У Мукачеві русини провели «круглий стіл» на тему «Національно-культурна автономія Закарпаття, як один із засобів збереження єдності в Україні».
Захід відбувся 20 липня за ініціативи ГО «Русинський край» та «Рідне Мукачево». Приводом для проведення круглого столу стала доповідь члена-кореспондента Національної академії правових наук України (НАПрНУ), доктора політичних наук – Кресіної Ірини Олексіївни «Національно - культурна автономія - правовий шлях вирішення русинської проблеми». В роботі круглого столу взяли участь: голова ГО «Русинський край» Микола Бобинець, депутати Мукачівської міськради Юрій Кравчук та Роберт Іванчо, голова ГО «Рідне Мукачево», заслужений діяч культури Петро Куцкір, заступник директора Мукачівського обласного драматичного театру Едуард Дуда, русинські активісти та журналісти.
На початку засідання Микола Бобинець доповів присутнім про основні важливі моменти подібного зібрання, що відбулося 23 червня цього року в Києві.
"1. Держава Україна в лиці адміністрації Президента (яка була ініціатором «круглого столу») та Інституту стратегічних досліджень (організатор зібрання) повернулась лицем до русинської проблеми з метою детального вивчення питання.
2. Майже половина присутніх підтримала русинів України у їх прагненні визнати національності «русин» на державному рівні.
3. Після окремих доповідей та виступів стало зрозуміло, що на русинську проблему певні науковці дивляться по-комуністичному – не має такої національності, русини – п’ята колона Москви. Такі заяви базуються на виступах одіозних «русинів», що проживають за межами України, не мають підтримки в русинському середовищі Закарпаття, годуються з руки своїх московських газдів", - йшлося у доповіді.
Микола Бобинець та Юрій Продан (голова організації ім. А.Духновича) висловили пропозицію щодо внесення національності «русин» у перелік національностей України постановою Кабінету міністрів України (КМУ). Також зазначили, що відповідний документ буде готуватися до чергового перепису населення країни.
У результаті жвавої дискусії, присутні висловили свою позицію щодо русинської проблематики краю. Було озвучено ряд слушних пропозицій:
- підтримати ідею про постанову КМУ внести національність «русин» у перелік національностей України;
- створити при Мукачівському технологічному інституті кафедру русинської мови та літератури на громадських началах (за таким принципом зароджувався інститут русинської мови та літератури при Пряшівському університеті в Словаччині);
- провести в Мукачеві міжнародну, науково–практичну конференцію (тема уточнюється) із залученням зарубіжних науковців, які займаються русинською тематикою;
- створити в Мукачеві музей русинської культури;
- лобіювати через депутатів Мукачівської міської ради інтереси русинської громади міста.
"З особливою цікавістю відвідав вищезгаданий круглий стіл. Питання русинства настільки заполітизоване та дискредитоване різними сидорами та гецками, що громада вбачає у кожному заході щонайменше сепаратизм. Хоча серед русинів є чимало цікавих людей, науковців, письменників, які насправді просто хочуть зберегти традиції Закарпаття, свою ідентичність. Мені сподобалась ідея створення кафедри русинської історії, культури та традицій при МДУ. Кажуть, що у сусідніх країнах такі існують, і ми запропонували запросити до нас їх викладачів, щоб вивчити цей досвід. Хоч якась унікальність з’явилася би у нашому вузі. Інакше русинство буде втрачене назавжди. Можливо, хтось у цьому і зацікавлений", - розповів Голосу Карпат депутат Мукачівської міськради Юрій Кравчук.
Крім того, як зауважив нашому виданню Микола Бобинець, під час круглого столу депутат міськради Роберт Іванчо зробив заяву з приводу спекуляцій навколо ситуації, що склалася навколо "Дому русинов" у Мукачеві. Згідно рішення міськради, після реконструкції даної будівлі тут буде Будинок Національних спільнот.
"Якщо за моєї каденції буде спроба змінити статус даної будівлі чи то продати її у приватну власність, то я складу свій депутатський мандат", - заявив Роберт Іванчо.
Також Микола Бобинець наголосив, що русини є дуже толерантний народ і жодного відокремлення Закарпаття від України представники русинів не бажають. Відтак, вважає, що спекулювання на цій темі є неприпустимим.
"Русини пережили дуже багато держав, багато режимів... Ми зберегли свою мову і традиції, ми не конфліктуємо з питань релігії, хоча і на цьому намагаються спекулювати. Русини поколіннями працювали на благо та розвиток рідного краю. Коли я кажу патріоти Закарпаття, то маю на увазі - русини. В жодній країні Європи не існує проблеми русинів. Більше того, національність "русин" визнана в Сербії, Польщі, Угорщині, Румунії, Словаччині... І тільки в нас цією темою спекулюють, в тому чи іншому світлі. Говорити про те, що ми встанемо і кудись перейдемо, відокремимось, будемо вимагати автономії - це нонсенс. Визнання русинів на рівні держави дасть нам змогу розвивати наші традиції, культуру, освіту тощо, тут, в Україні. Геннадій Москаль минулоріч заявив, що не бачить русинського сепаратизму на Закарпатті. Він, відвідавши наш фестиваль у Мукачеві, пообіцяв сприяти розвитку русинської культури. Проте, жодних дій після того з його боку ми не побачили. Особисто я переконаний, що визнання національності "русин", перекреслить жирною червоною лінією будь-які розмови про русинський сепаратизм на Закарпатті. Тому що Росії просто не буде з чим "бавитися". Це має розуміти і губернатор області, і Київ. Це питання можна вирішити за один день, але, певно, хтось цього не хоче. Питання русинського сепаратизму на Закарпатті постійно підігрівається Москвою, адже вони розуміють, що якщо визнають русинів - поля для діяльності тут в них не залишиться. Переконаний, що і наша влада це розуміє. Але вони розцінюють це питання дещо інакше. Нібито, якщо дати нам тут більше повноважень і економічної незалежності, то ми почнемо вимагати відокремлення. Це не так. Визнання русинів покладе край питанню сепаратизму на Закарпатті. Тут проблема не в русинах, а в тих, хто отримує величезні прибутки з нашого краю і боїться їх втратити", - резюмував Микола Бобинець.