1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Територіальна реформа: Сільські голови Берегівщини не бажають об'єднуватися

11.06.2015 14:11 Суспільство

У великому залі Берегівської районної ради зібрали сільських голів та районних депутатів, аби обговорити нюанси майбутньої адміністративно-територіальної реформи, нещодавно запропонованої урядом.

У великому залі Берегівської районної ради зібрали сільських голів та районних депутатів, аби обговорити нюанси майбутньої адміністративно-територіальної реформи, нещодавно запропонованої урядом.

Зокрема йшлося про роз'яснення нещодавно прийнятого Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а також про узгодження пропозицій до проекту «Перспективного плану формування спроможних територіальних громад Берегівщини».

Обговорення відбулося за участі представників Офісу Реформ у Закарпатській області, депутатів обласної ради, представників Берегівської міської ради, райради та РДА - інформує Beregovo.today.

Як зазначив представник Офісу Реформ Олег Лукша, об'єднання громад робиться лише з однією метою – покращити життя для населення на основі європейського досвіду. А кожна громада, зокрема й на Берегівщині, повинна сама вирішити з ким вона хоче об’єднуватися і співпрацювати у майбутньому.

Він також не приховав, що нині в країні зростає опір цим реформам – і в першу чергу, з боку сільських та селищних голів. Останнім здається, що вони у результаті нововведень втратять владу на місцях та можливість впливати на громаду.

На думку Олега Лукші це не так – "старости" (так планують називати сільських голів - ред.) також матимуть вплив на розвиток населеного пункту, а розподіл фінансування буде набагато кращим.

Однак у представників громади Берегівщини на це були власні думки. Згадали і те, що колись вже намагалися об'єднувати населені пункти Тячівщини, Хустщини та Рахівщини – і нічого путнього з того не вийшло. Пропонували також показати на практиці - що ж може реально дати людям таке об'єднання.

Зокрема нині на Берегівщині фахівці "з центру" пропонують об'єднати села навколо двох пунктів - Батьова та Берегова, які мають найбільш розвинуту інфраструктуру. Олег Лукша одразу зауважив, що цей варіант є просто пропонованим, а не рекомендованим.

"Громади самі мають вирішувати - процедура об'єднання неможлива без обговорення", – додав він.

Але думка багатьох депутатів та представників сільрад під час зустрічі так і не змінилася.

"У нас таким чином пропонують знищити місцеве самоврядування", – вважають районні та обласні депутати.

"Якщо мова йде про добровільність реформ – то люди на селі скоріш будуть проти, бо не бачать потреби у таких змінах, – зазначив голова села Геча. – Також не будуть брати на себе відповідальність наші депутати та сільські голови".

В свою чергу голова сільради Берегуйфалу навіть порівняв цю територіальну реформу з колективізацією на селі.

"Це примусова колективізація органів місцевого самоврядування", – сказав він. "Ми розуміємо, що буде - будь-яка вільна копійка буде врешті-решт йти не в село, а в центр, який і буде ці кошти розподіляти на власний розсуд. Адже, скажімо місто Берегово буде вирішувати у першу чергу свої проблеми, а не наші. А за свої посади ми не переживаємо - воно є виборними, отже люди нам довіряють, якщо обирають кожні 5-ть років".

Але схоже, що людям досі не до кінця зрозуміла сама сутність пропонованих реформ. Вони бачать у них якісь приховані "підводні камені" – не спростити, а ще більш ускладнити їхнє життя. Інші вважають, що будь-які реформи нині в Україні не на часі.

Отже, переконати представників громад буде нелегким завданням. Тим більше, на Берегівщині. Адже тут існує ще один альтернативний варіант, який активно просувається з боку КМКС.

Мова йде про створення так званого Притисянського району на території, де компактно проживає угорськомовне населення. Цей проект, що лобіюється також з боку уряду Угорщини, на зустрічі взагалі не обговорювався. Бо він протирічить адміністративно-територіальній реформі, яку намагається провести влада України - переформатувати райони за принципами економічної доцільності, а не за ознаками національної приналежності.

Читайте на ГК:Серце щемить від болю: на Закарпатті пожежа забрала життя 19-ти чотирилапих пухнастиків (ФОТО)

 

Читайте на ГК:“Мама хоче закрити його від усього світу”: на Закарпатті на світ з'явилося “дитинча” з обличчям у формі серця (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська