1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

«Другетова хата» на Закарпатті: гору «Ховп» і сьогодні вважають вулканом (ФОТО)

2022
Суспільство Новини Перечина

У Зарічеві на Перечинщині в одному з урочищ полюбляли бувати князі.

В історичних документах Зарічево уперше згадується у 1409 році. На той час воно входило до Австро-Угорщини і належало невицькій замковій домінії Другетів.

Походження назви села є угорським: «Zагісhоv», «Zагісhа», «Cагісhа», «Drugethasa» (Другетова хата.) На сьогодні село умовно поділяється на 11 частин, кожна з яких має свою народну назву: Завода, Старе село, Мончул, Потук, Валькувня, Мочирь, Валило, Голиця, Грвбля, Волосув, Гондова загорда. Свої назви мають ліси та урочища: Кадовб, Замлиня, Свуніжов, Кичера, Заникув, Ледове, Данилув, Макарки, Морозув, Колонний потук, Загурченик, Дверник, Ославка, Лази, Ровінь, Пуд червеним берегом. Чи не з усіма із цих урочищ пов’язано багато цікавих історій щодо їх виникнення.

Майже містичною та загадковою на території населеного пункту є гора «Ховп». Під нею розташувалося джерело із найсмачнішою лісовою водо в околиці. Називають його народною назвою «Дідовою студничкою». За словами місцевих, криниці уже більше як 200 років. Залишилася вона ще відтоді, як у глибинці були так звані пароми – «гайови» й людей, що добирались на роботу, доправляли з одного берега річки на інший через тамтешню водойму на дерев’яних посудинах (коритах). У глибинці був нижній та верхній «гайови».

Подейкують, що вершина може бути раніше діючим вулканом. Усе може бути… Сама форма гори таки дуже подібна до вулкану.

Однією із добре відомих місцин для туристів на території глибинки є урочище «Кадуб». Саме тут і розташоване джерело із мінеральною водою. Про унікальність води у місцевому «Кадубі» населення довідалось уже давно. А от, як воно тут виникло – ще й до сьогодні – таємниця.

За словами тутешніх, раніше, на цьому місці планували відкрити чи не справжнє підприємство із розливу натуральної гідрокарбонатної води. Але саме тоді, у результаті геологічних досліджень, і було зруйновано кам’яний кадуб. Черговий раз на території глибинки уже не повторювали експериментів щодо до розливу мінералки із джерела та й облаштовувати не було кому, розповідає населення. Проте і сьогодні по воду приходять охочі туристи, використовують її і місцеві.

Мінеральна вода, за словами місцевих, дещо солона. Джерело розташоване у полі. Щодо урочища «Ославка» на території населеного пункту, у місцевого населення також є цікава історія, тісно пов’язана із правлінням Другетів. За свідченням очевидців, колись Другети любили гуляти у цій місцині. Іншими словами «Ославка» означає «ославляти».

Серед історій щодо появи урочищ та назв вулиць на території населеного пункту є і ненадто веселі. Насамперед, це стосується однієї із вулиць, розповідають місцеві, на якій раніше було розташоване давнє Зарічево. На сьогодні та вулиця має назву «Старе село». За розповідями очевидців, у 1672 році велика повінь знищила «старе село». Вода прибула в ночі та забрала чимало хатин. Повінь знесла і дерев'яну церкву у населеному пункті. Єдиною згадкою про ту подію лишився хрест на околиці Зарічева. Як наголошують зарічівці, таких масштабних повеней у глибинці більше не тямлять, хоч після того село ще підтоплювало не один раз.

Серед цікавинок для відвідувачів в етнографічному плані в Зарічеві є унікальний музей-хата «Лемківська садиба» і колоритна «Ромська хата», розміщена у ромському таборі. Обидва об’єкти в селі є відомими не лише для закарпатців, а й іноземних туристів.

Фото для публікації взято з мережі.

Нагадаємо, що «Ароматна методика»: на Перечинщині посипають доріжки незвичною сумішшю (ФОТО)

Читайте також: