1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Євреї та українці. Друзі та вороги

02.09.2017 10:27 Культура Ексклюзив Голос Карпат

В Ужгороді на презентації книги відомого канадського історика Пола Роберта Магочі «Євреї та українці» побував ізраїльський письменник Алекс Штрай.

Про свою бесіду з автором цієї книги він розповів Голосу Карпат.

Домовляючись про зустріч з паном Магочі за день до презентації його книги, я приготував йому кілька запитань, головним з яких було: Чи впевнений він, що зараз, коли в українському суспільстві стільки соціальних, політичних, релігійних та військових проблем потрібно обговорювати ще й Єврейське питання ? Його відповідь була: Однозначно - так! З його точки зору, якщо Україна хоче стати повноцінним членом європейської спільноти, то вона повинна навчитися ставити і давати відповіді на багато болючих питань. У тому числі і на Єврейське питання.

Відразу хочу сказати, що наша бесіда з паном Павлом пройшла не в звичному для українських ЗМІ форматі. Це, коли молода журналістка за п'ять хвилин до бесіди з відомим вченим «гуглить» його книги в інтернеті, а потім питає у нього перші, що прийде їй у голову. І робить це з однією лише метою – сподобатися йому і читачам. Ні! З п'яти тем, які ми обговорили з канадським істориком, по чотирьом темам ми залишилися кожен при своїй думці. Тільки в одному питанні сучасних українсько-єврейських відносин наші думки повністю збіглися.

Йдеться про сумнозвісну справу Івана Деменьюка. Або як її ще називали, «справу Івана Грозного». І він і я зійшлися на тому, що, швидше за все, спроба засудити цього вже впавшого в старечий маразм американського українця за те, що він був жорстоким катом в Аушвіці, без достатніх на те доказів була провокацією КДБ. І метою цієї провокації було бажання цієї колись дуже могутньої організації спровокувати конфлікт між представниками єврейської та української діаспори.

Що ж стосується самої книги «Євреї та українці», то оскільки на момент нашої зустрічі я встиг прочитати лише четверту її частину, то я можу відзначити, що видана відмінно. Чудові ілюстрації. Грамотно побудований текст. Вибрані найцікавіші теми. І що дуже важливо, книга дає повний огляд тисячолітньої історії українсько-єврейських відносин, не ухиляючись від спроби аналізу трагічних ситуацій. Наприклад, таких як єврейські погроми часів Громадянської війни і Голокост.

І не дивлячись на те, що, як я вже сказав, в деяких питаннях мій особистий погляд відрізняється від погляду автора книги, я вважаю книгу «Євреї та українці» дуже своєчасною і дуже корисною. Корисною для найширшої читацької аудиторії. Як для української, так і для єврейської. Тому, що ця книга допоможе українцям краще зрозуміти євреїв, а євреям допоможе краще зрозуміти українців.

Алекс Штрай для Голосу Карпат

--

Нагадаємо, раніше в Ужгороді колектив науковців зі США – авторів солідного україномовного видання, на яке багато років чекала громадськість, - не змогли презентувати цю книгу.

Читайте на ГК:В мережі розповіли історію корабля Угорського королівства, названого на честь Ужгорода (ФОТО)
Читайте на ГК:Через дощ в Ужгороді залило водою приміщення лікарні (ФОТО)
Читайте на ГК:На набережній Ужгорода можна збирати гриби (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus