1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Заповідна гора-вулкан і гігант "Геліос": що приховують гори в одному із сіл Закарпаття?

07.03.2024 22:44 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Найвищий гігант у Європі зростає у Магуричі - величній горі таємниць.

Найвищий гігант у Європі зростає у Магуричі - величній горі таємниць.

Закарпаття багате незвичних цікавинок та туристичних родзинок, і одним із унікальних туристичних районів є Перечинщина. Тут у кожному із сіл можна зустріти не мало цікавих історичних, культурних об’єктів і навіть познайомитись із дивовижними деревами – гігантами, які ростуть на одній із місцевих вершин під назвою Магурича.

Гора Магурича, яка є заповідним урочищем, знаходиться у Тур’я-Реметі. Саме тут ростуть величні веймутові сосни, яких висаджували в околицях села ще за часів Австро-Угорщини. Вік велеток  Магуричі від 100-230 років.

Наразі до вершини, яка, за свідченням очевидців, є заснулим вулканом, у будь-який період приходить багато туристів, аби подивитись на незрівнянних гігантів із надзвичайно товстезними стовбурами. І саме завдяки молодому досліднику із ремет ця місцина і стала ще більш привабливою для численних відвідувачів. Місце облагороджене, а довідатись про вік веймутових сосен на території Магуричі є нагода з інформаційних табличок, змайстрованих та встановлених Дмитром Немчиком поряд із деревами.

На території Магуричі ви знайдете веймутові сосни із найнезвичнішими іменами, а це: і «Генерал Грант», і «Велика трійця», і «Сентеналь», і дерево із грізною назвою «Грізлі-Гігант». Назви деревам придумав також їх дослідник Дмитро. 

Юному досліднику вдалось виміряти другу за висотою сосну Веймутова у Європі під назвою «Геліос». Дерево також зростає на заповідній горі Магурича. Найвищий екземпляр цього виду зростає в США на території національного парку «Великі димні гори» (штат Теннесі), її висота 58 м. Заміри дерева зроблені юнаком два роки тому.

А ось найбільшу у Європі дугласію (Pseudotsuga menziesii), яка зростає у межах Тур’я-Ремети, два роки тому було виміряно ґ уперше професіоналами з Італії та визнано його найвищим деревом в Україні, Польщі, Словаччині, Угорщині, Молдовії тощо. Дугласію можна побачити на території флористичного заказника «Розтоки». У весняний період тут квітують білосніжні панські підсніжники, занесені до Червоної книги України.

Гора Магурича, розповідають, є заснулим вулканом, так само, як і не менш таємнича вершина в Турянській долині - Маковиця. 

Деталі: Магурський хребет на Перечинщині Хребет утворений прямо посеред Турянської долини чотирма згаслими вулканами, на відстані 3-5км один від одного, по лінії розлому в земній корі.

Як зазначає географ Володимир Данканич, по Тур’янській долині проходить межа між складчастими Карпатами та Вігорлат-Гутинським вулканічним хребтом, або (навіть можна сказати) між двома тектонічними плитами: Євразійською та Африкано-Аравійською. Йдеться про наступні, колись діючі вулкани:

  • г. Боронська біля с. Сімер;
  • г. Магурича біля с. Тур’ї – Ремети
  • г. Магура (найвища) біля с. Раково
  • г. Обуч між селами Т.-Пасіка, Завбуч та Мокра.

Заповідна гора Магурича - є одним із найбільших гірських масивів у Турянській долині, яку варто відвідати задля чудових  емоцій.

Читайте також: Нітрати в ходу, ціни зашкалюють: закарпатцям уже продають першу цьогоріч полуницю 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими