1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. >

"Пропуск у світ": навіщо українцям угорське громадянство

27.09.2018 20:29 Аналітика

Угорський паспорт дозволяє легально працевлаштуватися в інших країнах і літати в Америку за безвізом.

Тиждень тому в соціальних мережах з'явилося скандальне відео: українці з міста Берегово, що в Закарпатській області, присягають на вірність державі Угорщина в консульстві цієї країни, щоб отримати громадянство. Жінка, яка веде прийом, в кінці дає рекомендації не повідомляти Україні про новопридбане угорське громадянство.

Подвійне громадянство в Україні вимагає додаткового врегулювання на законодавчому рівні. Де-юре зараз, щоб отримати паспорт громадянина іншої країни, з українського громадянства необхідно вийти. Але де-факто ці норми порушуються, адже Угорщина не вимагає від українців відмовлятися від першого паспорта.

Є кілька способів отримати угорське громадянство. Наприклад, репатріація – відновлення громадянства для етнічних угорців, укладення шлюбу, кровна спорідненість з громадянином Угорщини або безперервне проживання в цій країні протягом восьми років або довше.

Який шлях жителі Закарпаття і не тільки вибирають найчастіше, в коментарі НВ розповів журналіст з Берегово Олег Супруненко.

Щоб претендувати на отримання угорського паспорта, вам потрібно довести наявність угорського коріння – родовід. В українському архіві повинні видати відповідну довідку.

Раніше багато, навіть з тих, хто живе не на Закарпатті, а в інших регіонах України, робили такі паспорти. По суті, купували за гроші родовід, якого немає насправді, з цим документом зверталися до угорського посольства, там, очевидно, теж щось платили і отримували громадянство. У посольстві або консульстві можуть провести тест на знання угорської мови, але, наскільки я знаю, це як не надто жорстко перевіряється.

Схема була налагоджена. З того, що мені відомо: за подібні махінації могли платити 3-5 тис євро. Однак угорська влада дізнавалася, коли паспорт був виданий незаконно, і деяких цього громадянства позбавляли зі скандалами. Прізвища таких людей угорська влада публікує в своєму бюлетені у відкритому доступі.

Український паспорт при цьому залишають: Угорщина не вимагає відмови від першого громадянства. За фактом, в Україні не заборонено мати два громадянства. Саме таке формулювання - не заборонено. Мені відомі прецеденти, коли людей намагалися штрафувати за два паспорти, але ці спроби оскаржувалися в суді і нікому нічого не було.

Думаю, тепер [після того, як про це стали всюди говорити] така схема не дуже проходить. Люди, які отримали угорський паспорт незаконно, бояться говорити про це - їм не хочеться, щоб Угорщина дізналася і відібрала у них документ. Тож сьогодні навряд чи можна купити угорський паспорт просто так. Якщо десь в інтернеті вам і запропонують, то, найімовірніше, це будуть фальшиві паспорти.

Для чого потрібен угорський паспорт? Це ніби вікно у світ: люди їдуть в Європу, з таким паспортом легше переміщатися по світу. З угорським паспортом можна по безвізу літати в Америку, легально працевлаштуватися в Англії - зараз багато хто їздить до Англії на заробітки, тому що там платять добре. У нас все Берегово було обклеєне оголошеннями на кшталт: "Робота в Чехії, для працевлаштування потрібен паспорт Угорщини". В основному, для таких цілей ці паспорти і отримують. Ще коли в Україні не було безвізу, угорський паспорт давав багато можливостей.

Нагадаємо, що у посольстві Угорщини відмовились надати інформацію про видачу паспортів українцям, та незабаром в МЗС прокоментували скандальне відео із "врученням угорських паспортів" на Закарпатті. Через деякий час в мережі з'явилося відео, на якому закарпатці отримують громадянство Угорщини. Також Сіярто заявив, що "Висилку консула з Берегова розцінимо як недружній акт". В свою чергу Клімкін вважає, що в Угорщині його "не почули".

Читайте на ГК:Угорщину звинуватили в порушенні прав біженців
Читайте на ГК:До уваги закарпатців: залізничний вокзал Келеті в Будапешті закрили
Читайте на ГК:Угорський президент Адер запросив Зеленського відвідати Угорщину
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus