1. Головна
  2. >
  3. Новини партнерів

Soft Skills – що це таке і де цьому навчитися

35
Україна

Які навички називають гнучкими і кому вони потрібні. Розповідаємо, що дають soft skills та як розвинути у себе м'які навички

Soft Skills – що це таке і де цьому навчитися

Гнучкі навички — вміння спілкуватися, нестандартно мислити, приймати рішення, працювати у команді — Сьогодні потрібні у будь-якій галузі, щоб бути затребуваним на ринку праці як професіонал. Розповідаємо, які компетенції входять до переліку гнучких навичок і де їх можна набути.

Які бувають навички

Hard skills, або жорсткі навички — професійні чи технічні навички. Ми отримуємо їх у процесі навчання і відточуємо, застосовуючи в роботі.

Soft skills, або гнучкі навички — універсальні навички, не пов'язані з певною професією чи спеціальністю. Вони відображають особисті якості людини: її вміння спілкуватися з людьми, ефективно організовувати свій час, творчо мислити, приймати рішення та брати на себе відповідальність.

Кому і навіщо потрібні гнучкі навички

У сучасному світі гнучкі навички необхідні для досягнення професійного та особистого успіху. Вони вважаються критично важливими при працевлаштуванні, забезпечують швидку побудову кар'єри та високий заробіток. Здобути такі навички можна на тренінгах, або приєднавшись до диджитал комюніті UDC https://ukrainiandigital.com.

Топ-10 гнучких навичок

У 2016 році на Всесвітньому економічному форумі в Давосі було сформульовано десять гнучких навичок майбутнього, які до 2025 року знадобляться фахівцеві в будь-якій професії:

  1. Уміння вирішувати комплексні завдання.
  2. Критичне мислення.
  3. Творче мислення.
  4. Уміння керувати людьми.
  5. Уміння працювати в команді.
  6. Здатність розпізнавати свої та чужі емоції, керувати ними.
  7. Уміння формувати судження та приймати рішення.
  8. Клієнтоорієнтованість.
  9. Ведення переговорів.
  10. Переключення з одного завдання на інше.

Модель «4К»

У нашій країні десять гнучких навичок майбутнього перетворилися на простішу і зрозумілішу модель «4К». Це чотири ключові компетенції, назви яких починаються на букву К. Їх необхідно розвивати кожному школяру, щоб у майбутньому бути затребуваним на ринку праці.

Ось ці компетенції:

  • критичне мислення — здатність критично оцінювати інформацію, що надходить ззовні, аналізувати її та перевіряти на достовірність, бачити причинно-наслідкові зв'язки, відкидати непотрібне та виділяти головне, робити висновки;
  • креативність — вміння нешаблонно мислити, знаходити несподівані вирішення проблеми, гнучко реагувати на зміни, що відбуваються;
  • комунікативні навички — вміння спілкуватися, доносити свою думку, чути співрозмовника, домовлятися;
  • координація — здатність працювати у команді, брати він як лідерські, і виконавські функції, розподіляти ролі, контролювати виконання завдань.

Що дають гнучкі навички

Гнучкі навички необхідні не лише для побудови кар'єри. Вони допомагають успішно вчитися та взаємодіяти з близькими людьми — батьками, родичами, друзями. Вміння спілкуватися і чітко викладати свої думки допомагає, наприклад, швидко захопити увагу аудиторії під час доповіді чи захисту курсової, справити гарне враження на усному іспиті. Здатність керувати своїми емоціями рятує від нападів поганого настрою, що заважають продуктивно займатися. Вміння керувати часом і вибудовувати пріоритети дозволяє заощадити сили під час підготовки до іспитів, а навичка планування допомагає швидше досягати поставленої мети.

Необхідність гнучких навичок підтверджують і в академічному середовищі. Наприклад, у 2018 році провели дослідження затребуваності гнучких навичок для фахівців у IT. Вивчали стереотип, що «технарям» необов'язково вміти спілкуватися, швидко приймати рішення чи керувати іншими людьми.

Вчені опитали 262 співробітники та керівники IT-компаній. 97,4% з них назвали гнучкі навички необхідними для їхньої роботи. Для співробітників сервісних IT-компаній найактуальнішими виявилися:

  • уміння чітко викладати свої думки (89%);
  • просто говорити про складне (84%);
  • швидко визначати проблему (83%).

Як розвивати гнучкі навички

Спортивні, настільні, інтелектуальні ігри

Квести. Навчають нестандартно мислити, швидко визначати проблему та знаходити рішення, розподіляти ролі в команді, прислухатися до думки інших, аргументувати свою точку зору.

Спортивне орієнтування. Тренує вміння швидко думати, приймати рішення, керувати та підкорятися, допомагати іншим членам команди, відчувати та правильно визначати час.

Настільні ігри. Для розвитку гнучких навичок підійдуть не всі настільні ігри, а лише ті, які вимагають постійної взаємодії з іншими гравцями, уміння розпізнавати емоції, швидко приймати рішення, домовлятися, передбачати дії гравців: «Манчкін», «Мафія», «Моно».

Спортивні ігри. Естафети, командні ігри (футбол, волейбол, баскетбол) тренують лідерські якості, дисциплінованість, вміння сприймати критику та гідно приймати поразки.

Проектна робота в школі

Під час виконання шкільних проектів розвиваються вміння розподіляти ролі, керувати та підпорядковуватися, обговорювати тему, наводити аргументи, аналізувати інформацію та робити висновки, тренуються навички планування та виступи на публіці.

Позаурочна діяльність у школі

Для розвитку гнучких навичок корисно брати участь у підготовці свят, виступів, конкурсів, вікторин. Драматичний гурток чи шкільний КВК навчать знаходити спільну мову з різними людьми та впевнено триматися на сцені. Випуск шкільної стінгазети навчить розуміти людей та їх потреби, працювати з інформацією, пропонувати різні варіанти вирішення проблем. Чим різноманітніша позаурочна діяльність, тим більше гнучких навичок можна набути.

Освітні табори

Освітній табір — одна з нових сучасних форм навчання, що дозволяє одночасно тренувати і жорсткі, і гнучкі навички. У будь-якому освітньому таборі обов'язково є два напрямки:

  1. Навчання навичкам у тій професійній сфері, якій присвячено табір: фізики, математики, програмування, графічного дизайну, журналістики. Воно відбувається у формі уроків, лекцій, семінарів та практикумів, на яких педагоги діляться своїми професійними секретами.
  2. Тренування навичок спілкування та командної роботи. Для цього в освітньому таборі влаштовуються спеціальні тренінги, вікторини, турніри з настільних ігор, спортивні змагання.

Курси та тренінги

Багато гнучких навичок можна навчитися на спеціальних тренінгах або курсах, що проходять очно та онлайн. Курси в інтернеті підійдуть для навчання тайм-менеджменту та креативності, а ось комунікативним та командним навичкам краще навчатися очно. Існують спеціальні курси для підлітків, які розвивають навички спілкування та спільної діяльності. Корисні для розвитку гнучких навичок та тренінги з профорієнтації та самовизначення — вони допоможуть визначити сильні та слабкі якості та зрозуміти, які гнучкі навички вже освоєні на достатньому рівні, а які необхідно розвивати.

Що запам'ятати

  1. Всі навички діляться на «жорсткі» та «гнучкі» — hard і soft skills. Жорсткі навички — це професійні вміння, а гнучкі навички —універсальні компетенції та особисті якості.
  2. Гнучкі навички діляться на чотири групи — комунікативні (спілкування та вміння розуміти інших людей), інтелектуальні (критичне мислення, креативність), вольові (управління часом та емоціями) та лідерські (управління іншими, робота в команді).
  3. У сучасному світі професіонал у будь-якій сфері має володіти гнучкими навичками, щоб побудувати успішну кар'єру та добре заробляти.
  4. Гнучкі навички стануть у нагоді не тільки на роботі, а й в особистому житті.
  5. Щоб вивчитися гнучким навичкам, потрібно грати в командні ігри — настільні, спортивні, інтелектуальні, робити проекти спільно з однокласниками, брати участь у позаурочній діяльності, їздити до освітніх таборів, відвідувати спеціальні курси та тренінги.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber