1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

У Мукачеві «мовний» закон опротестували на трьох мовах (ФОТО)

27.07.2012 09:22 Закарпаття

На сесійному засіданні Мукачівської міської ради було розглянуте питання «Про звернення депутатів Мукачівської міської ради до Президента України». Даним...

На сесійному засіданні Мукачівської міської ради було розглянуте питання «Про звернення депутатів Мукачівської міської ради до Президента України». Даним рішенням депутати попросили Президента утриматись від підписання Закону «Про засади державної мовної політики», прийнятий Верховною Радою України 3 липня 2012 року та накласти президентське вето на цей Закон.

Звичайно ж, відбулося доволі жваве обговорення даного проекту рішення. Першим виступив депутат від Партії регіонів Іван Чубирко, який єдиний відкрито виступив проти прийняття такого рішення. Що важливо, свою точку зору він виклав українською мовою. Він натякнув, що Президент сам вирішить підписувати цей Закон чи ні, а також висловив своє здивування тим, що це звернення ініціював депутат Іван Колядко, «русин за походженням».

Можливість виступити дали дали представникам усіх фракцій – Євгенії Деркач (ЄЦ), Івану Колядку (ВО «Батьківщина») та Степану Чепаку («Фронт змін»). Останній почав свій виступ на підтримку рішення російською мовою. Регіонал Іван Чубирко зробив йому зауваження, щоб він говорив державною мовою, що розвеселило депутатів. Степан Степанович спробував кілька речень українською, після чого перепросився і знову перейшов на російську.

Проте міський голова з притаманним йому почуттям гумору знову зірвав шквал аплодисментів: після завершення обговорення питання депутатами він заговорив... угорською.

Як би там не було, з 34 присутніх депутатів 30 проголосували за звернення, 3- проти, і один утримався. Зауважимо два моменти: у залі був присутній тільки один з чотирьох депутатів Партії регіонів; депутати від ромської громади – Іван Йонаш та угорської громади – Ольга Гайдош, участі у обговоренні питання не брали. Хоча голосування було відкритим, міський голова не погодився назвати депутатів, які проголосували проти та утримались, попросивши згідно законодавства інформаційний запит. «Голосування не було поіменним», – мотивував Золтан Ленд'єл. Подаємо текст звернення до Президента:

ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ В.Ф.ЯНУКОВИЧУ

ЗВЕРНЕННЯ
Шановний Вікторе Федоровичу!

Ми, депутати Мукачівської міської ради не можемо залишатися осторонь загальнодержавних подій, що відбуваються в Україні. Нас турбує ситуація, що склалася в українському суспільстві в результаті прийняття 3 липня 2012 року Закону України «Про засади державної мовної політики».

Як нас депутатів, так і керівництво та членів громадських організацій, широку громадськість турбує той факт, що цей Закон було прийнято з грубим порушенням регламенту роботи Верховної Ради, без обговорення поправок та всупереч Конституції України. Поспішне прийняття даного Закону не сприяє консолідації українського суспільства, вносить розбрат та призводить до загострення суспільно-політичної ситуації. Особливо, ці проблеми актуальні для тих регіонів держави, де проживає значна частка національних меншин і, зокрема, для Закарпаття та міста Мукачева.

Вважаємо, що мовне законодавство в Україні потребує подальшого вдосконалення, але тільки цивілізованими, демократичними та законними методами із широким залученням до обговорення відповідних законів громадських та політичних організацій.

Просимо Вас, шановний пане Президенте, утриматися від підписання Закону «Про засади державної мовної політики», прийнятий Верховною Радою України 3 липня 2012 року та накласти президентське вето на цей Закон.

За дорученням міської ради, міський голова З.З.Ленд'єл

Стрічка