1. Новини Закарпаття
  2. >

Традиції та прикмети Різдва (ФОТО)

07.01.2021 16:26 0 Суспільство
 

7 січня православні християни і греко-католики відзначають Різдво Христове, коли, за Біблією, Ісус Христос втілився в людському тілі.

Суспільне зібрало традиції і прикмети цього свята.

Початок святкування починається в Святий вечір — 6 січня. За традиціями, саме тоді родина збирається за одним столом на святкову вечерю з 12 пісних страв, кожну з яких всі члени сім'ї повинні скоштувати. Головною стравою Святвечора є кутя, яку ставлять посередині столу, поруч із запаленою свічкою. Після вечері кутю прийнято залишати для духів покійних родичів, які, нібито, відвідують будинок у ніч на Різдво. Саме Святий вечір є закінченням суворого Різдвяного посту.

Вже з 7 січня немає жодних обмежень: можна готувати страви з м'ясних і молочних продуктів. Також 7 січня о церквах проводять три богослужіння: опівночі, на світанку і вдень. Віряни намагаються обов'язково відвідати церкву цього дня, хоча цьогоріч через пандемію COVID-19 у світі їх закликали утриматися від таких зібрань.

Здавна в Україні була традиція одягати на Різдво лише новий одяг, для чого напередодні свят його шили для кожного члена сім'ї. Також цього дня діяла заборона на всю роботу: шиття, прання, прибирання.

Хоча на Різдво вже можна їсти м'ясо, рибу і молочні продукти, приготування страв у перший день після посту також не вітається, тому зазвичай їжу готували заздалегідь. Також на Різдво не можна виносити сміття з хати.

Крім того, на це свято прийнято відвідувати родину і близьких, щоб привітати, але не можна затримуватися надовго, максимум на півгодини, щоб встигнути до побажань до всіх.

У багатьох регіонах України 7 січня з сутінками починають колядувати. Під час колядок група молодих, неодружених і незаміжніх хлопців і дівчат обходять багато будинків і співають колядки та щедрівки. Раніше це було мало не театральним дійством і ця традиція, подекуди, досі зберігається в українських селах.У кожного в групі колядників є своя роль. Першою йде людина з найсильнішим і найкрасивішим голосом, яка несе "Віфлеємську зірку". Наступним йде дзвонар, який несе дзвіночок, щоб оповіщати господарів про те, що гості вже наближаються. Третьою йде людина, яка несе мішок з подарунками, які дають господарю кожного будинку.

Нині ж зазвичай невеликі групи підлітки ходять по домівках сусідів, щоб виконати одну колядку замість невеликого концерту. Однак традиції ретельніше готуватися до свята досі зберігаються на, переважно, західній Україні, де можуть навіть ходити з вертепом — коробом, який зображує печеру, в якій, як свідчить Біблія, народився Ісус Христос.

Крім того, на Різдво старші покоління можуть розповідати молодшим різні біблійні історії про народження Христа. На це свято існує особливе вітання "Христос народився! — Славімо його!".

Після Різдва ще 12 днів називаються Святками - до 19 січня. Під час Святок немає поста, люди радіють і славлять Христа. Однак в Святки прийнято не лише веселитися, але і займатися благодійністю.

Нагадаємо, що На Виноградівщині провели "Королівську коляду" (ФОТО)

Читайте на ГК:Що відбулось на Закарпатті, Іршавщині, Ужгороді та Мукачеві 26 лютого
Читайте на ГК:На Закарпатті проаналізували надання інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти
Читайте на ГК:В горах Закарпатської області зберігається значна сніголавинна небезпека (IІI рiвень)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...