1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатці організували благодійний марафон задля порятунку унікальної пам'ятки - Невицького замку

01.07.2016 21:08 Суспільство

Одна з родзинок Закарпаття – Невицький замок, про історію якого ходять легенди та перекази – волає по допомогу. Нині найбільш романтичний замок краю перебуває у стані руйнації.

Одна з родзинок Закарпаття – Невицький замок, про історію якого ходять легенди та перекази – волає по допомогу. Нині найбільш романтичний замок краю перебуває у стані руйнації.

Зважаючи на це, за ініціативи низки громадських організацій у п’ятницю, 1 липня, в Закарпатській ОДА відбувся круглий стіл, на якому й вирішувалася подальша доля колишньої твердині, пише "День".

Знаходиться ця історична будівля поблизу села Кам’яниця на Ужгородщині. Проїжджаючи трасою Ужгород-Львів неможливо не побачити справа над вершинами дерев високу вежу. Аби дістатися до руїн фортеці, зведеної на вершині кратера вулкана, і донині оточену земляним валом та глибоким ровом, доведеться підніматися звивистою дорогою вгору.

"Перша письмова згадка про Невицький замок датована  XIV століттям, хоча згадується і 1248 рік, коли цей, тоді ще дерев’яний, форпост належав Обо Омодею, який повстав проти короля Угорщини Карла-Роберта Анжуйського. У 1321 році королівські війська захопили останній оплот повстанців, Невицький замок. У 1328 році замок дістався родині Другетів, які його перебудували, звівши муровану фортецю, форми неправильного еліпса із внутрішнім подвір’ям із залишками криниці, де збиралася дощова вода. У 1644 році замок було частково зруйновано військами Д’єрдя Ракоці ІІ. І лише у 1923 році чеська влада віддала руїну туристичному клубові, який мав намір відроджувати замок. Реставраційні роботи проводилися і в 1970 році", - йдеться у повідомленні.

Науковці, представники влади та громадських організацій у рамках круглого столу висловили своє бачення подальшої долі Невицького замку. Зокрема, історик та археолог Олександр Дзембас, каже, що  понад 20 років там працювала волонтерська археологічна експедиція, яка «зібрала дані, що допоможуть сформувати концепцію майбутнього замку, і, можливо, створення заповідника.  Ми маємо справу з унікальною пам'яткою, яка заслуговує на увагу ЮНЕСКО».  

Спеціаліст відділу охорони культурної спадщини управління культури Закарпатської ОДА Томаш Сопко каже, що нині ситуація ускладнюється ще й тим, що ця пам’ятка архітектури рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 12 жовтня 2010 року передана у власність територіальної громади Кам'яницької сільської ради.  А ще – «за всі роки незалежності Закарпатська область не отримала на фінансування програми збереження архітектурних пам’яток жодної копійки з бюджету. Якщо брати Невицький замок, то це – пам'ятка архітектури та містобудування Національного значення. Відрадно, що нині Держінститут «Укрзахідпроектреставрація» розробляє проектно-кошторисну документацію на перекриття центральної вежі замку. Розпорядженням голови Закарпатської ОДА на ці потреби виділено 100 тисяч гривень».

Упродовж обговорення учасники круглого столу визначили план намірів щодо збереження архітектурної пам’ятки: зокрема, щодо надання чіткого юридичного статусу та збереженні автентичності незалежно від форми власності. Також учасники засідання вирішили звернутися до Міністерства культури України з клопотанням створення на базі замку історико-культурного заповідника.

А тим часом небайдужі закарпатці вже почали діяти: у п’ятницю показом всесвітньовідомої оперети «Летюча миша» Йогана Штрауса стартував благодійний марафон «Музика каменю», який має на меті збір коштів на реставрацію головної вежі Невицької фортеці.

Нагадаємо, як повідомляв Голос Карпат раніше, журналісти розповіли, кому належить Невицький замок.

Читайте на ГК:Вони всюди, сезонні монстри атакують закарпатців: як не стати жертвою?
Читайте на ГК:На його повернення чекали майже 2 роки: Закарпаття зустріло свого давно полеглого захисника (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Закарпатська поліцейська з позивним "Лисиця" рятує життя побратимів на фронті: сила української жінки (ФОТО, ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська