1. Суспільство

На Закарпатті прогнозують "бум" на встановлення сонячних електростанцій (ВІДЕО)

11.02.2019 14:34

Україна вже кілька років активно розвиває відновлювальні види енергії: від біопалива, вітряків і до приватних та промислових сонячних електростанцій. Особливо активно почали рухатись в цьому напрямку після підписання асоціації з ЄС.

Держава має ряд зобовязань перед європейською і світовою спільнотою. Виконання цих умов не тільки впливатиме на глобальну енергетично-екологічну ситуацію, але й дозволить Україні бути енергетично незалежною державою. Ще 2014 року Україна запланувала досягти 11 відсоткової частки енергії з відновлювальних джерел. Допоки цей показник не високий – всього 2-2,5 відсотки. За словами експертів держава вже прийняла ряд рішень, які сприятимуть розвитку зокрема сонячної енергетики.

Андрій ШЕКЕТА член комісії з питань екології Закарпатської облради

В 2015 році були внесено ряд змін до законодавства, які розширили можливість використання альтернативних джерел енергії. Зокрема збільшили потужність приватних станцій з  5 кіловат до 30-ти.  Після 2015 го року ця галузь почала розвиватися дуже стрімко, оскільки урядом було знято ряд бюрократичних перепон.

Більше того вкінці 2018 року в першому читанні ВР було прийнято ще одну зміну – чергове збільшення потужностей, тепер ще на 20-ть кіловат. Відтак на приватному дворогосподарстві можна буде встановлювати станцію потужністю до 50 кіловат. Це доволі потужна станція, яка може приносити не поганий пасивний прибуток.

Андрій ШЕКЕТА член комісії з питань екології Закарпатської облради

Якщо встановити на даху станцію потужністю в 30 кіловат, то математика в нас буде наступна: дасть вона 35 тисяч кв на рік. Споживає людина  в рік 5 тисяч кіловат  Тобто 30 тисяч кв можна продати по 18 євроцентів. В рік це 140 тисяч пасивного прибутку.

Наразі на Закарпатті вже встановлено 300 приватних сонячних електростанцій. Всього по Україні 6000.  За словами експертів – це не поганий показник, однак в порівнянні з Європою – це доволі мало. До прикладу, в Німеччині  таких приватних станцій налічують 1 мільйон 300 тисяч. Вони не великої потужності – від 5 до 10 кіловат, але вони є майже в кожному дворогосподарстві. Не менш активно в області відкривають і промислові станції. Для їх успішної діяльності область має гарне розташування і велику кількість сонячних днів.

Аби ще більше сприяти встановленню станцій для видобутку відновлювальної енергетики ряд державних банків має програми кредитування на встановлення потрібного обладнання.

Сергій КИСИНИЧИН заступник директора Закарпатської обласної дирекції «Укргазбанку»

Умови різняться. Цей кредит можна взяти на певних умовах і безкоштовно. Загалом такий кредит надається на 5 років. Процентна ставка коливається від 0 до 24 відсотків. Перший внесок 15 відсотків. Безвідсоткові кредити надаються не на довгий строк. В людини має бути дохід аби перекрити кредит.

Такі кредити можуть стати в нагоді тим, хто хоче встановити обладнання кращої якості, або ж більш потужну станцію. Краще ж обладнання – має і кращу віддачу. Його окупність трохи довша, однак і термін експлуатації вищий.

Сергій КИСИНИЧИН заступник директора Закарпатської обласної дирекції «Укргазбанку»

Фактично кожного місяця до нас звертаються люди за кредитами на встановлення електростанцій, та ринок є більшим ніж я зазначаю. Є багато і тих, хто встановлює електростанції без кредиту. Ми б хотіли аби люди зверталися частіше, бо ми можемо забезпечити хороші умови, що їм дозволить взяти краще обладнання, потужніше, відповідно і отримати більше.

Та найбільшим стимулом від держави для видобутку зеленої енергетики є «зелений тариф». На сонячну енергетику він наразі становить 18 євроцентів за 1 кіловат Цьогоріч експерти прогнозують справжній «бум» на встановлення сонячних електростацій.

Андрій ШЕКЕТА член комісії з питань екології Закарпатської облради

з 2020 року зелений тариф трохи знизиться, тому всі хто хоче ще працювати по цих тарифах має запустити свою станцію до кінця 2019 року. І взагалі цей рік буде бум. Це стосується як великих станцій, так і приватних дворогосподарств. Навіть за минулий різ збільшилася кількість приватних станцій в дворогосподарствах.

Встановлення сонячних станцій наразі гарне капіталовкладення як для фізичних осіб так і для підприємців. Тільки домашня станція потужністю 30 кв може приносити в місяць пасивного прибутку від 10 до 15 тисяч гривень. А це значно вигідніше ніж депозитні вкладення. Більше того це інвестиція в майбутнє – як своє, адже людина для власних потреб матиме безкоштовну електроенергію, так і в майбутнє держави, адже збільшення видобутку зеленої енергії дасть змогу Україні бути більш незалежною та бодай частково відмовитися від атомної та вугільної енергетики, а це в свою чергу ще й покращить екологічний стан держави, інформує .

Нагадаємо, названо вулиці Ужгорода, де відключатимуть електрику впродовж тижня

Читайте на ГК:«Всі ми хочемо жити в вільній незалежній Україні»: історія першої жінки Закарпаття, яка брала участь в АТО (ВІДЕО)
Читайте на ГК:На Закарпатті викрито брата вбивці, який намагався переправити чоловіка через кордон (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпаття йде холод з дощами і снігом