1. Новини Закарпаття
  2. >

Особливий Великдень: священнослужителі різних конфесій Закарпаття пояснили як цього року святкуватимемо Воскресіння Христове (ВІДЕО)

21.03.2024 15:55 Суспільство Актуально

Великдень для українців завжди був одним із найголовніших релігійних свят у році.

Великдень для українців завжди був одним із найголовніших релігійних свят у році.

Щовесни християни з нетерпінням чекають свята Воскресіння Христового - найсвітлішого свята в церковному календарі. У 2024 році Пасха у православних християн буде доволі пізньою. ЇЇ святкуватимуть 5 травня. Католики ж відсвяткують світле свято 31 березня. І хоч частина українських православних та греко-католицьких церков ще з вересня 2023 року перейшли на Григоріанський календар і Різдво святкували разом з католиками, 25 грудня, Великдень же наразі святкуватимуть за розрахунками місячного календаря.

Однак на Закарпатті греко-католики Мукачівської єпархії святкуватимуть Паску разом із католиками вже 31 березня.

У головному храмі єпархії пояснюють, вирішили одразу повністю перейти на розрахунки свят за Григоріанським календарем. Якщо коротко, то розходження між датами Великодня за східною і західною традиціями спричинене різницею у вирахуванні весняного рівнодення через різницю між календарями в 13 днів.

Після реформи західна традиція визначення весняного рівнодення більш наближена до астрономічного рівнодення, а східна може "запізнюватись". Тому перший повний місяць після весняного рівнодення у всіх рахується інакше, й частіше за все у католиків він настає раніше.

До прикладу, за "цивільним календарем", який практично збігається з Григоріанським, весняне рівнодення в 2024 році буде 20 березня (за церковним - 21 березня). Перший повний місяць - 25 березня, а тому Великдень у першу неділю після такого повного місяця - 31 березня.

А старий спосіб визначення рівнодення за Юліанським церковним календарем, який не відповідає астрономічному, виводить Великдень аж на 5 травня (тут ще зіграла роль єврейська Пасха 23-30 квітня, раніше якої православні не святкують Великдень, тож відзначення перенеслось з 28 квітня ще на тиждень).

Іноді різниця з рівноденням за обома календарями виходить не суттєва, а дати Великодня збігаються. Священнослужителі наголошують, важливий не день святкування, а власне його мета та помисли з якими християни зустрічатимуть Воскресіння Господнє.


Читайте також: На Закарпатті розпочався Великий піст та підготовка до Пасхи: коли святкуватимуть Великдень 2024 та чому через це стільки суперечок?

Сезон картоплі на Закарпатті розпочинається: садити до чи після Великодня?

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська