1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В мережі розповіли історію Будинку Гізелли в Ужгороді / ФОТО

08.07.2017 18:42 0 Культура
 

Будинок Гізелли - перший виховний заклад для дівчаток.

Про одну з багатьох ужгородських історичних будівель на своїй сторінці в Фейсбуці пише Олександр Богданов.

Ужгородський Будинок Гізелли на вул. Волошина. Раніше - перший міський церковний виховний заклад для дівчаток. До революції 1848-1849-х років подібних закладів в Ужгороді не було. Перші ж, приватні, з'явилися в другій половині 19-го століття. Спочатку "Будинок Гізелли" (як організація) розташовувався на вул. Капітульній, і тільки через кілька років "переїхав" на вул. Велику (нині: вул. Волошина). Ще через пару десятків років він знову "переїжджає". У будівлі розташовувалися початкова школа, дитячий садок, інтернат на 30 дівчаток, курси рукоділля та музики, - написав Богданов.

Зараз у приміщенні працює ужгородська музична школа ім. Задора. Раніше в будівлі, на другому поверсі, була невелика капличка "Серце Ісуса", а на даху будівлі був купол з великим хрестом. Тепер цього всього немає. Зате в невеликій ніші, під дахом, з вулиці видно статую св. Гізелли (985-1065) - дружини першого угорського короля Святого Іштвана. Після смерті чоловіка вона повернулася до Баварії, стала черницею і, після смерті, була проголошена святою.

Начебто все рівно з цим об'єктом, та не зовсім. Розповідають дуже цікаву історію "порятунку" статуї Гізелли. Совєти наказали демонтувати. І статую, і хрест, і капличку на другому поверсі. Якщо останні два - справжнісінькі об'єкти релігійного культу і по ним винятків бути не могло, то статуя - "частково винна була". Ніби якось визначилися, що досить її просто замурувати. Полізли майстри, стали закривати її деревинкою, а вона, милиця, нещільно прилягає до стіни.

Коліно Гізелли сильно вперед виступає. Ну, раз закрити в отворі по-людськи не можна, тоді розвалимо статую до біса, вирішило начальство. Один із майстрів викрутився, вдарив молотком по коліну і відбив його. Після цього кришка встала на місце і її успішно заштукатурили. Нішу з Гізеллою "розкрили" тільки в 1996-му. Погляду вона постала без коліна. Його, коліно, наростили. Якщо придивитися до фото, то помітні сліди реставрації, - відзначив Олександр Богданов.

Нагадаємо, "Парк Шенборна" показали з висоти пташиного польоту.

Читайте на ГК:Весняне диво на Закарпатті: каштани зацвіли в одному з регіонів області (ФОТО)
Читайте на ГК:В Ужгороді провели екскурсію для поранених військових (ФОТО)
Читайте на ГК:Голови та руки обмотанні залізними канатами: українські археологи виявили шокуючу знахідку (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська