1. Головна
  2. >
  3. Влада

“Є один виняток”: в Україні місцевій владі дозволили користуватися мовами нацменшин

235
Влада Україна

Новий закон частково перегукується із Конституцією України, яка гарантує вільне використання мов національних меншин.

“Є один виняток”: в Україні місцевій владі дозволили користуватися мовами нацменшин

Верховна Рада дала більші права мовам національних меншин.

Про це пишуть “Українські новини”

Відтепер у місцях компактного проживання представників національних меншин органи місцевої влади у спілкуванні з членами громади можуть користуватися не лише державною мовою, але й мовами нацменшин. Щоправда, є один виняток.

Відповідний законопроект №9610 в цілому проголосували 318 депутатів, при тому, що на ухвалення закону вистачило б і 226 голосів.

Власне, новий закон частково перегукується із Конституцією України, яка гарантує вільне використання мов національних меншин та розвиток культурної самобутності усіх національностей, які населяють Україну. Однак раніше спілкування в органах влади, а також у громадському просторі допускалося лише державною мовою. Тепер же мови нацменшин вважатимуться легітимними і в громадському використанні у місцях компактного проживання нацменшин. Ними можна буде користуватись у місцевих органах влади, а також спілкуватися не лише у побуті.

Зокрема, на прохання особи, що належить до нацменшин, можна спілкуватись мовою цієї нацменшини у таких випадках:

  • при наданні екстреної медичної допомоги;
  • при наданні допомоги та захисту, якщо особа постраждала від домашнього насильства;
  • при забезпеченні догляду в будинку-інтернаті для осіб похилого віку.

Крім того, новий закон дозволяє:

  • використання особами, які належать до нацменшини, поряд із державною мовою, мови відповідної нацменшини у спілкуванні із місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Мова нацменшини може бути використана таким чином у місцях, де більшість населення становлять представники нацменшини, або де члени нацменшини становлять значну частину жителів населеного пункту;
  • використання місцевими органами виконавчої влади органами та органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, мови відповідної нацменшини, що становить значну частину жителів цього населеного пункту або цієї громади.  

У населених пунктах, де компактно проживають представники тієї чи іншої нацменшини, за ініціативою їхніх громадських об'єднань також можуть бути створені Центри національних меншин, які дбатимуть про збереження мовної та культурної самобутності народів, що проживають в Україні. Водночас такі центри сприятимуть консолідації українського суспільства та порозумінню між усіма етносами, що населяють нашу країну.   

Водночас для однієї мови, яка, до речі, посідає друге місце в Україні за кількістю носіїв, зробили виняток. Право на використання російської мови та збереження російської національної ідентичності почне працювати лише через п'ять років після скасування воєнного стану.

Нагадаємо, раніше ми писали, що в Україні хочуть закрити частину університетів та коледжів.

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber