1. Новини Закарпаття
  2. >

До уваги закарпатців: пенсійна реформа – вичерпно про головне

04.10.2017 14:12 Суспільство Голос Карпат

Працюючим пенсіонерам вже з 1 жовтня 2017 року пенсії будуть виплачуватися без урахування одержуваної заробітної плати.

Працюючим пенсіонерам вже з 1 жовтня 2017 року пенсії будуть виплачуватися без урахування одержуваної заробітної плати.

3 жовтня ВР прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій». У відповідному проекті Закону № 6614 передбачено зміну солідарної системи пенсійного страхування, диференціація розмірів пенсій залежно від набутого страхового стажу та отриманого заробітку, а також єдині підходи до обчислення пенсій та ін.

Так, з 1 жовтня поточного року для призначення та перерахунку пенсій буде застосовуватися прожитковий мінімум, передбачений держбюджетом на 1 грудня 2017 року, збільшений на 79 грн. Тобто з 1 жовтня розмір мінімальної пенсії складе 1452 гривні

З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли 65-річного віку, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, встановленої на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Щодо працюючих пенсіонерів, то вже з 1 жовтня 2017 року пенсії будуть виплачуватися без урахування одержуваної заробітної плати (доходу).

Згідно документу з 1 січня 2018 року пенсія за віком призначатиметься:
- при наявності 25 років страхового стажу на 1 січня 2018 року - в 60 років. Величина необхідного стажу буде щорічно збільшуватися на рік до досягнення 35 років в 2028 році;
- при наявності від 15 до 25 років страхового стажу на 1 січня 2018 року - в 63 роки. Величина стажу буде збільшуватися до досягнення діапазону від 25 років до 35 років в 2028 році;
при наявності 15 років страхового стажу на 1 січня 2019 року, але менше 16 років, які давали б право виходу на пенсію в 63 роки, - в 65 років. Діапазон необхідного стажу буде щорічно збільшуватися на рік. Тобто з 2028 року пенсії в 65 років будуть призначатися особам, які мають 15 - 25 років стажу.

Для визначення права на пенсію за віком до страхового стажу будуть зараховуватися періоди:
підприємництва на спрощену систему оподаткування;
проходження військової служби до 31 грудня 2017 року включно;
відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року;
відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до моменту введення сплати страхових внесків жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
навчання в вузах на денній формі на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі і докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року.

Також, в рамках реформи коефіцієнт страхового стажу знижений з 1,35% до 1%. Коефіцієнт страхового стажу застосовується у формулі розрахунку пенсії і визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки одного року страхового стажу. (Розмір пенсії = СЗ x ІКЗ x КССЗ - розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії.

ІКЗ - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати і середньої зарплати, з якої сплачувалися внески, - цю інформацію кожен може отримати в будь-якому відділенні Пенсійного фонду).

КС - коефіцієнт страхового стажу, визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу.)

Водночас проект Закону передбачає автоматичну індексацію пенсій. Перерахунок пенсій буде здійснюватися шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з якого обчислена пенсія, на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50% показника зростання середньої зарплати в попередньому році.

Варто відзначити, що практику індексації застосовує ряд країн зарубіжжя. Зокрема, Чехія, Угорщина, Норвегія, Словаччина, Польща – індексують всім пенсіонерам на показник інфляції.

Австрія, Греція, Португалія, Словенія – індексують на показник інфляції, але тільки для людей з найнижчим рівнем доходів, а в Новій Зеландії індексують усім пенсіонерам за формулою 50/50 (50% враховується ріст зарплат і 50% – ріст інфляції).

Крім того, згідно прийнятого Закону з 1 січня 2019 року передбачено введення накопичувальної системи пенсійного страхування. Застраховані особи, яким на 1 січня 2019 року залишилося менше 10 років до досягнення пенсійного віку, мають право прийняти рішення не сплачувати страхові внески до накопичувальної системи пенсійного страхування.

Нагадаємо, як повідомляв Голос Карпат раніше, журналісти розповіли, як відрізняється життя пенсіонерів в Україні та в інших країнах.

Читайте на ГК:«Всі ми хочемо жити в вільній незалежній Україні»: історія першої жінки Закарпаття, яка брала участь в АТО (ВІДЕО)
Читайте на ГК:На Закарпатті викрито брата вбивці, який намагався переправити чоловіка через кордон (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпаття йде холод з дощами і снігом
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська