1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Моторошний ліфт - "машина часу" Жуля Верна: де закарпатцям шукати вражаючу знахідку із 1936 року? (ВІДЕО)

10.03.2024 20:45 Суспільство незвичайно Голос Карпат

Це чудо техніки збудували в період Чехословаччини.

Це чудо техніки збудували в період Чехословаччини.

Унікальний об'єкт із минулого й досі можна побачити й покататись на ньому в Ужгороді. Не зважаючи на такий істотно великий відрізок часу з тих пір й до сьогодні "машина часу", як називають очевидці той рідкісний ліфт, ще і досі працює. Знаходиться у Закарпатській обласній адміністрації. Відео чинного ліфта, про який на сьогодні мало кому відомо із закарпатців, можна переглянути за активним посиланням: https://www.facebook.com/share/JTWKC46H9Hv5rzgj/.

У дописі до відео йдеться про те, що збудували такий ліфт в обласному центрі ще у 1936 році під час правління Чехословацького уряду в регіоні. Наразі таких рідкісних ліфтів у світі не багато — в Ужгороді та Празі. В коментарях також відзначають, що подібна така знахідка ще  збереглася у Чеському місті Брно, куди не рідко подорожують безліч туристів у тому числі й закарпатців. Так само туристів манить своєю культурою, історією, архітектурними родзинками і древній закарпатський Ужгород, адже у місті є багато цікавих об'єктів.

Історичний ліфт-патерностер у свій час був одним із тих місць, куди часто тягнуло тогочасну малечу. В середині ліфта відчувалась неабияка атмосфера, як згадують в коментарях очевидці. Були й випадки, що діти навмисне пробирались в будівлю, щоб на ньому лишень покататись й відчути себе, наче в іншому вимірі часу.





Довідково: Патерностер — пасажирський ліфт, що складається з відкритих кабінок без дверей, що безперервно рухаються по колу так, що одні кабінки їдуть вгору у шахті, а інші вниз.

Назва «патерностер» походить від латинського словосполучення pater noster, яке перекладається як Отче наш, оскільки система схожа за принципом на перебирання чоток ченцями, коли вони читають молитви.

Історія

Перший запатентований циклічний ліфт побудувала англійська компанія J & E Hall у 1884 році, використавши патент Пітера Харта. До того у 1868 році у Ліверпулі збудували патерностер, проте винахід офіційно не пройшов патентування. У першій половині 20 ст. патерностери встановлювали у Європі. Наразі їх заборонено монтувати у будинках через високий ризик травмування пасажирів. Проте деякі з них продовжують функціонувати. Працюючий патерностер відкритий для відвідувачів у Берліні, Franz-Mehring-Platz 1. Загалом у Німеччині залишився 231 діючий патерностер.

Діючі пастерностери в Україні

Достеменно відомо про один діючий патерностер. Знаходиться він в будівлі Закарпатської ОДА в Ужгороді, на площі Народній. Споруда, зведена як Будівля Земського уряду Підкарпатської Русі, була зведена чеським архітектором Франтішеком Крупкою в 1936 році, і була оснащена двома пасажирськими ліфтами безперервної дії (патерностерами), один з яких діє і досі, щоправда, тільки час від часу — запускаючись переважно в профілактичних цілях.

Раніше "Голос Карпат" інформував, що знаходиться на горі Магурича в одному із сіл Закарпаття і чим є насправді вершина?

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська