1. Новини Закарпаття
  2. >

ЗМІ дізнались, кому і за що в Україні платить Фонд Сороса

13.07.2016 15:40 Аналітика

"Страна" проаналізувала звітність фонду "Відродження", який витратив торік в нашій країні 200 млн.

Міжнародний фонд "Відродження", який формально є приватним фондом американського мільярдера Джорджа Сороса, опублікував звіт про витрачені у 2015 році кошти. Ми проаналізували, кому, скільки і за що виплачувалися гранти цим фондом, повідомило видання "Страна".

Згідно зі звітом, в 2015 році Міжнародний фонд "Відродження" ( "ВІДРОДЖЕННЯ", далі будемо його називати скорочено МФВ), витратив на проекти в Україні 200 млн. гривень. Відповідно до звітів фонду, це в 2 рази більше, ніж у 2014 році (103 млн грн.). 4 і в рази - ніж у 2013 році (. 50 млн грн.).

Однак, якщо врахувати падіння за два роки курсу національної валюти з 8 до 25 грн / дол, то можна оцінити обсяг фінансування проектів фонду на суму 6 - 8 млн. доларів щорічно.

Частина коштів (а саме 30,5 млн. Грн.) Фонд витратив на свої власні проекти та заходи. Інше було в вигляді грантів роздано різним громадським організаціям та благодійним фондам.

Рівно половина коштів (100 млн грн.) була витрачена в Києві, решта - в регіонах.

А тепер розглянемо, кому і за що платив фонд Сороса в 2015 році. Для цього аналізу ми вибрали ті організації, які отримали від МВФ більше трьох мільйонів гривень, а також цікаві, на наш погляд, проекти на менші суми.

Перше місце. 7 мільйонів - донецько-вінницькому університету

Найбільший одержувач допомоги від МФВ - розташована в Вінниці Донецька обласна громадська організація "Інститут соціальних досліджень і аналізу". Вона отримала майже 7 млн. грн. на проект "Європейський розвиток Донецького національного університету у Вінниці". У звіті МФВ йдеться, що цей грант надано на розвиток Донецького національного університету (ДонНУ), який в 2014 році переїхав з Донецька до Вінниці. Відзначимо, що в звіті ректора вузу за 2015 рік фігурує набагато менша сума фінансування за цим проектом - без малого 3,9 млн. грн.

 Чим пояснюється майже дворазова різниця, і навіщо для реалізації проекту був потрібен посередник - Інститут соціальних досліджень і аналізу - можна тільки здогадуватися. Крім того, на сайті організації-посередника йдеться, що вона вже 6 років входить в консорціум дослідних центрів "Європа без бар'єрів". Громадська організація з аналогічною назвою посіла третє місце за обсягами від МФВ грантів. Про неї ми розповімо нижче.

Друге місце. Найбільша інформаційно-пропагандистська майданчик

5,6 Більше млн. грн. отримала громадська організація "Український кризовий медіа-центр". Саме з медіамайданчики цієї організації всі українські телеканали транслює офіційні новини АТО, які кожен день зачитують чоловіки в камфляж. Тому вплив цієї інформаційної площадки важко переоцінити.

На своєму сайті "Український кризовий медіа-центр" повідомляє, що є виключно громадським проектом. Однак джерелом підтримки вказана не громадськість, а іноземні організації - США, посольство МФВ, АМЕРИКАНСЬКИЙ ФОНД ПІДТРИМКИ демократії (NED), ПОСОЛЬСТВО, Нідерландів агентство "Інтерньюз" та інші.

Згідно з даними Єдиного реєстру юридичних осіб, засновниками даного медіа-центру є Геннадій Курочка, Валерій Чалий, Наталія Попович та Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Геннадій Курочка і Наталія Попович - професійні піарники. Курочка є директором і засновником піар-агентства CFC Consulting. На сайті агентства стверджується, що воно є ексклюзивним представником в Україні американського телеканалу CNN. Наталія Попович - директор піар-агентства «Будь-то", також тісно пов'язана з США: в своєму резюме на сайті Києво-Могилянської академії, яку вона закінчила в 2001 році, вона повідомила, що також вчилася в університеті Сан-Хосе і далі стажувалася в США.

Ще два засновника "Української кризового медіа-центру" - великі чиновники. Валерій Чалий - посол України в США з липня 2015 року, раніше більше року він працював заступником голови адміністрації президента Порошенко. Іванна Климпуш-Цинцадзе зараз-віце-прем'єр з міністр питань європейської та євроатлантичної інтеграції. До квітня 2016 року року вона була і народним депутатом ПОСАДУ ПЕРШОГО займала заступника голови Комітету Верховної Ради України у закордонних справах.

Третє місце. 5,4 мільйона - однофамільницею голови правління

Трохи менше Донецького університету отримала організація "Європа без бар'єрів" - 5,4 млн. грн. З них 3,8 млн. видані на проект "розвитку інституційної спроможності" (по суті - на організації) Зміст, 821 тисячі - на проект "Останні кроки до безвізового режиму" і ще 577 тис. - На контроль за виконанням біометричних технологій у візово-міграційній практиці.

У звіті МФВ повідомляється, що "Європа без бар'єрів" займається "громадським моніторингом" і "адвокацією" Плану дій з візової лібералізації, виконання якого ЄС вимагає від України.

Тут цікавий той факт, що згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, керівником громадської організації "Європа без бар'єрів" Ірина Сушко. А глава правління МФВ, згідно з його звітом, - відомий політолог-міжнародник Олександр Сушко.

Олександр Сушко також є директором "Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України".

Працюючи в організації в Цій сфері Якості, менеджера проектів Ірина Сушко ще в 2006 році отримала від МФВ грант на 11,6 тис. дол. також на євро-візову тематику.

Чи є Олександр та Ірина Сушко просто однофамільцями, або родичами, або подружжям? Згідно з даними однієї з баз жителів України, вони, можливо, проживають разом - за адресою, який збігається з адресою реєстрації громадської організації "Європа без бар'єрів".

Мільйони - журналістам, лобістам і соціологам

Далі, з сумою гранту майже 5,4 млн. грн, в рейтингу найбільших грантоотримувачів МФВ йде Агентство журналістики даних -. власник сайту texty.org.ua. Його керівник і співзасновник Роман Кульчинський - син нардепа 3-6 скликань Миколу Кульчинського, довіреної особи В.Ющенка на президентських виборах 2005 року.

Майже стільки ж отримав аналітичний центр "Діксі груп" - на своє інституційний розвиток (.. Більше 3 млн грн), експертну підтримку антікоррупціонноого бюро (. 923 тис), посилення ролі громадськості в імплементації зобов'язань України перед ЄС (. 445 тис) і т . Д. В результаті останнього проекту, згідно зі звітом МФВ, Верховна Рада прийняла закон, який зобов'язує видобувні компанії розкривати інформацію про стан видобутку нафти і газу. А в своєму звіті за 2015 рік "Діксі груп" також повідомила, що займалася розробкою і просуванням законопроекту про національного регулятора в сфері енергетики і комунальних послуг. По суті, це лобістська діяльність з просування потрібних законів.

Також в звіті "Діксі Груп" повідомляється, що поряд з МФВ, який забезпечив більше половини фінансових потреб організації, її фінансують також Європейська комісія, британське посольство, Британська рада і німецький фонд Г.Белля (с.20-21 звіту). Інших джерел фінансування у організації немає - в графах звіту "бізнес-гранти компаній" і "Пожертвування фізичних осіб" стоять нулі. Будь-які українські джерела фінансування не зазначені.

Майже 5,3 млн. грн. МФВ передав своєму найстаршому і авторитетному грантоотримувачів - фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва". Цей фонд відомий організацією соціологічних досліджень. Керівником фонду є відомий соціолог Ірина Бекешкіна.

У звіті МФВ зазначено, що фонду "Демократичні ініціативи" було виділено майже 5,3 млн. грн. на два проекти - "Підвищення інституційної спроможності Фонду" (.. 5,04 млн грн) і "Як зробити вибір українців свідомим і відповідальним?" (Майже 250 тис грн ..).

За цим номером в звіті фонду "самого Демократичні ініціативи" Ми можемо ПОБАЧИТИ, що з 5-мільйонного Гранта Фонд відбив тільки Отримання 1,9 млн. грн. Також тут можна побачити, що основними донорами фонду є Єврокомісія, посольства Нідерландів (MATRA програма), Канади, Британії, а також американський навколоурядові Фонд підтримки демократії (NED).

Українські джерела фінансування діяльності фонду "Демократичні ініціативи" в його звіті також не вказані.

4 Більше млн. грн. отримав від МФВ "Інститут світової політики", яким керує відомий політолог Альона Гетьманчук. Ця організація проводить різноманітні дослідження і заходи, спрямовані на зближення України з ЄС і НАТО. Згідно зі звітом інституту, він теж фінансується майже виключно іноземними організаціями, загальний обсяг фінансування, з 2015 починаючи року - 700 тис. дол. США (надходження при цьому вказані виключно в доларах).

Майже 3,6 млн. грн. отримав "Інтерньюз-Україна" (керівник Костянтин Квурт) - міжнародна громадська організація, яка декларує своєю метою підтримку ЗМІ.

Крім того, із засобів масової інформації підтримку отримали: проект «Української правди» «Журналістські розслідування» (. 374 тис грн), «Економічна правда» (. 342 тис грн), антикорупційний портал «Наші гроші» (два гранти по 365 і 210 тис. грн), «євромайдан. Преса »(645 тис. Грн),« Громадське радіо »(262 тис. Грн і 1 млн 100 тис. Грн на радіомовлення на Донбасі), а також« Центр журналістських розслідувань »з Рівного (224 тисяч гривень). Проект Stopfake отримав два гранти (2 млн 398 тис. Грн і 480 тис. Грн).

Допомога Гопко та КУНу

Ще один благодійний фонд "Пацієнти України" отримав майже 1,8 млн. грн. Гроші були виділені на проект "Державні закупівлі 2015» і ще два гранти (1,05 млн грн.). - На тему "Нова система охорони здоров'я в Одеській області". У заслугу першим проектом в звіті МФВ поставлена ​​розробка законопроектів про передачу закупівель ліків за бюджетні кошти таким організаціям, як ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents, і проведення відповідної інформаційної кампанії. Про одеських проектах в звіті МФВ не сказано нічого.

Згідно з даними Єдиного держреєстру, БФ "засновниками України Пацієнти" Інна Бойко є, Ольга Стефанишина (вона також і керівник фонду) і Дмитро Шерембей.

Інна Бойко і Ольга Стефанишина, згідно з даними сайту Верховної Ради, є помічниками народного депутата Ганни Гопко, яка під номером 1 пройшла в парламент за списком Партії "Самопоміч" (правда, її вже виключили з фракції за голосування за зміну у першому читанні до Конституції по децентралізації та особливого статусу Донбасу).

А Дмитро Шерембей є відомим громадським активістом, співзасновником "Центру протидії корупції", який також отримав від МФВ гранти на загальну суму 2,1 млн. грн.

1,4 млн. грн від МФВ отримав Незалежна медіа-профспілка України, де керівник Юрій Луканов, а один із засновників - нинішній нардеп, голова парламентського комітету з боротьби з корупцією, заступник голови фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв.

2 Більше млн. МФВ виділив благодійному фонду "Соборність" на проекти, пов'язані з медициною. Голова фонду Степан Брацюнь є також головою Конгресу українських націоналістів (КУН), а також помічником нинішнього нардепа, члена КУН Андрія Лопушанського, який з 2005 по 2014 роки працював ПЕРШИМ заступником голови правління НАК "Нафтогаз України".

Зараз А. Лопушанський очолює підкомітет з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання парламентського комітету з питань паливно-енергетичного КОМПЛЕКСУ.

Цікаве в регіонах

Тепер розглянемо, хто і за що отримував гранти МФВ в регіонах України.

Найбільшим регіональним одержувачем грантів МФВ є маловідомий полтавський "Інститут аналітики та адвокації". На свої 8 проектів, пов'язані, в основному, з держзакупівлями і медициною, він отримав в загальній складності 4,8 млн. грн. Засновниками і керівниками інституту є місцеві активісти Юрій Нестуля та Юрій Ромашко.

Полтавська благодійна організація "Світло надії" 6 отримало проектів на суму 1,96 млн. З них 1,1 млн пішло на проект з таємничою назвою "Розвиток адвокаційної спроможності неурядових організацій".

В Одесі два гранти для проектів "Бізнес-інкубатор для внутрішньо переміщених осіб" і "Відкрита Україна" на загальну суму майже 2 млн. грн. отримав місцевий благодійний фонд "Імпакт Хаб Одеса". Як сказано на сайті організації, вона розташована в 4-поверховому будинку на вул.Грецька, в якому розміщені антікафе, конференц-зал та коворкінг.

Одноосібним засновником і керівником фонду "Імпакт Хаб Одеса" є відомий одеський бізнесмен Єгор Гребенников. Він же є співзасновником і керівником ТОВ "ТІС-контейнерний термінал".

Це відоме одеське портове підприємство, яке володіє декількома причалами в порту "Південний", де займає площу 21,3 гектара, з контейнерним вантажопотоком понад 600 тис. тонн в рік.

Ще одна організація з Одеси, отримувала в 2015 великі гранти від МФВ - "Асоціація сприяння самоорганізації населення». 3 Більше млн. грн. вона отримала на "Посилення організаційної та аналітичної спроможності Асоціації", а майже 650 тис. - На проект "Громадська міжрегіональна мережа розвитку місцевої демократії".

Також 200 тис. отримала київський осередок цієї асоціації на "Програму розвитку місцевої демократії в столиці". Згідно зі звітом асоціації, майже 78% доходів за 2015 рік асоціація отримала від проектів, що фінансуються МФВ.

У 2015 році керівником асоціації був Андрій Крупник - відомий одеський професійний громадський працівник, доцент одеського інституту держуправління при Президентові України. У звіті МФВ сказано, що експерти даної асоціації розробили законопроекти "Про органи самоорганізації населення" та "Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання".

"Центр медіареформ" з Сум (хоча в звіті МФВ він чомусь позначений як з Києва) 3,5 млн отримав. грн. на проект "Stopfake". Метою проекту заявлена ​​боротьба з неправдивою інформацією про події в Україні. Проте, основний зміст даного сайту - викриття різних повідомлень російських ЗМІ. Аналізом достовірності контенту українських ЗМІ даний проект практично не займається. Керівник організації - Руслан Дейниченко, викладач школи журналістики Києво-Могилянської академії.

У Херсоні майже 3,5 млн. грн. отримала організація "Південь" на проекти "Docudays UA світом подорожує". Керівник організації Денис Костюнін є також директором місцевої газети "Вгору". Docudays UA - це міжнародний фестиваль документального кіно про права людини.

Більше 2,1 млн. грн. івано-отримав франківський благодійний фонд "Мати Тереза" з метою паліативної допомоги безнадійно хворим. З них 717 тис. грн. було виділено на підтримку благодійної вистави. Засновником і керівником фонду є Людмила-Оксана Андріїшин.

У Львові на 3,2 гранти млн. грн. Отримала організація "Європейський діалог" на програму ( "дорожню карту") свого інституційного розвитку. Керівник організації - відомий політолог і публіцист Віктор Каспрук.

У підсумку

Як бачимо, фінансування МФВ, в основному, отримують проекти пов'язані з інформаційною діяльністю, ЗМІ, соціологією, а також з енергетикою. Ряд організацій безпосередньо пов'язані з великими чиновниками і високопоставленими депутатами парламенту.

Крім того, за ці даними можна судити, що в Україні склався пул організацій, які фінансуються виключно іноземними урядовими і навколоурядові організаціями. Це медіа, аналітичні та лобістські структури, які формально є громадськими організаціями та благодійними фондами. А МФВ, будучи приватним фондом, активно бере участь в їх співфінансуванні спільно із західними посольствами та близькими до урядів західних країн фондами.

За рахунок українського бізнесу і громадян ці організації практично не фінансуються.

Читайте на ГК:Трудові гарантії для мобілізованих працівників: що варто знати захисникам
Читайте на ГК:В Україні п'ятий місяць поспіль знижується вартість газу: відомо чому
Читайте на ГК:Гороскоп на 9 квітня: що зірки підготували для кожного знаку Зодіаку
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська