1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Шахрайство в банку на Закарпатті: до слідчого міжгірської поліції ухвалою суду застосують привід – такого ще не було (ФОТО)

12.01.2021 21:29 0 Кримінал Автор: Голос Карпат
 

Суд задовольнив клопотання захисту про привід слідчого Міжгірського відділу поліції у кримінальній справі щодо шахрайства в філії «Ощадбанку».

Сьогодні, 12 січня, у Міжгірському районному суді відбулося чергове засідання у резонансній кримінальній справі щодо шахрайства у міжгірській філії «Ощадбанку» на Закарпатті. Нагадаємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше,  суд задовольнив клопотання сторони захисту про допит слідчого Міжгірського відділення поліції. Втім, як і на кілька попередніх засідань, він не з’явився.

Відтак, адвокат Лисничка наголосила на тому, що,  не зважаючи  на те, що свідком є працівник поліції, КПК  визначає  відповідальність свідка, який був у встановленому Кодексом порядку викликаний судом та не з`явився без поважних причин у судове засідання та заявила клопотання застосувати до слідчого Міжгірського відділу поліції привід.

Неочікуваною для учасників процесу стала позиція сторони обвинувачення, адже прокурор підтримав думку захисника та не заперечував стосовно цього клопотання. У свою чергу представник потерпілих поклався на розсуд суду.

Зважаючи на наведене в засіданні, суддею було винесено Ухвалу, якою суд задовольниив клопотання захисниці і застосував до слідчого привід, а також ухвалив поінформувати керівництво ГУНП Закарпатської області про інгорування слідчим поліції обов’язків свідка. Ця ухвала, як зазначив суддя оскарженню не підлягає, а її виконання покладено на очільника Міжгірського відділу поліції.

Слід також зазначити, що заплановане дослідження судом доказів не відбулося, так як сторона захисту просила оголосити перерву в розгляді справи у зв’язку з тим, що прокурор повідомив про те, що перебуває в засіданні з підвищеною температурою. Відтак, з метою убезпечення учасників процесу та запобігання поширенню коронавірусної інфекції суд оголосив перерву до 16 лютого.

 Нагадаємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, Міжгірським районним судом Закарпатської області розглядається кримінальна справа про обвинувачення експрацівниці «Ощадбанку» С., яка, нібито зловживаючи довірою працівників та клієнтів, шляхом обману, умисно, заволоділа грошовими коштами клієнтів банку.   На лаві підсудних опинилася лише одна працівниця банківської філії - колишня медсестра. Вартує уваги і той факт, що кошти з рахунку однієї з потерпілих зникли ще до прийняття обвинуваченої на роботу в «Ощадбанк».

Цікаво, що на досудовому слідстві слідчим було винесено постанови про залучення працівників суду (секретар судового засідання є рідною сестрою одного з потерпілих , а помічник – онукою іншої потерпілої) як законних представників потерпілих (всупереч нормам статті 44 КПК, оскільки самі потерпілі не  визнані у встановленому законом порядку недієздатними чи обмежено дієздатними), а потім були допитані слідчим в той же день як свідки, згодом  при проведенні слідчого експерименту визначені як свідки-представники потерпілої сторони.

При цьому, згідно обвинувального висновку працівники суду вже були визначені  слідчим як  представники потерпілих всупереч статті 58 КПК України (Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником).

Власне, це і стало причиною виклику в суд слідчого поліції, який здійснював досудове розслідування. Втім, під час допиту у залі суду, останній не зміг надати вичерпні відповіді на жодне запитання адвоката Ірини Лиснички  щодо процесуального статусу цих осіб, мотивуючи це  тим, що йому потрібно «переглянути нотатки».

Під час допиту 9 вересня 2020 року працівники суду зазначили, що вони були допитані слідчим як свідки, а про те, що слідчий змінив їх процесуальний статус в той же день на законних представників, а потім згодом на представників потерпілих їм відомо не було.

Враховуючи такі покази свідків, адвокат Ірина Лисничка наголошувала на необхідності допиту слідчого, який не був завершений на одному з попередніх засідань.

Судом було задоволено клопотання захисниці, однак для допиту в судове засідання слідчий не з’явився. (Судом було встановлено, що оскільки в матеріалах справи немає підтвердження про отримання свідком повістки про виклик до суду, то вважає за необхідне повторно викликати його для допиту у судовому засіданні).

Проте в судові засідання, призначені на 16.12.2020 року, 12.01.2021 року, повторно викликаний свідок – слідчий Міжгірського відділу поліції не з’явився (причини неявки - робота в слідчо-оперативній групі та службова завантаженість).

Водночас, на думку сторони захисту, допит слідчого у справі є дуже важливим. 

Адвокат обвинуваченої Ірина Лисничка неодноразово акцентувала увагу суду на тому, що Пам’ятка про процесуальні права і обов’язки одного з потерпілих вручена на 3 місяці раніше, ніж було внесено відомості по заяві потерпілого в ЄРДР, також є багато запитань стосовно часу і способу звернення потерпілих в поліцію, отримання пам’яток, досудового розслідування. 

Більше того, в процесі розслідування справи було виділено матеріали досудового розслідування щодо скоєння кримінальних правопорушень стосовно трьох осіб (працівників банку) з матеріалів кримінального провадження: 

- провідного економіста, завідувача сектору роздрібного бізнесу, яка під час судового засідання давала покази як потерпіла, в рамках цього ж провадження раніше було обвинувачено у вчиненні незаконних дій з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення. Зокрема, йдеться про вчинення злочину передбаченого ч. 1 ст. 200 Кримінального кодексу України (ККУ), а саме: Підробка документів на переказ, платіжних карток чи інших засобів доступу до банківських рахунків, електронних грошей, а так само придбання, зберігання, перевезення, пересилання з метою збуту підроблених документів на переказ, платіжних карток або їх використання чи збут, а також неправомірний випуск або використання електронних грошей. Ухвалою Міжгірського суду дана особа (провідний економіст, завідувач сектору роздрібного бізнесу Ощадбанку) була звільнена від кримінальної відповідальності, передбаченої ст. 200 ч. 1 КК України у зв’язку з передачею її на поруки трудовому колективу Міжгірського відділення ТВБВ № 10006/037 філії Закарпатського обласного управління АТ “Ощадбанк”, а кримінальне провадження щодо неї закрито.

-  кримінальне провадження відносно працівниці банку щодо службового підроблення, яку раніше було допитано судом в якості свідка, було закрито постановою слідчого за відсутністю складу злочину;

- кримінальне провадження  відносно працівниці банку (контролера-касира сектора касових операцій ТВБВ №10006/37 філії Закарпатського обласного управління АТ «Державний Ощадний банк України») за статтею 361 КК України щодо несанкціонованого втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, закрито  у зв’язку із звільненням обвинуваченої від кримінальної відповідальності ,внаслідок втрати суспільної небезпеки особи. У даному кримінальному провадженні ця особа є свідком у справі.

Насамкінець зазначимо, що розгляд даної кримінально справи триває вже понад 2 роки. Обвинувальний акт щодо громадянки С. надійшов до суду 16 липня 2018 року і був призначений до підготовчого судового засідання на 23 серпня 2018 року. Втім, фактично підготовка справи до судового розгляду завершилась тільки 7 листопада 2018 року через відкладення та у зв’язку із заявленням самовідводу судді, у провадженні якого перебувала справа. В даній справі потерпілими визнано 11 осіб. Обсяг матеріалів досудового слідства становить тринадцять томів.

Ознайомитися з повними текстами судових рішень у вказаному кримінальному провадженні можна в ЄДРСР за №302/882/18.

 Саша Клімова, "ГОЛОС КАРПАТ".

Нагадаємо, шахрайство в «Ощадбанку» на Закарпатті: справа «шита» білими нитками? (ФОТО)

Читайте на ГК:"Шафрани в шубках": на Міжгірщині випав сніг (ФОТО)
Читайте на ГК:На Міжгірщині фіолетові шафрани вкрилися снігом (ФОТО)
Читайте на ГК:Суддю із Закарпаття відправили за грати на п'ять років із конфіскацією
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...