1. Новини Закарпаття
  2. >

Журналісти розповіли історію створення та розвитку ПрАТ «Закарпаттяобленерго» / ФОТО

30.10.2017 23:14 Суспільство

Історія електрифікації краю починається з першої гідроелектростанції, яка була побудована в 1890 році в селі Фрідешево (с. Кольчино) Мукачівського району.

Історія електрифікації краю починається з першої гідроелектростанції, яка була побудована в 1890 році в селі Фрідешево (с. Кольчино) Мукачівського району.

Вона функціонувала як заводська електростанція Мукачівського пивоварного заводу австро-угорського графа Шенборна, - написав Перший.com.ua.

Потужність генератора складала 200 кВт. Для гарантованої роботи була ще й укомплектована газогенераторною установкою з двигуном внутрішнього згорання. Працювала гідроелектростанція до 1961 року. По місту Ужгороду вперше електроенергія була проведена з Ужгородського технічного водяного млина в центрі міста від генератора постійного струму для освітлення млина та десятьох сусідніх з млином будинків, яка працювала вже до 1893 року.Дизельні електростанції, газогенераторні установки з двигунами внутрішнього згорання для виробництва електроенергії були на деяких великих заводах та фабриках.Ужгородська паротурбінна електростанція, побудована у 1930 році
Масове загальне освітлення місто Ужгород дістало в 1902 році, коли Ужгородська міська Рада у вересні місяці оприлюднила рішення про можливість всім бажаючим провести до своїх приватних будинків, магазинів, організацій, громадських будинків, а також освітлення вулиць та площ.


— 1903 року освітлення одержало м. Мукачево, в 1908 році м. Берегово, а в 1913 році м. Севлюш (Виноградово) та Королево над Тисою.На базі електростанцій м. Ужгорода, Мукачева, Берегова та електростанцій м. Виноградова, на території якої розміщувалась єдина в області газогенераторна станція для газового освітлення міста було створено АТ «Подкарпатські електростанції» в 1913 році, яке підпорядковувалось Будапештському АТ «Освітлення та Водопостачання».
— 1921 р. було створено Ужгородське електроенергетичне акціонерне товариство на базі акціонерного товариства Подкарпатські електростанції та новостворених електростанцій в Краковських Хомцях та Сачурові, які забезпечували електроенергією населені пункти Требішов, Сечовце та Вранов у Східній Словаччині.
— 1928 році - фірма «Чеськоморавська-Колбен-Данек», АТ в Празі скупила акції товариства Ужгородські електрарні в Ужгороді, яка за підтримки Міністерства суспільних робіт в Празі та Уряду Подкарпатської русі в 1929 році було створено нове АТ «Подкарпаторуські електростанції» в Ужгороді.
— 1939 р. - АТ «Подкарпаторуські електростанції», які були підпорядковані Будапештському електропостачальному акціонерному товариству.
— у післявоєнний період, Постановою РМ УРСР та ЦК КП /б/. У 16.07.1946 році організований Ужгородський енергокомбінат Головного енергоуправління Міністерства Комунального господарства УРСР.
— у 1959 році створено Закарпатській енергокомбінат Міністерства електростанцій СРСР на базі Ужгородського енергокомбінату.
— у 1957 році при Міністерстві сільського господарства на базі деяких районних електромереж (Берегівського, Виноградівського, Станіславського, Ужгородського та Хустського) створено Закарпатську міжобласну експлуатаційну контору «Сільенерго», яка проіснувала до 1962 року.
З 1970 року Закарпатські електромережі перейменовані на Закарпатське обласне підприємство електромереж з послідуючим перейменуванням в 1995 році на Державну акціонерну енергопостачальну компанію (ДАЕК) «Закарпаттяобленерго».

Загальними зборами акціонерів, Протокол № 1 від 07.10.1998 року ДАЕК «Закарпаттяобленерго» перетворено у Відкрите акціонерне товариство енергопостачальну компанію (ВАТ ЕК) «Закарпаттяобленерго».

Читайте на ГК:На Ужгородщині було зафіксовано декілька осередків вогню (ФОТО)
Читайте на ГК:Київ та Свалява готові приймати діток на особливе навчання: подробиці ініціативи
Читайте на ГК:Стрілянина на Закарпатті й представники ТЦК: подробиці інциденту (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська