1. Головна
  2. >
  3. Без кордонів

Заступник голови Закарпатської митниці ДФС пов'язаний з бізнесом у Словаччині (РОЗСЛІДУВАННЯ)

1971
Без кордонів Новини Ужгорода

Під час реформи митниці Андрій Каращенко не був переведений до новоствореної Державної митної служби, утім, залишився на керівній посаді у структурі ДФC, яка досі не ліквідована.

Заступник голови Закарпатської митниці ДФС пов'язаний з бізнесом у Словаччині (РОЗСЛІДУВАННЯ)

Заступник начальника Закарпатської митниці ДФС Андрій Каращенко, якого Зеленський сварив «за iPhone» – є довіреною особою у словацькій комерційній фірмі Sapient Consulting з 2016 року, на його матір оформлена низка елітного майна, а жінка, яку він декларує як дружину, викладає фото з коштовностями та брендовими речами, вартість деяких сягає кількох тисяч євро. Про це йдеться в розслідуванні проєкту «Схеми в регіонах» – спільного проєкту програми «Схеми» та Інституту розвитку регіональної преси – «Гроші на кордоні. З життя закарпатських митників».

Під час реформи митниці Андрій Каращенко не був переведений до новоствореної Державної митної служби, яку очолює Максим Нефьодов, утім, залишився на керівній посаді у структурі Державної фіскальної служби, яка досі не ліквідована.

За даними джерел журналістів у фіскальній службі, матір митника Надія Никитюк, починаючи з 1998 року, офіційно заробила трохи більш як 123 тисячі гривень. Але при цьому жінка надавала в користування Андрію Каращенку Lexus RX350, подарувала майже 2 мільйони гривень і купила квартиру й гараж у Києві. Никитюк відмовилася пояснювати журналістам, звідки взяла на це кошти.

Ольга Каращенко, яку в деклараціях за 2017 та 2018 роки Андрій Каращенко вказує як дружину, у соцмережах викладає фото з коштовностями та брендовими речами, вартість деяких – кілька тисяч євро. До прикладу, сережки Van Cleef чи браслет «цвях» Cartier.

При цьому сама Ольга Каращенко запевняє, що розлучилася з митником-фіскалом у 2016 році, і заперечує, що він продовжує її декларувати як дружину.

Як виявили журналісти, Андрій Каращенко має право представляти інтереси словацької фірми Sapient Consulting s.r.o., яка займається торгівлею, брокерською діяльністю та іншими видами діяльності. Ці дані – з реєстру юридичних осіб Словаччини.

У розпорядженні журналістів є довіреність із підписом митника від 09.03.2016 року. У ньому Каращенко засвідчує підписом, що погоджується бути довіреною особою словацької компанії. «Довірена особа (прокурист) уповноважена на всі правові дії, які виникають під час функціонування підприємства», – йдеться у тексті.

Засновники компанії – теж українці, члени родини Білецьких. Альфред Білецький – ексзаступник керівника київської митниці, люстрований у 2014 році. Андрій Білецький – колишній працівник прокуратури Києва, Леонід Білецький – колишній працівник Київського апеляційного суду та житомирянин Віктор Костюк.

Від джерела у словацькій податковій «Схеми» отримали інформацію щодо контрагентів, витрат і отримання коштів компанією Sapient Consulting, згідно з якою низка компаній, серед засновників яких громадяни Туреччини, України, Росії та Словаччини, перераховували на рахунок Sapient Consulting кошти у розмірі від 400 до 21 тисячі євро за одну транзакцію.

Деякі з них були зареєстровані за однією адресою. Наприклад, компанія BonFire s.r.o. перераховувала кошти на рахунок Sapient Consulting s.r.o, а потім, як свідчать дані, отримані від джерела на митниці, імпортувала в Словаччину товари з України.

Поспілкуватися зі співвласниками цих фірм журналістам не вдалося.

Виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик у коментарі зазначив, що в разі, якщо Андрій Каращенко за довіреністю вчиняє будь-які правочини на платній основі, «це однозначно за національним законодавством оплачувана робота, і це називається сумісництвом».

«Відповідно до міжнародного законодавства, наявність самої довіреності, коли митник чи службовець має певне право вчиняти будь-які дії (підписувати договори, і вчиняти інші правочини), то відповідно до міжнародних норм – це сумісництво є незаконним. Митник взагалі не має права мати довіреність на вчинення цих дій», – зазначив Миткалик.

Сам заступник начальника Закарпатської митниці ДФС Андрій Каращенко відмовився спілкуватися із журналістами.

Згідно з відповіддю Державної митної служби, Андрій Каращенко «не працює в Державній митній службі України. До новоутвореної у грудні 2019 року Держмитслужби України він переведений не був і залишається у структурі Державної фіскальної служби України». Державна фіскальна служба перебуває в стані ліквідації. Однак, за інформацією джерел журналістів, Каращенко шукає можливості продовжити працювати на митниці.

У липні минулого року Володимир Зеленський під час свого візиту мав коротку перепалку із закарпатськими митниками, в тому числі – Андрієм Каращенком. «У вас який телефон? iPhone? Звідки iPhone, якщо зарплата маленька?» – дорікав президент Каращенку.

Нагадаємо, гроші на кордоні: чим живе Закарпатська митниця сьогодні (ВІДЕО)

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber