1. Новини Закарпаття
  2. >

Ліки в Україні продаються з націнкою в 300% в порівнянні з сусідніми країнами - ЗМІ

04.04.2017 13:00 Аналітика ВАЖЛИВО

Чому кожен другий українець відмовляється від лікування і куди зникають ліки, які повинні видаватися людям безкоштовно.

Чому кожен другий українець відмовляється від лікування і куди зникають ліки, які повинні видаватися людям безкоштовно.

Кожен другий пацієнт в Україні відмовляється від лікування через брак грошей. Такими є результати дослідження в рамках проекту USAID "(Біс) платна медицина". Крім того, згідно з дослідженням, багато українців купують ліки за свій рахунок, хоча згідно із Законом України повинні отримувати препарати безкоштовно від держави.

"Страна" відповідає на 5 головних питань про те, хто винен в дефіциті ліків і чому в Україні так дорого хворіти.

1. У чому причина того, що у людей не вистачає грошей на лікування?

По-перше, винувато в цьому загальне зубожіння населення (якщо вірити ООН, в Україні 60% населення живе за межею бідності), яке на тлі кризи економить на всьому.

"Через сформованій політичній і економічній ситуації в країні, зараз більше 60% українців перебувають за межею бідності Бракує навіть на хліб Про які ліки може йти мова Якщо на ЖКГ йде 80% всього доходу ..?", - каже "Країні" нардеп Тетяна Бахтєєва, член Комітету з питань охорони здоров'я у Верховній Раді.

Але це тільки половина проблеми. Насправді, просто хворіти в Україні просто дуже дорого.

«Багато ліків в Україні продаються з націнкою до 300% в порівнянні з сусідніми країнами, - каже" Країні "виконавчий директор благодійного фонду" Пацієнти України "Ольга Стефанишина, яка була ініціатором дослідження. - Наприклад," Норваск "(від захворювань серцево-судинної системи) в Україні коштує в 25 разів Дорожче, ніж в Литві. один і той же виробник, один і той же бренд ».

Саме через дорожнечу препаратів багатьох українців сьогодні не може дозволити собі лікування. Згідно з дослідженням, 43% українці позичає гроші або продає цінні речі, дача або машина - все, що у них є, щоб купити ліки.

«Люди з серцево-судинними захворюваннями, цукровий діабет, онкологія не може дозволити купити собі ліки, так як у нас в країні необгрунтовано дорога ціни на них, які найчастіше перевищує в 2-4 разів ціни в Європі. Тому через злидарськими умовами українців змушені займатися самолікуванням », - пояснює Тетяна Бахтєєва.

Причину такої різниці в цінах експерти вбачають у тому, що український ринок ліків монопололізіровалі дистриб'ютори і фармацевтичні компанії - вони регулюють ціни так, як їм зручно.

«Кажуть, мовляв, - це референтна ціна для Росії, але насправді, найчастіше, це штучні ціни Вони і ставлять пацієнтів перед цинічним вибором: .. Купуй, або ти помреш Але ліки - це не туфлі, від яких можна відмовитися, .. якщо вони не так уже й потрібні Заради ліки люди готові йти на багато і цим користуються фармацевти і дистриб'ютори », - зазначає Ольга Стефанишина.

2. Куди йдуть українці, які прагнуть заощадити на лікуванні?

Половина українців, зіткнувшись з хворобою, взагалі відмовляється лікуватися. Або ж відкладає це на потім.

А інша половина вважає за краще візити до лікаря поради друзів і методи з інтернету. Основний аргумент - тому що лікарі за прийом потрібно платити, а рекомендація інтернет - безкоштовний.

«До того ж, до лікаря найчастіше складно потрапити, потрібно підлаштовуватися під графік роботи лікарні, висиджувати божевільні черги, - пояснює Ольша Стефанишина - .. Плюс ставлення до пацієнтів в поліклініці буває таке, що відбиває бажання взагалі їх відвідувати Деякі пацієнти скаржаться, що лікарі толком навіть не пояснюють діагнози, не говорять, чому призначають ту чи іншу лікування - .. мовчки виписали рецепт і відправили додому Людина йде з рецептом і не розуміє, що це за ліки і від чого воно взагалі повинно допомогти і приходять вони з цим рецептом , Природно, в інтернеті: .. Дивиться відгуки, опис, чи є дешевші аналоги А лікарі, до речі, найчастіше призначає найдорожчий препарат - багато українців вважає це ознака корупційного змови між лікарнями та фармацевтами Тому їм простіше відразу подивитися, чим лікуватися, в інтернеті ».

Звичайно, порівнявши всі пропозиції всемогутнього інтернету, ощадливий українець скоріше за все зупинить свій вибір на найдешевшому медикамент. Але питання - чи буде це ліки працювати?

«Ми проаналізували ТОП-100 найбільш продаваних ліків в Україні І близько половини з них -... Так звані фуфломіціни, тобто ліки, ефективність яких не доведена Вони не обов'язково найдешевші, вони просто не життєво важливі, без них можна обійтися Це, . наприклад, смоктальні льодяники, які ніби як допомагають від кашлю По суті, це плацебо І на такі препарати українці в рік витрачають 3 млрд гривень », -. Ольга розповідає Стефанишина.

Ще одне місце, в яке призводить український пацієнт пошуки економії - це чорний ринок ліків.

"В Україні просто немає величезного кількість життєво важливих препаратів", - стверджує Стефанишин. За її словами, лікарських засобів в Україні всього зареєстровано близько 10 тисяч, в той час як у Франції, наприклад, 15 тисяч.

«Тому українці возять ліки контрабанди з різних країн, у тому числі з Росії, щоб заощадити Плюс, ліки там реально дешевше, ніж в Україні. - тому пацієнт дійсно простіше поїхати і купити препарат за кордоном, навіть якщо аналогічне ліки є і тут Часто українці навіть купують прострочені ліки за кордоном, тому що це краще, ніж нічого, яке вони б отримали в Україні », - повідомляє Ольша Стефанишина.

3. Але ж держава повинна забезпечувати пацієнтів безкоштовними ліками за міжнародними програмами?

Так. В Україні діють міжнародні цільові програми, за якими українські пацієнти повинні отримувати ліки безкоштовно - всі витрати з їх закупівлі бере на себе держава.

Основна з цих програм - це ліки від СНІДу, туберкульоз, гепатит, онкології (доросла і дитяча), рідкісні захворювань на кшталт муковісцидозу, фенілкетанурія, мукополісахарідоз, легенева гіпертензія, гемофілія і т.д.

Але на практиці наша держава не забезпечує на сто відсотків потреба населення в ліках від цих хвороб.

Так, за словами Ольги Стефанишин, ліки отримують матеріали безкоштовних всього 3% пацієнтів. Для порівняння, в Польщі, наприклад, тільки 24% громадяни сам купує собі ліки і платить за медичні послуги, інше покриває держава.

4. Чому держава не забезпечує всіх пацієнтів ліками за міжнародними програмами?

«По-перше, на закупівлі ліків в Україні виділяється мало грошей. У цьому році МОЗ виділив 6 млрд грн на державні закупівлі через міжнародні організації. За оцінками комітету охорони здоров'я, потрібно в два рази більше, щоб забезпечити на нормальному рівні населення ліками. Але мало того, що на закупівлі виділяється мало коштів - ці кошти до того ж вкрай неефективно використовуються, а ліки - просто не доходять до пацієнтів », - каже Ольга Стефанишина.

З одного боку, нікуди не поділася проблема корупції. Особливо вона процвітає на регіональному рівні - рівень обласних адміністрацій і лікарні. «На тендерах до регіональних відділень лікарень виходять національні дистриб'ютор, які на торгах роздувають ціни в три рази На ліках продовжують наживатися -... Як чиновники, так і лікарів Доктора в лікарнях сама часто перепродує ці ліки нелегально, зі своєю націнкою Найчастіше, це ліки для онкохворих », - повідомляє Ольша Стефанишина.

У той же час, з 2015 року держзакупівлі для МОЗ передали проводити міжнародним організаціям. Експерти з фонду "Пацієнти України" кажуть, що завдяки цьому механізму по деяких позиціях в 2016 році міжнародні компанії змогли провести закупівлю за цінами в 22 рази нижче, ніж купував аналогічні ліки МОЗ роком раніше.

Втім, у цієї системи є і противники, які кажуть, що за підсумками двох останніх років закупівля ліків міжнародної компанії були зірвані і люди просто не отримали свою життєво необхідні ліки. Півтора роки, поки тривало підписання і введення в дію нового закону, ліки в Україну не закуповувалися взагалі. А тепер галузь галузь відстає на рік - ліки в 2016 році закуповуються в Міністерстві охорони здоров'я на бюджет ще 2015 року. "Недопоставлено ліки і вакцини на 255 млн грн", - заявив в коментарі "Країна" Тетяна Бахтєєва.

Головний позаштатний спеціаліст МОЗ з інфекційних хвороб Ольга Голубовська ще восени вибухнула гнівною постом на своїй сторінці в Facebook, коли її попросили пояснити, чи є насправді економія від того, що ліки купують міжнародні організації.

«Нарешті-то сьогодні робоча група МОЗ зрозуміла, яким це чарівним способом ПРООН нам« заощадила »$ 110 000 на закупівлі препаратів від гепатитів, з огляду на те, що регіони отримали кількість ліків (і то не всіх) помітно в менших кількостях, ніж замовлялося згідно з квотами .. Ніколи не здогадаєтеся виявляється, міжнародна організація підрахувала, що виділених грошей не вистачає на замовлені препарати і тому самостійно знизила квоту на 22% ;. відповідно, регіони і отримали менше препарату і це, виявляється, ... тобто економія ., Наприклад, вас посилає в аптеці зі списку життєво необхідні ліки для всіх членів сім'ї вартості в 1000 грна, ви купуєте меншу кількість за 800, решта вважає економія, повертається додому і знущально питаю «що б вам ще купити». Тому сьогодні члени робочої групи разом з присутнім представником ПРООН погодилися з тим, що це не економія, а просто залишок коштів, отриманих в результаті штучно заниженою потреби », - заявила вона.

"Зрив держзакупівель і недосконала система поставок ліків в Україні дійсно прямо впливає на доступності ліків в Україні", - визнає Ольга Стефанишина.

За її словами, Зрив держзакупівель почався ще в 2014 році, коли був міністром Олег ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я Мусій - ТОДІ держзакупівлю ліків провели Аж в листопаді-грудні. І з того моменту зрушився закупівельний цикл: так, в 2015 році тендери на закупівлю в грудні почали 2015 року, в 2016 році році - точно так же.

"Процес поставки ліків, які закуповують міжнародні організації, в Україні ще дуже погано налагоджений, хоча по факту вони закуповують навіть більше ліків, ніж раніше закуповував сам МОЗ (на 200% збільшення закупівель за програмою лікування туберкульозу, на 300% - закупівлі вакцин)" , - КАЖЕ Ольгу Стефанишину.

Причина цього Ольга бачить в тому, що нову систему держзакупівель через міжнародні організації два роки саботував колишнє керівництво МОЗ, через що деякі ліки поставлялися пізніше (наприклад, від дитячої онкології), а частково препаратів не закупив взагалі. "Міжнародні організації банально не могли закупити якісь ліки, тому що Міністерство охорони здоров'я не відповідав їм на листи", - пояснює Стефанишина.

5. І що ж з усім цим робити?

Звичайно, пересічний українець не може вплинути на хід закупівель на державному рівні. Але проконтролювати наявність закуплених державою за міжнародними програмами ліків в своїй районній поліклініці може вже зараз - на спеціалізованому сайті "Є ліки" (eliky.in.ua). Поки що до сервісу підключено всього кілька областей, але незабаром в сервісі будуть доступні всі області України. Будь-пацієнт може зайти на сайт, знайти свою лікарню, побачити, чи є там потрібне йому ліки і зажадати його.

Є і засіб від аномально дорогих ліків в українських аптеках - т.зв. система паралельного імпорту ліків. «Це означає, що якщо ті або інші ліки в Європі вже продається по одній ціні, то будь-який дистриб'ютор може завезти його в Україну за такою ж ціною, як там. Нам потрібен такий механізм. Це зніме монополію на ціну, знизить вартість ліків в аптеках . і зробить їх більш доступними для українців Потрібно просто заборонити продавати ліки за ціною вище, ніж в Європі », - Ольга Стефанишина пропонує.

З містечковими лікарями-бариги ж можна боротися тільки за допомогою реферування цін на регіональному рівні.

"В рамках медичної реформи в Україні ще повинна бути запущена програма реімбурсації лікарських засобів: це коли пацієнт приходить до лікаря, йому дають рецепт, і потім за цим рецептом він безкоштовно отримує ліки в аптеці А держава потім компенсує аптеці ціну препарату", - продовжує ольга Стефанишина. Така практика в Україні стартувала з 1 квітня.

Читайте на ГК:Скасування статусу "обмежено придатний": який "сюрприз" чекає на чоловіків
Читайте на ГК:Обмежена придатність за 40 тис. грн: член ВЛК вимагав хабара у чоловіка на Заході України
Читайте на ГК:Потепління та дощі: якою буде погода в Україні 5 квітня
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська