1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Виставка в Ужгороді: фотографував президентів, а на виставці представив простих людей

07.08.2016 14:18 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

Мова йде про лауреата найвищої журналістської нагороди – Пулітцерівської премії, інших міжнародних відзнак, знаного фотокореспондента з Угорщини Андраша Банкуті.

Днями в Ужгороді відкрилась його персональна виставка прес-світлин, зроблених в період 1989 – 2008 років. Експозиція приурочена до 25-річчя проголошення незалежності України та 25-літтю відкриття угорського консульства в Ужгороді.

“Дуже люблю переглядати старі фото, бо на них наша історія, історія поступу людської цивілізації,- каже Майстер.- Те, що знімкуємо сьогодні, через десятки років теж стане історією і ми так само із задоволенням вдивлятимемось у ці світлини.”

Як фотокореспондент багатьох провідних угорських ЗМІ, Андраш Банкуті багато подорожував по світу, побував також у більшості колишніх республік Союзу, в тому числі в Україні та на Закарпатті. Серед виставлених у мистецькому центрі “Галерея ІЛЬКО” понад 60 світлин можна побачити й роботи з Ужгорода, зокрема привертає увагу композиція зі старою жебрачкою в центрі міста.

На запитання Голосу Карпат, чи є серед експонованих фото любиме, усміхаючись, говорить:

“Знімки, як діти – всі любимі. Я знімав і президентів, і прем’єрів, і голів парламенту, і відомих митців, але мені більш до вподоби прості люди, їх будні та проблеми, тому й виставив сьогодні такі світлини.”

Найбільше цінить пан Андраш спонтанні знімки, а не коли тобі позують перед об’єктивом. Свого часу, скажімо, знімав перед Кремлем Бориса Єльцина, який тоді ще був у опозиції. Політик, за звичкою, став поправляти галстук, а потім завмер, як вкопаний. Проте, кореспонденту вдалося зазнімкувати саме процес із галстуком і тепер це одне із кращих фото в колекції Майстра. Більше того, воно з автографом. Пізніше, коли Єльцин став президентом Росії, Андраш Банкуті хотів ще раз зняти його біля Кремля. Однак посилена охорона не підпустила його до лідера. Тоді журналіст попросив передати той самий знімок з галстуком, щоб Єльцин підписав його. Так з’явився автограф.

Вдалою вважає наш співрозмовник світлину одного з перших президентів Латвії, якого знімав перед стіною, якою в той час були оповиті будівлі влади країни – боялись нападу з боку Росії. А на задньому плані був алігатор, який намагався проковтнути сонце. Глибоко символічний фон.

“З гордістю розглядаю це фото зараз,”- каже кореспонденту Голосу Карпат Андраш Банкуті.

Свого часу він знімав і Кучму, Ющенко, Тимошенко, навіть Путіна. Проте, це були офіційні фото. Для газети вони годились, але виставляти їх на огляд широкому загалу автор не став.

З усмішкою згадує, як нинішній віце-консул угорського консульства в Ужгороді Ласло Віда, тоді власний кореспондент у Москві популярної столичної газети “Мадяр Немзет”, організував йому зустріч з міністром внутрішніх справ Росії, який проводив чергову офіційну прес-конференцію. Посадовець заучено говорив про те, як утримуються в’язні в російських тюрмах і таке інше.

- А можна познімати арештантів у камерах?,- несподівано запитав угорський фотокор.

Йому порадили звернутись до конкретного чиновника. А той попросив зачекати його після прес-конференції у фойє. Банкуті просидів там більше трьох годин, але діждався.

-​ Ви ще тут?,- здивовано підвів брови посадовець.

І, мабуть, засоромившись, дозволив знімати угорцю в камерах. Фоторепортаж мав широкий резонанс.

58-річний Андраш сьогодні працює фотокореспондентом популярного угорського видання “Спостерігач” (Figyelő), є головним редактором журналу Digitális Fotó Magazin, останні десять років редагує збірник “Фото року”.

“Починали з невеличкого каталогу на 15 листків,- розповідає Голосу Карпат гість з Будапешта.- Тепер видання друкується на 270 сторінках і користується неабиякою популярністю. Гадаю, вартувало б випускати щось подібне і на Україні, зокрема на Закарпатті. Було б бажання, а спонсори знайдуться. Таке видання значно б підняло імідж місцевих майстрів об’єктиву.”

Андраш Банкуті щиро дякував в особі Ласла Віди консульству Угорщини в Ужгороді за надану можливість продемонструвати свої роботи у столиці Закарпаття. Звідсіля виставка через три тижні поїде в Берегово, Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Київ.

“Даною експозицією хотіли відзначити таку славну дату, як 25 річчя проголошення незалежності України, з якою першими встановили дипломатичні відносини, і, звичайно, й 25-ліття відкриття вУжгороді угорського консульства,- наголосив Ласло Віда. – Приурочена вона також до чвертьстолітнього ювілею Посольства Угорщини в Києві.”

Дипломат і автор світлин щиро дякували художнику Тарасу Табаці за оформлення чудового графічного фону експонатів та власнику галереї Михайлу Ілько за надану можливість організувати даний захід.

“Бував у багатьох містах Європи, але мало-де бачив такі чудові виставкові зали, як “Галерея ІЛЬКО”- відверто зізнається фотомайстер.

Митця тепло вітала заступник начальника обласного управління культури Ілдіко Молнар. А від імені присутніх щирі слова на адресу автора спонтанно висловила лікар Ірина Паканич.

“Особливо вразили світлини про будні простих українських людей – відверті, щирі, теплі, несподівані,- із хвилюванням говорить жінка.- Окремі моменти, закарбовані на знімках, доводилось пережити самій. Тому глибоко вдячна журналісту, який своїми неординарними роботами знову повернув у минуле.”

Микола Горват.

Читайте на ГК:За дитячу жорстокість відповідатимуть батьки: в Ужгороді конфлікт між однокласниками закінчився бійкою і візитом поліції
Читайте на ГК:Небесна варта: Ужгородський ліцей придбав FPV-дрони для 128-ї бригади (ФОТО)
Читайте на ГК:300 доларів за «допомогу» у складанні іспиту з водіння: двом закарпатцям повідомили про підозру (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська