1. Новини Закарпаття
  2. >

Лариса Ніцой: Угорщина вже давно вважає Закарпаття своєю територією / ВІДЕО

30.05.2018 16:03 0 Аналітика ВАЖЛИВО

Своєю відмовою проводити навчання українською мовою угорська меншина порушує українське законодавство. Угорщина ж натомість втручається у внутрішні процеси України, адже вже давно вважає Закарпаття своєю територією.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловила письменниця Лариса Ніцой.

Вона наголосила: насправді, Угорщина уже давно вважає Закарпаття своєю територією. Ця держава фінансово підживлює регіон, витрачаючи кошти на школи та ремонти доріг.

«Вони навіть, порушуючи українське законодавство, видали подвійні паспорти та підгодовують владу. Вулиці там названі угорською, до того ж, висять два прапори, вони навіть дозволили їм голосувати на угорських виборах Однак, «чомусь» український кордон проходить не там, де б хотілось Угорщині», – зазначила Ніцой.

Тож вона підкреслила: у мовних статтях українського закону про освіту немає жодного порушення прав угорських меншин, адже цей документ не забороняє їхньої мови.

«Ще 20 років тому Конституційний суд визначив, що мови меншин можуть вивчатись у школах. Однак, не весь навчальний процес повинен вестися на угорський, як це зараз відбувається у цьому регіоні», – зауважила письменниця.

Мовляв, це якраз угорська меншина порушує українське законодавство своєю відмовою навчатись державною мовою на території України.

Та, в свою чергу, заступник голови Київського товариства угорців Тібор Томпа, переконував: згідно 53 статті конституції України, усі представники нацменшин мають право отримати освіту рідною мовою.

«Ми маємо право зберегти свою ідентичність та мову. Адже не є однією із 160 національних меншин. На відміну від тих же болгар, що прийшли з Поволжя, нам вдалось зберігати свою первісну мову уже понад 1100-1200 років», – заявив Томпа.

Мовляв, він підтримує вивчення у навчальних закладах української, однак в угорських школах її уже викладають за також методикою, як і в українських.

«Тому й педагогічне товариство закарпатських угорців надіслало звернення до міністра освіти про обов’язкову необхідність змінити методику навчання», – розповів Томпа.

Та Лариса Ніцой заперечила його трактування 53-ї статті Конституції. Мовляв, там йдеться про те, що нацменшинам гарантується навчання відповідною мовою або вивчення її у державних комунальних школах чи культурних товариствах.

«Отже, закон чітко дає на вибір різні варіанти та моделі. Відповідно, як її побудує громадянство, такою вона і буде», – підкреслила письменниця.

Тоді як, за її словами, Конституційний суд зобов’язує проводити навчання у всіх закладах саме українською, при цьому мова меншин може вивчатися.

«Я хочу приїжджати на Закарпаття і чути угорський колорит. Мені не потрібно, щоб ви забули свою культуру, та йдеться про територію України. Тому ви зобов’язані виконувати рішення Конституційного суду. Однак, ви є порушниками, адже у тамтешніх школах українська зведена до мінімуму. До всього, вас підтримує зовнішня держава, яка втручається у наші внутрішні справи», – підкреслила Лариса Ніцой.

Нагадаємо, освіта для нацменшин по-новому: угорцям дозволять вивчати 40% предметів на рідній мові .

Читайте на ГК:Непоправна втрата сколихнула всіх закарпатців: клята війна забрала життя ще одного Героя (ФОТО)
Читайте на ГК:Бомбосховище на Закарпатті за 14 мільйонів: де розташовано масштабну споруду в області і хто будує?
Читайте на ГК:Уже цими вихідними: невже Захід України перетвориться на дюни?
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська