1. Головна
  2. >
  3. Без кордонів

Африканські угорці – мусульмани: в мережі розповіли про етнічну спільноту мадьярабів

1571
Без кордонів Угорщина

У Нубії живе невелика етнічна спільнота - Мадьяраби . Ім 'я народу не є похідним від слова "араб", але створене злиттям слів "мадяр" і "аб" ( перекладено з місцевої говірки -угорське плем'я).

Африканські угорці – мусульмани: в мережі розповіли про етнічну спільноту мадьярабів

Вважається, що мадьяраби потомки угорців (мадьяр), які прийшли в ці місця на початку ХХ століття і змішалися з арабами і нубійцями, повідомив Перший.

В Нубії (на території Єгипту і Судану) проживає нечисленна етнічна спільнота – мадьяраби (угор. magyarabok). Назва народності не є похідним від слова «араб», а утворена злиттям слів «мадьяр» і «аб» (в перекладі з місцевої говірки — угорське плем’я).

Вважається, що мадьяраби потомки угорців (мадьярів), які прибули в ці місця на початку XVI століття і змішалися з арабами і нубійцями. Тому і називаються — мадьяраби. Чисельність мадьярабів за різними даними оцінюється від 10-12 (оцінка сходознавця Іштвана Фодора) до 60 (оцінка прес-секретаря Товариства мадьярабів Мохамеда Хасана Османа) тисяч чоловік. Близько 400 мадьярабів живуть в Каїрі.

Ще одна громада, відмінна від мадьярабів, але також виводить своє походження з Угорщини (але, з’явилася в Африці до часів Марії-Терезії), проживає в Асуані. Судячи з документальних фільмів, африканські угорці навіть за кольором шкіри майже не відрізняються від своїх сусідів по Чорному континенту. Насправді, їх угорська ідентичність відрізняє їх від навколишнього населення .

Виділяють від себе і місцеве населення, позначилися в наступних прислів’ях:

“Al-majāri lÀ jisālli філ-Месджід. – Угорський не молиться в мечеті.

Rá’sz ель-Magyar zejj ель-hágyár. – Голова угорця так складно, як камінь.

Ель-Magyari jilbisz burnétá. – Угорська носить капелюх.

Так переклав Гугл перекладач, і про справжній їх зміст можна лише здогадуватися“, – йдеться у публікації.

Звідки вони там взялися?

Є припущення, що в 1517 році султан Османської імперії Селім I Грозний відправив в Африку деяку кількість угорців-мусульман, щоб служили на нубійському кордоні. Тоді Угорщина і Єгипет були частиною Османської імперії.

За іншою версією, в XVI столітті, коли Угорщина була захоплена турками, султан Селім ІІ переселив групу бунтівних угорців в Африку.

За першою версією існує легенда про те, що в Буді (західна частина нинішнього Будапешту — столиці Угорщини) жив колись воєначальник-угорець, який прийняв іслам, звали його Ібрагім ель-Мадяр. Ось нібито він був одним із тих самих угорців, яких Селім I відправив в Африку. В Африці він одружився на місцевій нубійці, і від нього пішли мадьяраби (у Ібрагіма був син Алі, у якого було п’ятеро синів). І так зробили багато інших і угорців-переселенців, бо угорських жінок поблизу не було. І, так вони виявилися назавжди в Африці, і поступово стали забувати свою батьківщину, але збереглися, як «мадьяраби»

Угорською мовою, мабуть, переселенці володіли довгий час, але тим не менш, перейшли на місцевий діалект, в якому, однак, збереглися невеликі риси угорської мови. Саме ці риси абсолютно випадково «почув» знаменитий угорський мандрівник, аристократ, автомобіліст і шпигун Ласло Алмаші в 1930-і роки, став прототипом головного героя фільму «Англійський пацієнт». Йому знадобилися кілька тижнів, щоб зібрати список неарабських слів, які ними використовуються, і за його словами, вони були визнані, як аналог угорських слів. Його записи показують, що мagyarab в Ваді Halfa були переконані в тому, що їхні предки прийшли з «Nemsa» (арабське слово для Австрії), які можуть мати відношення до будь-якої області Австро-Угорської імперії. Вони вважають, що їхні предки прибули до Єгипту / Судану, як група солдатів «Austrian» на чолі з людиною на ім’я Shenghal Sendjer або Зенгер. (https://ru.qwe.wiki/wiki/Magyarab_people)

Надалі, Друга світова війна завадила встановити більш тісні зв’язки Угорщини з цією громадою. Тільки в післявоєнні роки в Угорщині стали організовуватися етнографічні експедиції для вивчення мадьярабів, остання з яких відбулася в 2009 році.

Зараз існує Товариство мадьярабів в Африці. Між іншим, тільки в 1992 році після тривалих досліджень мадьярабів прийняли у Всесвітній угорський конгрес.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber