1. Новини Закарпаття
  2. >

Керівники компаній заробляють у 183 рази більше за їхніх працівників

17.08.2015 20:03 Бізнес

Боси 100 компаній, що входять до списоу організацій із найбільшою капіталізацією, що укладає Financial Times, в середньому отримують у 183 рази більше, ніж працівники цих компаній.

Боси 100 компаній, що входять до списоу організацій із найбільшою капіталізацією, що укладає Financial Times, в середньому отримують у 183 рази більше, ніж працівники цих компаній.

Про це йдеться у звіті, оприлюдненому High Pay Center, дослідницької структури, що вивчає розподілення доходів - передає ВВС Україна.

Згідно із дослідженням, у 2014 році середня платня керівників найбільших компаній світу становила 4,964 млн доларів. А середня зарплатня працівників цих компаній - 27,195 тис. доларів на рік.

Розрив у зарплатах найвищого керівництва і пересічних працівників компаній не надто виріс між 2014 та 2013 роком, коли директори отримували у 182 рази більше за своїх підлеглих. Але у High Pay Center наголошують, що це набагато більше, ніж у 2010, коли доходи голів правління компаній перевищували доходи працівників у 160 разів.

"Зарплатні пакети такого розміру набагато перевищують усі розумні чи необхідні межі винагороди, яка стимулювала б працю топ-менеджерів", - заявила директор High Pay Center Дебора Хайгрівз.

Від 2013 року компанії, зареєстровані у Британії, зобов'язані давати загальні дані про зарплату керівників, а також повинні надавати право акціонерам блокувати рішення щодо обсягів зарплат директорів правління.

Дебора Харгівз каже, що хоча нові правила допомогли краще зрозуміти, які доходи отримують керівники великих компаній, проте вони не дозволили зробити щось більше.

"Ми бачимо, що зарплати директорів відриваються від доходів решти суспільства, формуючи невеличку елітарну групу, яка отримує просто астрономічні доходи", - заявила вона BBC Today.

Водночас, дослідники із High Pay Center також хотіли б, аби компаній самі оприлюднювали дані про розрив між зарплатами керівників та працівників. Крім того, вони хотіли б знати, скільки працівників беруть участь у переговорах щодо розмірів винагороди за працю.

 
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська