В Україні споживачів блакитного палива хочуть перевести на нову систему обліку обсягу споживаного газу.
Подробиці щодо реформи розповів Голосу Карпат народний депутат з Виноградова Андрій Жупанин, який наразі є членом Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, та головою підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання.
Ніхто не змушуватиме змінювати лічильники, тим паче у побутових споживачів. Великі промислові споживачі, якщо захочуть, зможуть встановити собі обладнання, яке визначатиме якісні показники газу (потоковий хроматограф). Тоді у формулі перерахунку будуть застосовуватись показання такого обладнання, воно автоматично робитиме обрахунки і видаватиме кінцеву цифру у кВт*год.
Для інших споживачів це буде обрахунок, де за основу братимуться якісні показники газу на відповідних газових маршрутах, - наголосив Жупанин.
Нардеп з Виноградова також розповів, чому зміни вигідні для українських споживачів.
Питання не лише в синхронізації з європейським ринком газу. Ця реформа важлива і для українських споживачів, адже це питання справедливості – платити справедливу ціну за товар. Люди будуть платити відповідно до показників якості природного газу, як це давно вже роблять у Європі. За більш якісний продукт ти платиш більше, за менш якісний – менше, за неякісний – тобі мають дати компенсацію, - пояснив Андрій Вікторович.
Також новий формат вимірювання споживання газу вплине на контроль за якістю і калорійністю газу в приладах споживачів.
За словами Андрія Жупанина, промислові споживачі, які захочуть встановлювати потокові хроматографи отримають можливість платити відповідно до показників якості газу визначених їх приладами обліку.
Для тих споживачів, які не захочуть встановлювати хроматографи, будуть використовуватись показники обсягу газу відповідно до їх лічильників, помножені на коефіцієнти, які будуть визначатись потоковими хроматографами на їх газовому маршруті. Відповідну інформацію споживачі зможуть побачити у кабінеті споживача та на сайті відповідного оператора ГРМ.
Також Андрій Жупанин окремо торкнувся і проблеми підозри споживачів у постачанні їм неякісного газу:
У побутових споживачів продовжать працювати їх лічильники, які рахують обсяг газу. Але цей обсяг газу буде лише однією складовою у формулі розрахунку вартості газу, іншою складовою будуть фізико-хімічні показники визначені потоковим хроматографом на їх газовому маршруті. Якщо споживачі матимуть сумніви в якості газу, вони, відповідно до законопроекту, зможуть ініціювати проведення перевірки величини якісних показників газу у порядку, визначеному кодексом газорозподільних систем, та матимуть право отримання компенсації у разі їх недотримання. Зазначену норму має імплементувати НКРЕКП, - зазначив Жупанин.
Важливим також виявилось і питання оплати витрат на придбання приладів обліку газу, їх встановлення чи заміну. Виноградівський депутат розповів, чи платитимуть споживачі або ж надавачі послуг:
Раніше були програми по встановленню лічильників для споживачів газу, але, на жаль, не всім споживачам були встановлені такі лічильники, зокрема і через те, що частина споживачів не давали облгазам встановити їм лічильники. Це пов’язано з тим, що частині споживачів іноді вигідніше платити за нормами споживання газу, ніж за показниками лічильника. Потім був прийнятий закон відповідно до якого, споживачам, які встановили лічильник за власний рахунок, оператор ГРМ має компенсувати його вартість з тарифу на розподіл газу. Проблема в тому, що в такому випадку для компенсації витрат за лічильник для побутового споживача, який використовує газ для приготування їжі, необхідно десятки років. Це питання продовжує бути актуальним та до кінця не є врегульованим, - відзначив нардеп.