Після того як на митниці стали суворіше стежити за тютюновою контрабандою, «сигаретчики» активніше використовують новий метод переправлення цигарок - безпілотники, або дрони.
Нові схеми контрабанди
Ділки безмитно ввозять дрони в Україну нібито для розвідки в зоні АТО, а потім перепродують контрабандистам. Ті прикріплюють блоки з цигарками до цих міні-літачків на радіоуправлінні і відправляють по той бік кордону, там товар зустрічає іноземний «партнер», прив'язує гроші і посилає апарат назад.
Як розповіли "Вістям" у Західному регіональному управлінні прикордонної служби, з початку року на західному кордоні засікли близько трьох десятків безпілотників і дельтапланів, на яких в Польщу, Угорщину і Словаччину летіли сигарети.
Контрабандистам, яких зловили за управлінням розумного пристрою, загрожує штраф до 18 000 грн або обмеження волі до трьох років. Як запевняють знаючі люди, апарат швидко окупається, тому грошей на його покупку не шкодують.
«Після літнього інциденту в Мукачеві возити за кордон цигарки в тайниках в машинах стало ризикованіше. Домовитися з прикордонниками та митниками за старими каналами складніше - там тепер СБУ за всім стежить, частіше бувають облави », - розповів житель Виноградівського району в Закарпатті, не з чуток знайомий з контрабандою сигарет.
За його словами, сигарети і раніше перекидають і арбалетами, і з водолазами переправляють. Але безпечніше використовувати безпілотники, в народі «фантики», або кодову назву «голубина пошта».
«Коштує такий пристрій недешево - близько 10000 доларів, але ці витрати можна швидко відбити. За раз дрон може перевезти 10-15 блоків сигарет. Пачка ходових цигарок типу «Прими» у нас оптом коштує 12-13 грн, в Угорщині в перекладі на гривні - 30-35 грн », - вважає наш співрозмовник.
На блоці можна заробити від 150 грн, за один політ - близько 100 доларів. За ніч можна послати безпілотник разів п'ять - це близько 500 доларів навару.
«У місяць - 10-15 тисяч доларів. Правда, доводиться щоразу міняти маршрути, щоб погранци не засікли і не збили. Буває, що безпілотник не долітає, падає в полі чи лісі, але це трапляється нечасто. Дрони приземляються в 30-50 км від кордону », - продовжує джерело.
Прикордонники безсилі?
Прикордонники зізнаються, що перехопити «літаючого контрабандиста» непросто.
«Вони літають високо - по GPS-навігації. У «ефірі» не обчислиш безпілотник, радари таку дрібницю не помічають. Скоро доведеться ставити біля кордону системи ППО », - жартує один з прикордонників з Львівської області.
За його словами, перекупники продають контрабандистам безпілотники, ввезені нібито для зони АТО:
«А ще є народні умільці, які майструють цілі міні-літачки з розмахом крил до чотирьох метрів, на такому можна переправити цілу коробку сигарет (50 блоків). Але такий апарат більше і помітніше, контрабандисти віддають перевагу більш компактні пристрої».
Коштують вони 3-5 тисяч доларів разом з управлінням, але перепродують їх, зрозуміло, вдвічі-втричі дорожче, уточнює прикордонник.