1. Новини Закарпаття
  2. >

Ужгородські автовласники кажуть, що "єврономерів" стало менше ледь не у два рази

04.05.2019 10:01 Суспільство ВАЖЛИВО

Порівняно з початком року. Зауважимо, травень у власників «єврономерів» буде неспокійним. З 24 травня поліція почне штрафувати тих, хто не встиг розмитнити свої авто – аж до їх конфіскації.

Порівняно з початком року. Зауважимо, травень у власників «єврономерів» буде неспокійним. З 24 травня поліція почне штрафувати тих, хто не встиг розмитнити свої авто – аж до їх конфіскації.

При цьому активісти стверджують, що попри звіти ДФС про розмитнення сотень тисяч авто, «єврономерів» в Україні все ще дуже багато. Через тиждень вони проведуть масштабну акцію – вимагатимуть здешевити мита та зачекати зі штрафами.

«КРАПКА» з’ясувала, що відбувається з єврономерами у Києві та регіонах, яких саме змін вимагають активісти та чому вони не вірять словам чиновників з  Державної фіскальної служби про успішність кампанії з розмитнення.

«Законом для людей скористались ділки»

Організатором травневих протестів знову буде «Авто Євро Сила» – найбільше об’єднання власників нерозмитнених автомобілів. Там переконують, що розмитнення, проведене за законом №8487, не спрацювало. Також вони бояться «карального» закону №8488, за яким з 24 травня почнуть штрафувати тих, хто прострочив період перебування таких авто в Україні.

«Наразі розмитнення як такого практично нема, його об’єми впали на 95% від тих цифр, які були у пільговий період. Одна з причин цього, що досі при обчисленні розміру податку вартість авто береться за верхнім рівнем каталогу Шваке. Тому, якщо у людини машина старша за п’ять років, розмитнення стає абсолютно невигідним», – розповідає «КРАПЦІ» один з керівників «АЄС» Олег Ярошевич.

Також власники єврономерів  скаржаться, що їх штрафують «по третьому колу».

«Люди отримують штрафи навіть після розмитнення. Як це відбувається? Людина подає документи на розмитнення і розмитнюється, скажімо, 24 числа. А 23-го на неї нібито складають протокол за порушення умов перебування. Зараз приходять ці протоколи, і люди в шоці, що від них ще раз вимагають 8500 грн», – говорять в «АЄС».

За словами в.о. заступника голови ДФС Віктора Кривіцького, на сьогодні в Україні розмитнено близько 220 тис. авто, приблизно 200 тис. власників вивезли транспортні засоби за межі України. «У країні залишилося приблизно 260–280 тис. «євроблях», – передає слова Кривіцького «Цензор.НЕТ».

А от в «АЄС» кажуть, що в Україні досі залишається понад 1 млн авто на європейській реєстрації, що у 5 разів більше за офіційні цифри.

«За нашими даними, з тих автомобілів, що перебували на території України до прийняття закону (24.11.2018 року), розмитнені близько 86 тис. А всього за цим законом було розмитнено 204 тисячі автомобілів. Що це за дві цифри і що вони означають? Це значить, що справжніх «євроблях» розмитнено 86 тис., а решта (118 тис. автомобілів) – це транспорт, який «під шумок» був завезений у тримісячний пільговий період. Це новіші автомобілі (віком 1–2 роки) середнього класу вартістю 10–25 тис. євро (рівня Renault Laguna, Peugeot, Hyundai), які масово завозили крупні автодилери, аби скористатись пільгами. Акциз на них майже нічого не вартував (200–300 євро), порівняно з рештою «блях». Ними зараз забиті всі дилерські майданчики. Тобто, законом скористались не прості люди, а автодилери, які й без того мають ряд серйозних пільг», – стверджує Ярошевич.

У Южаніної на поступки не підуть

Мітингуючи під Радою 15 травня, активісти висуватимуть дві вимоги. Перша – зачекати з початком штрафів, друга – ще більше знизити оподаткування при розмитненні.

«Ми будемо вимагати відкласти термін початку дії закону №8488, щоб люди мали можливість розмитнити автомобілі та уникнути штрафів. У Молдові, наприклад, санкції відкладали на 6 місяців. Друга вимога – податки. Ми реалістично дивимось на оподаткування і вважаємо, що податок у 10% від вартості автомобіля, як пропонує нардеп Юрій Дерев’янко, – це популізм. Так бути не може, бо у нас є Митний кодекс, який регламентує імпорт-експорт товарів. Товари обкладаються кількома податками – ПДВ (20%), мито (10%), пенсійний фонд (3%), на армію (1,5%). Тобто, 34,5% – це платежі, якими не можна нехтувати. Ми говоримо тільки про скасування віку автомобіля у формулі обрахунку вартості розмитнення. І таким чином цей закон буде схожий на інші європейські закони. Ми сподіваємось, що у Раді нового скликання ми зможемо провести сучасніший закон, який зробить автомобілі в Україні доступними», – підсумував Олег Ярошевич.

Втім, як з’ясувала «КРАПКА», якоїсь особливої реакції на вимоги власників єврономерів від Верховної Ради не очікується. У Комітеті з питань податкової та митної політики нам сказали, що «цю тему не коментують», додавши, що раз закони вже прийняті, то, швидше за все, їх змінювати не будуть.

Яка «температура» в регіонах

Попри те, що у Києві нерозмитнені авто за кілька останніх місяців з доріг майже зникли, в інших областях їх ще чимало.

«У нас я бачу чимало  єврономерів», – говорить колишня власниця «євроавто» з Дніпра Ярослава. –Багато з тих, хто хотів розмитнити, просто не встигли у той пільговий період, адже черги були просто космічні. А тепер не розмитнюють, бо дорожче звичайного автомобіля виходить, тож люди чекають».

Не зникли авто на іноземній реєстрації і у Хмельницькому. Їх там значно менше, ніж раніше, але вихопити у потоці транспорту чи на стоянці біля якогось ринку литовський чи польський номер зовсім неважко.

А от в Ужгороді місцеві автомобілісти говорять, що «блях» порівняно з початком року стало менше ледь не у два рази.

«Є багато автомобілів на транзитних номерах, які чекають на сертифікат відповідності, але фактично розмитнення пройшли. А на іноземній реєстрації машин менше. І по Ужгороду є така тенденція, що на «бляхах» лишились або дуже круті автомобілі, або геть убиті. Тобто, середній клас автомобілів майже весь був розмитнений», – розповідає «КРАПЦІ»  керівник закарпатського відділення ГО «Доступне авто» Павло Білецький.

Експерт припускає, що старі нерозмитнені авто власникам у випадку чого буде не жаль здати на металобрухт. А ось власники дорогих автомобілів, які не стали їх розмитнювати, швидше за все, мають кілька паспортів – український та угорський або польський чи словацький.

«Я думаю, що у таких є або закордонні паспорти, або родичі-іноземці, на яких вони збираються переоформити автомобіль. Але це все одно проблема: якщо вони не власники і не мають закордонного паспорта, то їх все одно з 24 травня будуть зупиняти і штрафувати. Бо якщо за кермом  власник-іноземець, він має показати іноземний паспорт. Якщо хтось їздить дорученням на іноземному автомобілі, то це одразу штраф. До того ж, ті, у кого є паспорт іншої держави, так само ризикують. Показавши один раз український паспорт, вони так само будуть оштрафовані», – пояснив Павло Білецький.

Що зі стоянками «блях» за кордоном

Після початку дії пільг на розмитнення багато власників «блях» розмитнили свої автомобілі. Чимало було таких, хто продали їх у Європі. На цьому люди серйозно втратили, бо іноземці-перекупники, знаючи про безвихідну ситуацію, старались заплатити якомога менше.

«У мене є знайомі, які вивезли свій автомобіль у Словацьку республіку і залишили його там у знайомих. Тепер користуються ним, коли їдуть туди подорожувати чи у справах. Але це поодинокі випадки», – додає Павло Білецький.

Загалом стоянки «блях» за кордоном залишились. В Ублі (Словаччина) їх разів у два менше, ніж раніше, але є. А в Угорщині біля села Захонь (найближче біля Чопа) місцева поліція провела рейд, і покинуті автомобілі евакуювали на штрафмайданчик.

Нагадаємо, в Ужгороді провели турнір з міні-футболу серед "конфліктних" дітей (ФОТО)

Читайте на ГК:Унікальний випадок на Закарпатті: прикордонники гналися за чоловіком, який з наркотиками розгулював у забороненій зоні (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Дівчина ледь не загинула та втратила багато крові: медики розповіли про шокуючий випадок на Закарпатті
Читайте на ГК:У горах на Закарпатті кілька днів буде небезпечно: туристам загрожує весняне сходження лавини
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська