26 червня виповнюється сторіччя з дня народження Юрія Юрійовича Керекеша.
Юрій Керекеш є автором багатьох творів, нарисів та статей. У свій час він писав передмови до книг молодих письменників та перекладав різні видання на інші мови. Окрім російської мови перекладав оповідання на болгарську, словацьку, угорську, молдавську, осетинську та інші мови. Юрій Керекеш був активним членом Спілки письменників України та нагороджений орденом «За заслуги» третього ступеня.
Письменник народився 26 червня 1921 року в с. Великі Лучки, поблизу міста Мукачева. За своє життя він вчився в Будапешті на медика, працював актором у Закарпатському муздрамтеатрі, учителем у сільських школах Ізи та Нижнього Бистрого на Хустщині, вихователем в Мукачівських та Ужгородських інтернатах, літ консультантом у спілці письменників. Та найголовніше визнання письменник здобув як майстер короткої прози та перекладач.
З його пера вийшли такі твори: «Парубкова дочка» (оповідання), «Горішки» (оповідання для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку), «Заради сина» (оповідання і повість), «Оповідання з Верховини» (оповідання), «Христина» (повість), «Незвичайна любов» (повість та оповідання), «Блукання в порожнечі» (роман, повісті), «Зустрічі без прощань» (художньо-документальні оповіді), «Медовий місяць» (віршовані гуморески, байки, сучасні діалоги та п'єса), «Від пісні до жарту» (Поезія від початку творчості, переклади, співомовки, байки, сучасні діалоги).
Ще один з великих творів, що потрапив до рук письменника, була повість Міклоша Барта «На землі хозарів». В 2002 році Юрій Керекеш переклав цей історичний твір із чеської мови та в своїй передмові написав:
«Хто хоче пізнати минуле Закарпаття, має прочитати цю книжку. Це цінний і довговічний документ. Ознайомлюючись з ним, читач через часову відстань бодай краєчком ока побачить і нашу сучасність, «меценатські» капітали олігархів — нащадків колишніх «хозарів», їхню кипучу «діяльність», яка виходить боком усім нам, а перш за все — Україні.»
На жаль, цей історичний твір, який має величезну цінність для істориків та краєзнавців й змальовує економічний стан нашого регіону на зламі ХІХ-ХХ століть та роль «Верховинської акції», до сьогоднішнього дня не є виданим.
У Великих Лучках не забули свого видатного односельця та, з нагоди 100-річчя з дня народження Юрія Керекеша, відкриють меморіальну дошку на будинку, в якому письменник зростав.
Нагадаємо, Тячівський тенісист отримав срібло на регіональному турнірі.
Читайте також:
- Увага, зміни в правилах перетину кордону: який ДОДАТКОВИЙ документ тепер вимагатимуть від українців
- Атака "ПриватБанку" й "тисяча Вови": що коїться в Україні й куди спішать люди?
- "Одна повістка вам чи дві наступному?" — новий мем із Зеленським підірвав мережу
- "Небесні яйця" впарили жару: в яку ціну дефіцитний продукт й чи беруть українці?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Частина Австро-Угорщини на Закарпатті: побудований...
За легендою палац має 365 вікон (кількіс...
17.08.2024 22:55 1110 0 Культура
Про “закарпатське метро” чули?: колись там їздили ...
Тунель довжиною 310 метрів знаходиться н...
29.08.2024 23:09 6894 0 Культура
Фільм, який знімали на Закарпатті, візьме участь н...
Змагатиметься в номінації "Найкращий між...
09.09.2024 22:51 6527 0 Культура
Єдиний на Закарпатті: в мережі показали відкриття ...
Відкриття "повітряних воріт" на Закарпат...
11.09.2024 20:21 12874 0 Культура
А ви бачили «Кам’яну квітку»?: розкрито таємницю ч...
Мало хто замислювався над тим, як саме у...
24.09.2024 21:22 311 0 Культура
Трагедія на сцені: відомий турецький співак помер ...
Турецький співак Метін Аролат, який здоб...
25.09.2024 13:18 714 0 Культура