1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

У горах на Перечинщині збереглась віковічна геологічна пам’ятка (ФОТО)

3883
Суспільство Новини Перечина

Гірські місця регіону особливо манять іноземних туристів.

Такими багата і Перечинщина (Ужгоролдщина). Під Полониною Руною для туристів є чимало туристичних родзинок. Одними із обожнюваних відвідувачами сіл на туристичній Перечинщині (Ужгородщині) є Липовець.

До гірської глибинки хай і важко дістатись, проте це не заважає цікавим туристам відвідувати цю місцину. Липовець розташований на північному сході Перечинського району, за 18,3 кілометрів районного центру. Що до виникнення села є небагато офіційних джерел, які точно б описали його історію. Та за припущенням дослідників село виникло ще у 16 столітті. У джерелах воно згадується, як «Lipoc», «Lipovce».

За легендою, цю місцевість уподобали пастухи, які переганяли худобу до карпатських перевалів. Тут росли віковічні липи, в дуплах яких виявили соти лісових бджіл. Розповідають, що в селі двічі лютувала холера.

Під час останньої епідемії дяк зачинився у тамтешній церковці, де, врешті, і помер. Раніше храм був споруджений в урочищі «Тимкув Кут». Поселення неодноразово змінювало своє розташування. Теперішнє село вже на третьому місці. Спершу хати були в урочищі «Пустище». У селі дорогу заміняють бетонні плити. У свій час ними їздили військові вантажівки на Полонину Руну.

Колись давно місцеві люди вірили у багато що та боялись «нечистої сили». За деякими із переказів одного разу до тамтешніх людей занадився чорний кіт (у міфології – уособлення холери). Хто впускав до хати – залишався жити, хто відганяв – помирав. Є переконання, що тут оселилися злі сили, бо якщо корови паслися в Пустищі – не давали молока, а раніше таку худобу навіть спалювали. Друге місце поселення – в урочищах «За Звором», «Тимкув Кут», а на «Ровені» – старий цвинтар.

Свого часу в різних місцях були два водяні млини. В податкових відомостях 1715 року зафіксовано три домогосподарства, у тому числі одне желярське. До слова, желярами називали феодальнозалежних селян в Угорщині та в Закарпатті у 18-19 столітті. Між Липовцем та та Ликіцарами і до сьогодні збережено пам’ятку природи місцевого значення – Липовецькі скелі.

Геологічна пам’ятка перебуває під охороною природно-заповідного фонду області. Площа скель займає 2 гектари. Статус надано для збереження унікального природного ландшафту – мальовничих скель, розташованих у лісовому масиві, біля гірського потічка. Перебуває у віданні ДП «Перечинське ЛГ» (Турицьке лісництво, кв. 30, вид. 1). Засновано памятку у 1969 році. А у підніжжі полонини Руної туристів зустріне ще і вражаючий Липовецький водограй – чудове місце для фотосесії.

На жаль, втраченою наразі гідрологічною пам’яткою природи в Липовці, що розташовувалось в однойменному урочищі, є озеро «Каскади». Площа озера займала у свій час 0,6 га. Рішенням Закарпатської обласної ради від 26 грудня 2003 року № 326 «Про впорядкування переліку об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення» об’єкт було скасовано. Найближчим містом до Липовця є Перечин. Село перебуває у складі Туря-Реметівської ОТГ. Тут проживає майже сотня людей. Із Тур’я-Ремети до Липовця можна дістатись, долаючи залізобетонний міст, розташований у центрі села.

 

До слова, на Закарпатті є два Липовці. Інший знаходиться у Хустському районі. Крім того, є свій Липовець (уже місто) й на Львівщині та у Вінницькій області.

Нагадаємо, що «Віддалений куточок природи»: чим живе на сьогодні «Садинець» у закарпатській Турянщині (ФОТО)

Читайте також: