1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна

Українців атакують віруси: як не заразитися і що робити, якщо вже захворіли

12.01.2018 08:41

Грипу у нас немає, проте в регіонах спалах гепатиту А, а в Одесі від кору померло п'ятеро осіб.

Тільки за перший тиждень нового року в країні зафіксували спалахи відразу трьох вірусів – кору, гепатиту А і ботулізму. При цьому традиційні для цієї пори року грип і ГРВІ поки що поводяться скромно – за даними МОЗ, активність цих хвороб залишається низькою, повідомило Сегодня.

Гепатит А

Станом на 11 січня в Миколаївській області на гепатит А захворіли 64 особи, в тому числі 6 дітей до 18 років. І хоча госпіталізували вже 47 осіб, в МОЗ стверджують, що причин панікувати немає – мовляв, це не епідемія.

"Спалахи пов'язані з порушенням протиепідемічного режиму на підприємствах і з недотриманням правил особистої гігієни самими хворими", – пояснили в МОЗ.

Влада області вважає, що зараження сталося через воду з пунктів розливу. Місцева поліція почала розслідування і відкрила кримінальну справу за цим фактом. Також два випадки зараження гепатитом А на днях зафіксували в Кременчуці Полтавської області.

На думку епідеміологів, вірусом могла поділитися з нами сусідня країна – гепатит міг бути привезений до України з Польщі. Згідно зі звітом Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності, там зафіксували 80-кратне зростання захворюваності гепатитом А порівняно з минулим роком.

"Інтенсивні міграційні процеси можуть призвести до завезення і розповсюдження інфекції вже найближчим часом", – попереджають в Волинському лабораторному центрі при МОЗ.

Кір з цирку

У свою чергу кір тероризує столицю України і Одесу. Так, в Києві за перші 10 днів нового року зареєстрували 61 хворого, 49 з них – діти. У лікарнях перебуває 21 дитина і дев'ять дорослих з діагнозом "кір". Більшість тих, хто заразилися, не були щеплені і відвідували на святах масові заходи в місті. При цьому близько 20 хворих дітей ходили до одного і того ж цирку, де напередодні на кір перехворів один із співробітників. У зв'язку з цим розважальний заклад тут же прикрила Київська міська адміністрація, щоправда, тільки на місяць. Заодно влада заборонила невакцинованим дітям приходити до дитсадків і шкіл.

"У дитячих установах проведуть перевірки дітей на наявність у них щеплень проти кору. Діти, у яких такі щеплення відсутні, не допускатимуться до занять. Це стосується шкіл всіх форм власності", – заявив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Він пояснив, що діти, які перехворіли на кір і мають імунітет, і ті, яким протипоказані щеплення, повинні будуть надати відповідну довідку. Решта зможуть зробити щеплення в поліклініках. У мерії запевнили, що вакцин досить. Крім того, пообіцяли, що кабінети вакцинації продовжать роботу. Вони будуть відкриті після 18:00, щоб батьки могли привести дитину після роботи, а також у вихідні (точно – в суботу).

"На сьогодні нещеплених близько 20% дітей різного віку", – говорять в КМДА.

Оголошення про такі заходи обіцяють оприлюднити у всіх освітніх установах, але деякі батьки вже обурені подібним рішенням. Крім того, в столиці через поширення кору на місяць вводяться особливі профілактичні та протиепідемічні заходи, щоб не допустити погіршення ситуації. Зокрема в Києві рекомендували обмежити проведення масових заходів, а у всіх установах проводити регулярне прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів і провітрювати приміщення. Карантин місцева влада поки не оголошує.

У свою чергу в Одесі госпіталізовано понад 100 осіб з діагнозом "кір", п'ятеро з них померли через виниклі ускладнення. Така ситуація змусила місцеву владу продовжити на тиждень шкільні канікули і теж заборонити нещепленим дітям приходити на навчання.

Постраждала від кору і Львівщина. Там з 17 грудня 2017 року по 5 січня цього року захворіли 38 співробітників одного заводу.

На думку лікарів, таким чином українцям відгукнувся високий відсоток відмови від вакцинації.

"Останнім часом на слуху у народу багато міфів про "несправжні" і нібито неякісні вакцини. Через це багато хто відмовляється від щеплень для себе і своїх дітей, а потім хворіють", – розповів "Сегодня" київський вірусолог Микола Євтушенко, підкресливши, що вакцинація – найкращий спосіб не захворіти як для дітей, так і для дорослих.

До слова, в Міністерстві охорони здоров'я заявляють, що вакцина проти кору є у всіх регіонах. В аптеках ціна однієї такої дози варіюється в межах 250-320 грн. Втім, в більшості лікарень вакцина в наявності і безкоштовна для дітей.

Літня хвороба

Несподівано взимку проявився і ботулізм. У Запорізькій області двоє осіб потрапили до реанімації з цією інфекцією, скуштувавши в'ялену рибу зі стихійного ринку продуктів. Їм була терміново введена протиботулічна сироватка.

"Через те, що зима тепла, типово літня хвороба може проявлятися і зараз", – пояснив нам Микола Євтушенко.

Миємо руки і робимо щеплення

У МОЗ нагадують: гепатит А передається через воду, продукти і брудні руки. Його симптоми – температура, діарея, блювота і слабкість, пізніше починають жовтіти шкіра і слизові. Щоб не заразитися, досить мити руки перед їжею і пити тільки кип'ячену воду. Лікують хворобу спокоєм, дієтою і великою кількістю рідини.

Кір – вірусне захворювання, що передається по повітрю. У тих, що заразилися, піднімається температура, з'являються кашель і нежить, пізніше – червоний висип. Найефективніший захист від кору – щеплення. А ось ботулізм – небезпечне захворювання, в результаті якого уражається нервова система. Заразитися ним можна через неякісну рибу і консерви. Симптоми: блювання, діарея, порушення зору і температура. Лікують хворобу сироваткою, а найкраща профілактика – прогрівання консервів і відмова від підозрілої якості риби і м'яса.

Читайте на ГК:Посилення відповідальності за порушення мобілізації: у Раді проголосували за новий законопроєкт
Читайте на ГК:Новий законопроєкт про мобілізацію: чи призвуть українців до 25 років
Читайте на ГК:Охопить майже всю Україну: синоптик розповіла, що станеться з погодою до суботи