1. Головна
  2. >
  3. Культура

Вражаюча знахідка із минулого: що за цінний  об'єкт будували на Закарпатті в долині Турї? (ФОТОФАКТ)

5710
Культура Новини Перечина

У мережі Фейсбук з'явилась унікальна світлина з минулого.

Вражаюча знахідка із минулого: що за цінний  об'єкт будували на Закарпатті в долині Турї? (ФОТОФАКТ)

На сьогодні таких об'єктів уже не залишилось в Україні. Водночас, в минулому їх роль була надзвичайно важливою. Йдеться про популярні у свій час вузькоколійні мережі в Українських Карпатах. 

В минулому на Закарпатті вузькоколійна залізниця була також одним із важливих й необхідних на той час об'єктів. Тому, на Ужанщині, Березнянщині та Турянщині повним ходом споруджувалась унікальна  вузькоколійна колія. Паротяги (вузькоколійний транспорт) перевозив деревину, збіжжя й навіть людей. Адже були не тільки вантажні вагони в таких "залізних машинах", а й навіть пасажирські. Про паротяги й вузькоколійну мережу також пригадують місцеві жителі на Турянщині й Перечинщині. У Тур'я-Реметі вузькоколійний маршрут пролягав через центральну дорогу та йшов над річкою Тур'я. За свідченням очевидців, які надали інформацію журналісту видання "Голос Карпат" раніше, вузькоколійка розгалужувалась у різних напрямках. Від "Гаєнки", одного із місцевих урочищ ішла через "Полуницю" до урочища "Лагер", де і сьогодні зберігаються кам'яні залишки одного із мостів над гірським потоком "Ружа". Також є дані, що колія продовжувалась далі й спускалась берегом у Велику й Малу Ружу, а потім в урочище "Клокотива". На цьому напрямку люди пригадують нещасний випадок із загибеллю машиніста. В селі і досі ходять легенди про цей випадок. Привид залізничника, мовляв і зараз блукає зарослими стежками, де раніше гуділи ці знамениті паротяги.

За офіційними архівними даними, гілка  господарських і лісових вузькоколійок у регіоні охоплювла такі напрямки руху: Ужанська долина — 29 км, Турянська долина — 145 км, Латорицька долина — 120 км, Боржавська долина — 155 км, Тереблянська долина — 88 км, Тересвянська долина — 250 км, район Рахова —174,5 км. Без сумніву, в цих регіонах у різні часи відбувалися найінтенсивніші вирубки лісу.

Днями в мережі Фейсбук з'явилася вкрай історична світлина  з фрагментами  вузькоколійки в долині Тур'ї. Більш точних відомостей про цю світлину не має. Судячи з фото, на залізничній колії розташовані в ряд вагонетки й робітники щось в них вантажать. Ймовірно вугілля. 

Відзначмо, вагонетка — невеликий вагон, яким вузькоколійними шляхами перевозять на невелику віддаль вантажі, а іноді й людей. Використовується на кар'єрах, заводах, у шахтах. За призначенням вагонетки поділяють на вантажні, пасажирські і спеціальні. Вантажна вагонетка складається з кузова, рами, скатів, буферів та зчіпних пристроїв.

Розрізняють такі основні вантажні вагонетки: з глухим неперекидним та перекидним кузовом, з відкидним дном та з відкидним бортом.

Найбільш розповсюджені вантажні вагонетки з глухим неперекидним кузовом об'ємом до 4,2 м³ — для вугілля і до 9,5 м³ — для руди.

У кольоровій металургії та при геологорозвідувальних роботах використовують вагонетки об'ємом 0,35-1 м³ з глухим перекидним кузовом. Розвантаження такої вагонетки можливе в будь-якому пункті траси.

Вагонетки з відкидними днищами застосовують при шахтному будівництві та реконструкції вугільних підприємств, а також для транспортування вугілля та породи підземними виробками (вагонетки об'ємом 3,3-5,6 м³) і на промислових майданчиках (вагонетки об'ємом 1,5-2,5 м³).

Читайте також: "Від паровозів до лісовозів": під час війни закарпатське урочище "переорали" не на жарт (ФОТОФАКТ)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber