував його 4 роки. Він не тільки збирає, а й ремонтує старі приймачі.

"Деякі приймачі потребують косметичного ремонту, наведення зовнішнього виду і ремонту внутрішнього. За тиждень може бути все готово. А деякі приймачі потребують запчастини, на які треба чекати роками. Деякі приймачі потребують капітальної реставрації. Розбираєш, вичищаєш усе, повністю реставруєш дерев’яний корпус зняттям старого лаку", — розповідає Петро Дербаль.

У його колекції — радіоприймачі від 20-х до 60-х років минулого століття.

"Радіо взагалі закінчилося в 55-му 60-х роках. Все, що можна було винайти, вже винайдено було. Все, що можна було реалізувати, реалізовано. Нового нічого не появилося, окрім того, що транзистори замінили лампи", — каже колекціонер.

Деталі для відновлення приймачів Петро Дербаль шукав на ринках, пізніше вже в Інтернеті, а також на аукціонах. Замовляє як в Україні, так і за кордоном. Вартість такої техніки, каже, різниться залежно від моделі, віку і країни-виробника. Колекціонери, розповідає, мають свій клуб любителів і можуть обмінюватися технікою.

"Дуже широкий діапазон цін. Є такі радіоприймачі, особливо у Європі і США, які можуть коштувати, як 3 сучасні автомобілі. Їх небагато є, але є. Існує своєрідний клуб колекціонерів старого радіо. І не тільки в Україні, а й за кордоном. Особливо у США. Кожне місто у США намагається мати якийсь свій музей радіо, клуб любителів старої техніки", — розповідає чоловік.

На Закарпатті також буде музей радіотехніки. Петро Дербаль хоче відкрити його у себе вдома у Сваляві. Тут розповідатиме не тільки про радіо, а й про телебачення. Відвідувачам покаже радянський телевізор 1949 року випуску, який, каже, транслював три канали.

Музей радіотехніки буде починатися з цього приміщення, де найстаріші приймачі.

Далі відвідувачів зустрічатиме Жуля (кішка, — Авт.), а також собака Санта.

Після цього туристів запросять до будинку і презентують радіоконсоль. Увімкнуть музику.

Всередині будинку є улюблена кімната колекціонера. Саме тут кожна шухляда чи комод — це не лише предмет інтер’єру, а радіоприймач.

"Мої найулюбленіші приймачі — це 1938 і 1932 роки. Чим вони знамениті? Це один із приймачів у 32-му році, який мав уже весь діапазон частот на той час і таку чутливість, що міг приймати зі США радіо "Ватикан", наприклад", — згадує колекціонер.

Музей радіотехніки запрацює влітку цього року, розповідає колекціонер. Каже: тут, крім музики (чоловік любить блюз і джаз), вдень можна послухати угорські, польські, румунські радіостанції на середніх і довгих хвилях. Уночі — до 30 радіостанцій. А на FM почуєте українські, а також радіостанції із найближчого прикордоння.

Нагадаємо, на найбільший в області спорткомплекс ДЮСШ у Мукачеві витрачено майже 84 млн гривень

Читайте на ГК:Бомбосховище на Закарпатті за 14 мільйонів: де розташовано масштабну споруду в області і хто будує?
Читайте на ГК:Уже цими вихідними: невже Захід України перетвориться на дюни?
Читайте на ГК:Екстремальна погоня по-закарпатськи: чоловіки тікали від правоохоронців, що взяли слід (ФОТО)

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська