1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В Ужгороді вшанували пам’ять корифея закарпатської школи живопису Федора Манайла

19.10.2016 21:29 Суспільство

19 жовтня, у день народження корифея закарпатської школи живопису – художника Федора Манайла, в меморіальному музеї його імені в Ужгороді пройшов День відкритих дверей.

19 жовтня, у день народження корифея закарпатської школи живопису – художника Федора Манайла, в меморіальному музеї його імені в Ужгороді пройшов День відкритих дверей.

Іменитого митця, якому цього року виповнилося б 106 років, називають художнім літописцем Закарпаття, адже вся його творчість, теми та сюжети полотен – присвячені рідному краю, різнобарв’ю Верховини, її талановитим і працьовитим людям, пише  День.

Народжений у родині сільського вчителя в Іванівцях на Мукачівщині, Федір Манайло змалку проникнувся місцевими звичаями, фольклором, легендами, які згодом відобразилися у його багатогранній творчості. Достойний син Верховини – художник від Бога посів достойне місце поруч із засновниками закарпатської школи живопису  Адальбертом Ерделі та Йосипом Бокшаєм.

Успіх прийшов до нього вже на початку 30-40-их років ХХ століття - його полотна  презентували в Ужгороді, Празі, Братиславі, Будапешті, на бієнале у Венеції. А картини «Миска з токаном», «Дідо-пасічник», «Гуцулка», «Гуцульське весілля», «Скорбота», «Похорони», «Бідняцьке обійстя», «Сліпець» стали справжньою енциклопедію народного життя. 

Неординарний митець зумів показати єдність культурної спадщини краю з його сучасним. Красномовні у цьому сенсі його полотна: «Дідівське обійстя», «Гуцульська комора», «Старі станки».

Федір Манайло відомий і своїми книжковими ілюстраціями. Зокрема,  у 1947 році художник проілюстрував перше в області видання повісті І. Франка «Захар Беркут», пізніше – твори Марка Черемшини та Ольги Кобилянської, збірки фольклору.

Ф.Манайло також був художником-консультантом фільму Сергія Параджанова «Тіни забутих предків», приймав великого кіномитця у своїй оселі. Сьогодні ми застали завідувачку меморіальним музеєм Ф.Манайла, його онуку Вікторію Манайло-Приходько, за розповіддю групі студентів УжНУ спогаду про те, як ці творчі особистості дві доби поспіль, не виходячи з будинку, вели творчий диспут.

Помітним є особистий внесок Ф.Манайла і в монументально-декоративний живопис - він створив низку ескізів для мозаїчних панно, мозаїк для фасадів та фойє будівель на приміщень, завдяки йому на Закарпатті збереглося стародавнє народне мистецтво – декорування диньок.

У день народження великого митця стало доброю традицією вшановувати його пам'ять. Двері меморіального музею Федора Манайла у цей день були відкриті для всіх, хто прагнув краще пізнати Маестро, його творчість та життя. Організатори підготували документальний фільм про Ф.Манайла та експозицію, на якій представлені головні віхи його життя та творчості.

Читайте на ГК:Весняне диво на Закарпатті: каштани зацвіли в одному з регіонів області (ФОТО)
Читайте на ГК:В Ужгороді провели екскурсію для поранених військових (ФОТО)
Читайте на ГК:Голови та руки обмотанні залізними канатами: українські археологи виявили шокуючу знахідку (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська