1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Україна повинна припинити дрейфувати

25.06.2011 10:45 Україна

Євроінтеграція – це не лише матеріальні цінності. Українська еліта часто сприймає євроінтеграцію винятково як підвищення рівня життя, хоча має йтися...

<p>Євроінтеграція – це не лише матеріальні цінності. Українська еліта часто сприймає євроінтеграцію винятково як підвищення рівня життя, хоча має йтися...

Євроінтеграція – це не лише матеріальні цінності. Українська еліта часто сприймає євроінтеграцію винятково як підвищення рівня життя, хоча має йтися насамперед про забезпечення прав людини, свободи слова та незалежності судів, стверджує депутатка Верховної Ради та колишня прес-секретар Віктора Ющенка Ірина Геращенко в інтерв'ю, яке опублікував інтернет-портал польського видання Nowa Europa Wschodnia.

У розмові з журналістом Nowa Europa Wschodnia Павелом Пеньонжеком депутат Верховної Ради та колишня тележурналістка Ірина Геращенко запевнила, що працює в парламентському комітеті з питань євроінтеграції, оскільки переконана – чим ближче Україна буде до Європи, тим менше буде проблем зі свободою слова. Депутатка також очолює тимчасову слідчу комісію з розслідування випадків цензури і тиску на журналістів в Україні.

Ірина Геращенко зауважила, що українська еліта «часто не розуміє, що процес євроінтеграції – це не лише наближення до економічних і соціальних стандартів Європейського Союзу», а насамперед прийняття таких засад, як права людини, свобода слова і незалежна судова система. А з цим в Україні сьогодні якраз проблеми. На думку Ірини Геращенко, опозиція повинна підтримувати владу в євроінтеграційних зусиллях, зокрема у прагненні укласти угоду про зону вільної торгівлі. Перед Україною стоять сьогодні такі важливі завдання як адаптація українського законодавства до європейських норм та створення «високої політичної культури української еліти».

Ірина Геращенко також зауважила, що утиски українських журналістів – провина не лише влади, а й багатьох представників опозиції, які «легковажно ставляться до журналістів. Вважають їх обслугою, чиє завдання – розповідати про успіхи партії і співати дифірамби».

На думку депутатки парламенту, «Україна має ключ до Європи, який можна буде використати, коли ми вирішимо чимало проблем». Але якщо Україна «дрейфуватиме (одна сторона дивитиметься на Схід, інша – на Захід), ми ніколи туди не потрапимо».

Депутатка також переконана, що ЄС не завжди об'єктивно ставиться до України та її економічних успіхів. На її думку, окремі держави, які останнім часом приєдналися до ЄС, розвинені не краще за Україну, але Брюссель «часто дивиться на Україну крізь призму Росії». Ірина Геращенко не заперечує необхідності для Києва мати добрі відносини з Росією, але і ЄС повинен адекватно оцінювати процеси в Україні.

Бухарестський саміт НАТО 2008 року Ірина Геращенко називає лакмусовим папірцем – Україна тоді заслуговувала на План дії щодо членства в НАТО і шанс потрапити до спільної зони безпеки. Тоді програла не тільки Україна, а й НАТО та ЄС, який теж не «простягнув руку Україні». Польща також не надто адекватно сприймає ситуацію в Україні і її роль в Європі.

Говорячи про боротьбу з цензурою в Україні, Ірина Геращенко згадала про справу харківського журналіста Василя Клементьєва, в розслідуванні якої немає прогресу. Слідча комісія, яку очолює депутатка, зробила висновок, що зникнення журналіста пов'язане з його професійною діяльністю. Комісія також має факти, що місцева влада в маленьких містечках нерідко змушує журналістів бути «трибунами владної партії».

Але є й інший бік медалі – українська журналістика, зазначила Ірина Геращенко. Вона в Україні не в найкращому стані. Депутатка вважає позитивним явищем створення громадського руху «Стоп цензурі!», однак проблема з професійною журналістською освітою залишається – знання українських випускників факультетів журналістики обмежуються теорією. «Сьогодні журналістика різко стає таблоїдною, тому відходить від аналітики і навіть від інформування: новини в Україні – це переважно кримінальна хроніка».

Ірина Геращенко стверджує, що в Україні помітні чимало тривожних антидемократичних тенденцій. На її думку, команда Януковича здобула перемогу лише тому, що вибори 2010 року були вільними і цензури у ЗМІ не було. «Це надзвичайно важливе досягнення не стільки попередньої влади, скільки суспільства», сказала вона.

Оцінки міжнародних організацій вона пропонує сприймати як «серйозний матеріал для аналізу – що треба змінити, які зробити кроки, аби Україна наблизилася до Європи». Напередодні президентської кампанії в Росії Ірина Геращенко закликає українців не допустити впливу цих політичних процесів на Україну.

Щодо політичних репресій в Україні, то Ірина Геращенко переконана що справа Юрія Луценка – це «брутальна помста». Стосовно справи проти Кучми, то, на думку депутатки, варто вітати декларації щодо бажання поставити крапку в розслідуванні вбивства Георгія Гонгадзе. Але важливо, щоб процес та слідство відбувалися без тиску. Стосовно справи Юлії Тимошенко, що набула розголосу у світі, Ірина Геращенко вважає, що влада ще не визначилася, як вчинити з колишньою прем'єркою.