1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В середмісті Мукачева понад дві сотні років височіє величний костел кальвіністів / ФОТО

16.07.2017 14:18 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

Святиню почали зводити в центральній частині Мукачева ще наприкінці XVIII століття.

Костел кальвіністів або реформаторська церква розташована на розі вулиць Духновича та Ринкової, споруджена в 1790-1814р.р. Церкву побудовано у стилі пізнього бароко. Втім, остаточного вигляду храм набув у чехословацьку добу (початок ХХст.).

Над входом у храм з боку вул. Духновича латиницею викарбувана історія зведення костелу. Значиться, що святиню збудовано на славу Святої Трійці коштом Мукачівської громади гельветського віросповідання з дозволу його величності імператора і короля Йосифа ІІ в 1975 році за час головування в правлінні Ласло Бойоша. Поруч, за підтримки МЗС Угорської республіки, розміщено відповідну інформаційну табличку.

Костел привертає увагу численних туристів та містян, адже купол на вежі костелу  вінчають не хрести, як на православних, греко- та римо-католицьких храмах, а зірка та півень.

Варто зазначити, що суть даної символіки зводиться до того, що в Новому завіті образ півня має символічне значення певної вирішальної межі. Згідно євангельського мотиву, півень стає емблемою святого Петра, знаком його покаяння. Адже святий Петро, згідно текстів Євангелія,  тричі відрікся від Вчителя ще до того, як проспівали півні. В народі ж мовиться, що в основі образу півня в багатьох традиціях лежить  його зв'язок із сонцем. Як і світило, півень відраховує час (звідси «перші півні», «до третіх півнів» тощо). В деяких культурах півень стає символом воскресіння з мертвих, вічного відродження життя.

Довідково:

Угорська реформатська церква (угор. Magyarországi Református Egyház) — кальвіністська деномінація Угорщини, якій належить 20% населення країни.

Очолюється єпископом Дебрецена. Кальвінізм є другим віросповіданням Угорщини після католицизму. Як і інші протестанти угорські реформати визнають тільки два таїнства і відкидають ікони.

Спочатку в 1545 році угорські протестанти прийняли Аугсбургське сповідання, але потім звернулися до кальвінізму, прийнявши в 1567 році гельветське сповідання. Надалі німецько-угорське протистояння призвело до того, що німці консолідувалися під прапором лютеранства, а угорці — кальвінізму.

Нагадаємо, раніше ГК розповідав про втрачене Мукачево: площі, театр, "Венеція" та танки на фоні Паланку.

Читайте на ГК:"Червоне золото" з лісу й інші трофеї: на Закарпатті людей не стримати "навіть бурею" (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпатті одна іскра перетворила все на попіл: подробиці пожежі (ФОТО)
Читайте на ГК:""Прилетіти" може звідки і не чекалисьме"": закарпатці налякані стежкою одного з міст області (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська