1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатські винороби просять переглянути ліцензії на алкоголь

04.07.2015 22:02 Суспільство

Слідом за дрібними пивоварами, винороби Закарпаття заявляють - змушені будуть самоліквідуватися або піти в тінь. Ліцензія в півмільйона для них - просто непідйомна.

Слідом за дрібними пивоварами, винороби Закарпаття заявляють - змушені будуть самоліквідуватися або піти в тінь. Ліцензія в півмільйона для них - просто непідйомна.

У Закарпатській області цю ситуацію порівнюють з радянськими антиалкогольними кампаніями, які ледь не знищили традиційне виноробство. Чи виживе галузь тепер дізнавалася кореспондент "Подробиць" - Марина Коваль.

Сімейство Нодь із Закарпаття вирішило відновити придбані  сторічні винні підвали на Закарпатті. Кажуть - напій дозріває тут набагато краще і набуває особливого смаку. З часом почали вирощувати виноград. Плантація - два гектара. Із зібраного винограду виходить - в середньому близько 6 тисяч літрів вина на рік. Але виробництво - це півсправи. Вино потрібно ще продати. Для цього потрібна ліцензія, яка коштує півмільйона гривень.

"Замість підтримки з боку держави ми маємо нереальне оподаткування. Виноградарство стає, по суті, продуктом, який я не маю права реалізовувати", - говорить винороб Василь Нодь.

Щоб хоч якось вижити - винороби йдуть у тінь.

"Місцевого вина в ресторанах практично немає, а якщо воно є, то це нелегальне вино, бо принести пляшку вина з етикетом легально - неможливо", - говорить Олег Супроненко, голова громадської організації.

Дрібних виноробів влади чомусь прирівняли до великих виробників, які випускають свою продукцію мільйонами літрів. І абсолютно спокійно можуть заплатити за ліцензію.

"Ліцензія в 500 тисяч гривень вона підйомна для нашого підприємства. Підприємство випускає та реалізує на ринку України приблизно від 5 до 6 мільйонів пляшок на рік, плюс у нас є експорт", - говорить Геннадій Арнгольд, директор виноробного заводу.

Щоб працювати законно і не залишитися в збитку - дрібні підприємці змушені будуть підняти ціну. За літр - приблизно на сто гривень. Це просто вб'є дрібний і середній бізнес, вважають експерти.

"Вони просто не отримують доступ до ринку, питання в економічній конкуренції та входу на ринок закривається. Встановлювати якусь розумну межу цієї ліцензії, а не загальним скопом і єдиним підходом, тут повинна бути диференціація", - вважає Михайло Савчин, директор Економічно- правового інституту УжНУ.

маємо зазначити, що за неофіційною інформацією на Закарпатті неофіційно  працюють близько трьохсот дрібних виноробів, які випускають по кілька тисяч літрів вина на рік. Обласна влада звертаються до Верховної ради та Кабміну з проханням переглянути умови роботи для дрібних і середніх виноробів, щоб вивести їх з тіні.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська