1. Новини Закарпаття
  2. >

Скандал з видачею угорських паспортів в Закарпатті набирає обертів

01.10.2018 08:55 Аналітика

Дружні обійми сусідів стають все міцнішими.

Дружні обійми сусідів стають все міцнішими.

За інформацією видання segodnya.ua, скандал з видачею угорських паспортів набирає обертів. Україна пригрозила вислати генконсула Угорщини, якщо його не відкличе Будапешт. Нагадаємо, минулого тижня у Берегові представники угорського консульства видавали національні паспорти українцям і радили їм приховувати факт другого громадянства. Служба безпеки і Генпрокуратура почали розслідування за статтею державна зрада.

І Будапешт підвищує ставки. У відповідь на погрози нашого Мзс звинувачує вище керівництво України в обмеженні закарпатських угорців, мовляв, за нинішньої київської влади проблему не вирішити. Що це, як не втручання у внутрішні справи України? А стиль розмови дуже нагадує манеру не з Заходу, а зі Сходу. Дійсно роздача чергової партії угорських паспортів освячена кремлівськими зірками і не отримують прямо зараз чужі паспорти в інших областях України.

На Генасамблеї вічно стурбованої ООН щорічно у вересні обговорюють накопичені міжнародні проблеми. Саме на цьому майданчику сподівався домовитися зі своїм угорським колегою Сійярто український міністр Клімкін. Не домовився.

Офіційні відносини Києва і Будапешта вже давно гірше нікуди. Осіннє загострення минулого року відбулося через український закон Про освіту і заграло новими фарбами через видачу угорських паспортів на Закарпатті. Відео з консульства в Берегові обурило навіть не фактом присяги громадян України на вірність Угорщині, а тим, що Угорський дипломат вмовляє приховувати від української влади факт отримання паспортів на урочистих зборах з келихами шампанського.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто колись вивчав міжнародні відносини в Московському інституті. У діях свого підлеглого криміналу не бачить, а роздачу паспортів вважає європейською практикою. Мовляв, через паспорта об'єднується угорська нація, тому Будапешт так робить і в Словаччині, і в Румунії, і в Сербії. Згадувати російську практику паспортизації Криму, Придністров'я, і Абхазії Сійярто не любить. Не коментує угорська дипломатія і конфуз на заходах ОБСЄ у Варшаві. За повідомленням журналіста Ігоря Соловйова, на конференції нікому не відоме міжрегіональне об'єднання поширювало брошурки про утиски угорців у Закарпатті. Все б нічого, тільки цей дидактичний матеріал друкували в Москві. Видавці навіть приховувати нічого не стали, вказавши на звороті повну адресу друкарні.

Статистика про те, скільки українців має по два, а то й по три-чотири паспорти інших країн – відсутня. Втім, з-за балакучості відповідального за нацменшини в угорському уряді відомо, що станом на 2015 рік, паспорти Угорщини отримали 94 000 закарпатців. Наскільки ця цифра збільшилася протягом останніх трьох років можна тільки здогадуватися.

За кількістю румунських паспортів виданих на Буковині, теж тільки приблизні підрахунки. Бухарест наввипередки з Будапештом вже давно змагається в підтримці власного етносу на колишніх імперських землях.

Від державного кордону з Румунією до найближчого населеного пункту 20 хвилин пішки. Селище за радянських часів називалося Порубне. У 91 - му йому повернули історичну, Румунську назву-Теребляче. З трьох тисяч жителів етнічними румунами себе тут вважає 2550 селян.

Дід Іван дружину знайшов по той бік кордону, власне коли кордони тут і не було.

Паспорт Румунії він не отримував. І не хоче.

Тодор Панчук, заступник сільського голови с. Теребляче, каже, що скільки його односельців має румунський паспорт – не знає.

У місті про подвійне громадянство говорять відвертіше. Автор і ведучий програми "Майдан" на одному з чернівецьких телеканалів, не ховаючись, визнає: він особисто документи на отримання румунського громадянства вже подав.

Колись отримати румунський паспорт можна було за 100-200 євро. Зараз ціна може досягати 5-7 тисяч. Залежить від того, чи ваші родичі народилися в Бессарабії або на Буковині. Якщо ні, то треба ще буде оформляти липову виписку з архіву. На ціну впливають і терміни. Чим швидше, тим дорожче.

Сьогодні це бізнес, на якому заробляють і дрібні перевізники, і держслужбовці. Ось прямо навпроти румунського посольства в Чернівцях на стелях закритої міської лазні безліч оголошень і про роботу, і про транспорт на присягу, і про іспити без знання мови. При необхідності зроблять і свідоцтво про народження саме на цих землях.

Фантомний біль після розпаду Великої Румунії у Бухареста така ж, як і у Будапешта після розвалу Австро-Угорщини. З ідеями відновлення імперій носяться багато політиків у двох столицях. В Румунії ще в 90-х прийняли спеціальний закон.

Згідно румунському законодавству всі нащадки громадян Великої Румунії, яка була колись там, є громадянами Румунії з народження.

Про спрощену процедуру надання громадянства українцям нещодавно заявила і Чехія. Отже, Дружні обійми сусідів стають все міцнішими.

Нагадаємо, що Глава МЗС Угорщини, Петер Сійярто, опинився в базі скандального сайту “Миротворець”.

Читайте на ГК:Курс валют на 13 серпня: гривня зміцнилася до євро і долара
Читайте на ГК:Президент Зеленський затвердив святкування Дня Незалежності
Читайте на ГК:Все керівництво Укроборонпрому звільнять
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська