1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Померти не можна вижити»: як переживає карантин малий бізнес на Закарпатті

08.04.2020 13:18 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Зараз малий бізнес переживає не найкращі часи. Заклади громадського харчування зачинені або працюють лише у режимі доставки, роботу ринків обмежили, всі непродовольчі магазини зачинені.

Зараз малий бізнес переживає не найкращі часи. Заклади громадського харчування зачинені або працюють лише у режимі доставки, роботу ринків обмежили, всі непродовольчі магазини зачинені.

Всі ті, чия діяльність не пов’язана з продуктами харчування, медикаментами або косметичними та антисептичними засобами переживають бізнесову кризу. Заборона на роботу непродовольчих закладів суттєво вплинула на життя ужгородців.

На Закарпатті кавова культура на дуже високому рівні. З кави починається день, нею він і завершується, за кавою вирішуються справи.

Тому ми запитали співвласника кав’ярні в Ужгороді про їхню роботу під час карантину.

«Наразі, як і більшість бізнесів зі сфери обслуговування, ми закриті у зв'язку з карантином. Адже здоров'я наших клієнтів та працівників важливіші за прибуток. Звісно, був варіант перейти в сегмент, який переорієнтувався на доставку, але, по-перше, ми продаємо не стільки каву та десерти, скільки емоції від відвідування. По-друге, організація доставки потребує окремих вкладень, а при наших об'ємах це не дозволить навіть залишатись на плаву», - сказав Віталій Дячук.

Саме тому їхній заклад поки припинив роботу і зараз в очікуванні, що ж буде далі. Негатив у тому, за словами Віталія, що приміщення, в якому знаходиться заклад, - орендоване, тож 50% вартості оренди все ж доводиться платити. На більшу знижку чи відстрочку платежів власник поки не погодився.

Щоб не втрачати своїх клінтів, як сказав Віталій, вони намагаються не зникати з онлайну, підтримують спілкування з друзями кав'ярні в Facebook та Instagram, пробують взяти участь у програмах підтримки, зокрема #підтримуюмісцевийбізнес. Суть їх у взаємній підтримці сторінок власниками закладів, які з офлайну намагаються перейти в онлайн.

Власниця магазину одягу Яна Куцин наголосила, що карантин став великою несподіванкою та суттєво вдарив по фінансах.

«Ми вклали велику суму грошей у весняну колекцію, яка так і залишиться на полицях. Поки ми не знаємо за що купити літню колекцію і чи робитимемо це взагалі. Поки ми у підвішеному стані», - сказала дівчина.

Частина продавців одягу та взуття перейшли в онлайн – продають свій товар через соціальні мережі. Проте, це, за словами Яни, створює певні незручності – люди завжди хочуть все приміряти, порівняти.

«Так, ми «в мінусі», але, як кажуть, після кожної кризи буде підйом і все налагодиться», - підкреслила дівчина.

Про свій продуктовий магазин у спальному районі розповів ужгородець Сергій Чурко. Чоловік сказав, що покупців у них стало у два, а то й три, рази менше ніж до карантину.

«Особисто у нас найбільше беруть молочну продукцію, питну воду, печиво, мило, пральні порошки, антисептичні серветки і, як не дивно, насіння, чіпси, горішки. Набагато менше продаються крупи, макаронні вироби і найменше алкоголь», - сказав чоловік.

Він наголосив, що далеко не всі приходять в масках і рукавичках, але люди стали дисциплінованішими та обережнішими. Тримають дистанцію, не заходять більше двох. Ще чоловік підкреслив, що покупці набагато більше розраховуються безконтактно. Дефіциту у них немає ні з чим, є незначні перебої з постачанням, але нічого серйозного.

«Туалетний папір і гречка є в достатній кількості», - наголосив Сергій.

Що стосується продавців на ринку, то тут ситуація теж складна. Продавчиня Ольга сказала, що не пам’ятає, щоб на базарі було так мало людей.

«Так, були погані роки, але ця весна стала винятковою. Я не пам’ятаю, щоб за таких хороших погодних умов були такі погані заробітки. Ні, люди на базар ходять, але не так масово як у минулі роки. Крім того, не знаємо що буде завтра і чи зможемо ми взагалі торгувати», - сказала жінка.

Гуртовий постачальник капусти з Іршавського району Іван також переймається теперішньою ситуацією.

«Раніше ми не мали проблем зі збутом товару – першу капусту возили у Київ та Одесу, розвозили по області. Цього ж року з реалізацією набагато важче. Ми ризикуємо взагалі не реалізувати свій товар. А у нас його, повірте, багато», - сказав чоловік.

Ситуація із найманими робітниками теж складна – ті, які працювали у сфері обслуговування, в більшості, залишились без роботи.

«Я працювала офіціанткою. Зараз же сиджу вдома. Заробітну плату, звісно, ніхто не платить, бо ми не працюємо. Важко зараз, проте обіцяли, що після закінчення карантину всі повернуться на робочі місця», - розповіла працівниця одного з закладів міста Марія.

А от хто зараз у виграші, так це піцерії, які працюють на доставку. Працівники однієї з них розповіли, що роботи у них суттєво побільшало. Особливо у перші дні карантину. Але з кожним днем замовлень меншає, бо, як припустили вони, люди почали більше готувати.

«Ввечері часто замовляють по декілька великих піц додому. Мабуть святкують щось або просто збираються з друзями», - сказали вони.

Загалом малий бізнес на Закарпатті переживає не найкращі часи, але всі його учасники сприймають карантин як тимчасові труднощі, які швидко минуть і принесуть свій позитив.

Нагадаємо, в Ужгороді церкви на Великдень не закриватимуть, але просять їх не відвідувати (ВІДЕО).

Читайте на ГК:Весняне диво на Закарпатті: каштани зацвіли в одному з регіонів області (ФОТО)
Читайте на ГК:В Ужгороді провели екскурсію для поранених військових (ФОТО)
Читайте на ГК:Голови та руки обмотанні залізними канатами: українські археологи виявили шокуючу знахідку (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська